Wednesday, December 8th, 2021

Elon Musk: Bitcoin’in likit bir varlık olduğunu göstermek için sattık

Tesla’nın 272 milyon dolarlık Bitcoin sattığını açıklaması özellikle kripto para evreninde tartışma konusu oldu. Konuyla ilgili Elon Musk’a da tepkiler gelirken, Musk Twitter’dan hiçbir Bitcoin’ini satmadığını açıkladı.

Hatırlanacağı üzere Tesla sene başında Bitcoin’e 1,5 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıklamış ve fiyat 40 bin dolar seviyesinden 50 bin dolar seviyelerine kadar bir artış yaşamıştı. Firma Mart ayında ise Bitcoin ile araç satışına başladığını duyurmuştu.

Tesla’nın 2021 yılı ilk çeyrek kazanç raporunda 272 milyon dolarlık Bitcoin satışı göstermesi üzerine firmadan Bitcoin’e hala güvendikleri yönünde açıklama geldi. Ancak tartışma Tesla’nın araç ödemelerinden gelen Bitcoin’leri mi, yoksa direkt olarak alım yapılan Bitcoin’leri mi satacağı konusunda kilitlendi.

Kripto paralar ile yaptığı haberlerle bilinen The Block sitesinin araştırma direktörü olan Larry Cermak ise bu konuya Twitter’dan açıklık getiren isimlerdendi.

Hangi Bitcoin’leri satmayı düşünüyorlar?

Tesla finans yöneticisinin, şirketin Bitcoin’e yatırım yapmaya devam edeceğini belirttiği haberlerinin çıkması üzerine Cermak, “Aslında bu tam da öyle değil. Direkt olarak ‘Bitcoin’e yatırım yapmaya devam edeceğiz’ demediler” diyerek Tesla’nın açıklaması hakkında şu yorumu yaptı:

“Söyledikleri direkt olarak bu değildi. Yapılan açıklamada, ‘Biz Bitcoin’in değerine uzun dönem inanıyoruz. Müşterilerimizin araba alım işlemlerinden gelen Bitcoin’leri uzun vadeli olarak elimizde tutmayı plânlıyoruz. Bitcoin piyasasındaki likiditeden memnunuz. Mart ayında satış yaptığımızda işlemlerimizi hızlı şekilde gerçekleştirebildik. Bu konuda nakit paraya çabuk ulaşabilmek çok önemli.’ denildi”

Dolayısıyla Cermak’a göre Tesla, Bitcoin aldığı gibi her an satabilir ancak araba alımlarından gelen Bitcoin’leri ise uzun vadeli olarak elinde tutmak istiyor.

Elon Musk da konuştu: Kendi Bitcoin’lerimi satmadım

Tüm bu tartışmalar yaşanırken, Twitter’da 2.4 milyon takipçisi bulunan internet fenomeni ve blog yazarı Dave Portnoy, Elon Musk’ı eleştirdi ve “Şimdi ben doğru mu anlıyorum? Elon Musk Bitcoin aldı. Fiyatı yukarı çıkardı. Sonra sattı ve kendine bir servet yarattı.” dedi.

Musk’tan ise Portnoy’a kısa sürede cevap geldi. Tesla kurucusu, “Hayır doğru anlamıyorsun. Ben hiçbir Bitcoin’imi satmadım. Sadece Tesla, bilançoda nakit tutmak yerine alternatif olarak Bitcoin tutarak hızlı şekilde likidite elde edilebileceğini göstermek açısından yüzde 10’luk BTC satışı yaptı” dedi. Musk’ın bu cevabının, binlerce “RT” ve “Fav” alması da dikkat çekti.

The post Elon Musk: Bitcoin’in likit bir varlık olduğunu göstermek için sattık appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments