Wednesday, December 8th, 2021

Elon Musk’tan Solar Roof itirafı! “Önemli hatalar yaptık”

Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin güneş enerjili kiremit üretmeyi amaçlayan güneş çatısı (Solar Roof) projesinde daha fazla maliyet aşımına ve gecikmeye yol açan önemli hatalar yaptığını söyledi. İlk olarak 2016‘da ortaya çıkan projeye talepler yüksek olsa da, maliyetler şirketi zorluyor.

Tesla bir ölümcül kazaya daha karıştı

Tesla’nın 2021’in ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıklamasının ardından yatırımcılarla gerçekleştirdiği bir konferans görüşmesinde Musk, şu anda hala güneş çatısı için önemli bir talebin karşılanmaya çalışıldığını, ancak henüz yaygın bir şekilde sunulamadığını belirtti.

Elon Musk güneş çatısı projesinde zararda olduklarını söyledi

TheVerge‘nin haberine göre Tesla 2021’in ilk çeyreğinde enerji üretimi ve depolama ürünlerinin satışından 494 milyon dolar kazansa da genel olarak karda olmadığını da vurguladı. Bu gelir sıkıntısının yanında birçok müşteri kurulum zamanı geldiğinde panellerin fiyatında artış olduğu nedeniyle şirkete tepkilerini dile getiriyor.

elon-musk-gunes-catisi-icin-hata-yaptiklarini-itiraf-etti

Bu konuyla ilgili CEO, mevcut bir çatının çıkıntılar ya da altta yatan yapı ile sorunları varsa ve Tesla‘nın güneş karolarını tutacak kadar güçlü değilse, maliyetin tahminlerden iki ya da üç kat yüksek olabileceğini ifade etti. Musk ayrıca fiyat artışlarını ödemek istemeyen müşterilerin depozitolarını iade ettiklerini söyledi.

Daha önce Musk, 2019‘un güneş çatısının yılı olacağını söylemişti. CEO Tesla‘nın bu yıl çatı kurulumlarını genişleteceğini belirterek sürdürülebilir bir enerji geleceği için uzun vadeli bir çözüm aradıklarını vurguladı.

The post Elon Musk’tan Solar Roof itirafı! “Önemli hatalar yaptık” appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments