Elon Musk ile Robinhood CEO’su arasındaki görüşme, Clubhouse’a izdiham yarattı

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk ile Gamestop hisselerinin yükselişini engelleyen Robinhood şirketinin CEO’su Vlad Tenev arasında yapılan görüşme, Clubhouse’in indirilme sayısında patlamaya yol açtı. Ancak, Musk ve Tenev arasındaki görüşmenin kapalı kapılar ardında yapılması yatırımcıların tepkisini çekti.

Teknoloji milyarderi Elon Musk ve Robinhood CEO’su Vlad Tenev’in, son zamanlarda yükselen sosyal medya platformu Clubhouse’da bir görüşme yaptı.  Musk ve Tenev arasındaki sohbet, geçen pazar günü “The Good Time Show” adlı düzenli bir Clubhouse etkinliğinde gerçekleşti.
Geçtiğimiz haftalarda Wall Street karşıtı bazı yatırımcılar birleşerek Gamestop hisseleri almış, bu hisselerin çok sert bir biçimde yükselmesi ise ödeme krizine neden olmuştu. Ardından, ABD’li finansal hizmetler şirketi Robinhood, Gamestop hisselerinin bir noktadan sonra satılmasına engel olarak,  insanların isteseler bile buradan hisse senedi alamaz hale gelmesine neden olmuştu.
Musk ise, internet sitesi Reddit’te örgütlenen ve GameStop hisselerini yükselten kullanıcılara 26 Ocak’ta Twitter hesabından destek vermişti. Musk,  “Gamestonk!!” (Stonk: Yalnızca yükselen ve bunun için temel bir nedene ihtiyaç duymayan hisse senetleri için kullanılan bir terim) yazıp,  mesajını WallStreetBets forumunun linkiyle birlikte paylaşınca, GameStop hisseleri 17 dolardan 400 dolara kadar çıkarken, açığa satış (kısa pozisyon) yöntemiyle kar eden yatırım şirketleri büyük zarar etmişti.
Küçük yatırımcılar ile büyük Wlall Street fonları arasındaki savaşın ortasında gerçekleştirilen görüşme, Robinhood hakkındaki haberlere yoğun ilginin ortasında geldi. Söz konusu etkileşim ise, özel davetiyeler aracılığıyla giriş yapılan Clubhouse’a olan talepte patlama yaratttı. Yalnızca iOS cihazlarda kullanılabilen uygulamadaki sohbet odalarına katılmak için, Clubhouse üyesi bir katılımcıdan davetiye istenmesi gerekiyor.
Reuters’ın haberine göre uygulamanın davetiyeleri Reddit, eBay ve Craiglist’te  gibi platformlarda satışa çıktı. Çin’de ise davetiyeler, Clubhouse, Apple’ın o ülkedeki uygulama mağazasında mevcut olmasa da, Alibaba’nın ikinci el pazar yeri Idle Fish’de satılmaya başladı.
Musk-Tenev görüşmesi, Clubhouse’un küresel olarak indirilme sayısında da yüksek bir artışa yol açtı. Veri analizi firması Sensor Tower, salı günü itibariyle  uygulamanın dünya çapında yaklaşık 3,6 milyon kez yüklendiğini söyledi. Bu rakamın 1,1 milyonu ise son altı günde geldi.
Diğer yandan Musk’ın Clubhouse’a ilişkin “tweet”leri de borsa üzerinde büyük bir etki yarattı. Pazar günü, “Bu gece Los Angeles saatiyle 22:00’de Clubhouse’dayım” tweetini atan Musk’ın paylaşımının ardından, küçük yatırımcılar Clubhouse Media Group isimli şirketin hisselerine hücum etti. Uygulamayla alakası olmayan şirketin hisseleri bir günde yüzde 117 yükseldi.
Bununla brilikte, Nasdaq’da listelenen Çinli teknoloji firması Agora’nın Clubhouse’un teknoloji ortağı olabileceğine dair haberler, şirketin hisselerinde yüzde 30 artış sağladı. Konuya ilişkin Reuters’a açıklama yapan bir kaynak, Şangay merkezli şirketin Clubhouse’a 1 milyar dolar değer biçtiğini söyledi. Finansman, Silikon Vadisi’nin önde gelen risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz tarafından yönetildi.
Öte yandan, Musk ve Tenev arasındaki görüşme binlerce kişi tarafından izlenmesine rağmen, bazı yatırımcıların tepkisini çekti. Teknoloji haberleri yayın organı The Information’ın genel yayın yönetmeni Jessica Lessin,Andreessen Horowitz’in kurucu ortağı Marc Andreessen’in uygulamaya üye olmadığı için konuşmayı dinleyemediğini belirterek, ikili arasındaki sohbetin kapalı kapılar ardında gerçektiğini öne sürdü.  Andreessen Horowitz, Reuters’in bu konuyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.
Ancak, Clubhouse CEO’su Paul Davidson  Bloomberg TV’ye verdiği demeçte, soyal medya platformunda etkinlik sahiplerinin onları kimin dinleyebileceğini seçebileceğini söyledi.
Diğer Ekonomi Haberleri
Dolar kuru bugün ne kadar? (17 Mayıs 2021 dolar – euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 17 Mayıs 2021 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son Devamı

TESK’ten normalleşme açıklaması: Fatura yine esnafa çıkarıldı

Kademeli normalleşme adımları açıklandı. Bazı işletmelerin kapıları, 1 Haziran'a kadar müşterilerine kapalı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Devamı

Ankara’nın yeni otobüslerini halk belirleyecek

Ankara Büyükşehir Belediyesince alınacak 282 otobüsün rengini ve tasarımını başkentliler belirleyecek. Başkentliler, 28 Mayıs'a kadar otobüs tasarım önerilerini "basin@ego.gov.tr" adresine Devamı

Dünyanın en işlek havalimanın yöneticisi: Aşı pasaportu olmadan uluslararası uçuşların yeniden başlaması mümkün değil

Yeni tip corona virüs pandemisi, kuşkusuz en sert darbeyi turizm ve seyahat sektörüne vurdu. Bu sektörlerde milyarlarca dolarlık bir kayıp Devamı

Doğu Karadeniz’de yaş çay hasadında geri sayım

Doğu Karadeniz’de, 17 Mayıs'ta başlayacak 2021 yılı yaş çay tarımı sezonunda son hazırlıklarını büyük oranda tamamlayan üreticiler, ürünlerinin hasat olgunluğuna Devamı

Temiz enerjiye yılda 4.4 trilyon dolar gerekiyor

İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında küresel sıcaklık artışının 1,5 santigrat derece ile sınırlandırılması amacıyla 2021-2050 yıllarında yapılması gereken temiz enerji yatırımlarının Devamı

Gram altın, 11 gündür yükseliyor: 500 lirayı aştı

Döviz ve altın fiyatlarında yükseliş sürüyor. ABD enflasyon verisinin beklenenden yüksek gelmesiyle içerde dolar 8,50 liraya, gram altın 500 liraya Devamı

Gram altın, 11 gündür yükseliyor: 500 lirayı aştı (14 Mayıs 2021 güncel altın fiyatları)

Döviz ve altın fiyatlarında yükseliş sürüyor. ABD enflasyon verisinin beklenenden yüksek gelmesiyle içerde dolar 8,50 liraya, gram altın 500 liraya Devamı

Facebook Comments