Düşük faiz oranları ile iyileşen görünüm

Makro tahminlerimizdeki güncelleme ve beklentilerimizdeki değişiklikler sonucunda Emlak Konut için hisse başı hedef değerimizi 1.56 TL’den 2.19 TL’ye yükseltiyoruz. Zor bir 2018-2019 dönemi ardından Emlak Konut için görünümün iyileşmeye başladığını düşünüyoruz. Düşük faiz ortamının i) konut yatırımlarını cazip hale getirmesi ve ii) borçlu bir bilançoya sahip olan Şirket’in faiz maliyetlerini aşağıya çekmesi açısından Emlak Konut GYO için oldukça destekleyici olduğunu düşünüyoruz. Hedef fiyatımız %27 artış potansiyeline işaret ediyor. Hisse için AL tavsiyemizi sürdürüyoruz. EKGYO net aktif değerine göre %68 iskonto ile işlem görmekte. Bu oran 5 yıllık ortalama iskontosu %41’in üzerindedir.

Konut kampanyaları salgının negatif etkilerini telafi ediyor

Emlak Konut yılın ilk çeyreğinde ön satış hedefinin %70 oranında aşarak 2020’ye hızlı bir başlangıç yaptı. Konut satışlarındaki bu momentum salgın nedeniyle sekteye uğratılmış olsa da, Kamu Bankaları’nın açıkladığı çok uygun şartlarla (15 yıla kadar vade ile aylık% 0,64 faiz, 1 yıllık ödemesiz dönem) konut kredisi alma imkanı sağlayan kredi paketi kısa vadede konut satışlarını ve fiyatlarını destekleyecektir. Ek olarak, Emlak Konut’un başlattığı cazip ödeme planları sunan kampanyanın satış rakamlarında çok daha hızlı bir toparlanmaya yol açması muhtemel. Kampanya, 2 yıllık ödemesiz dönem, % 10 indirim ve % 20 peşinat (başlangıçta% 5 ve ödemesiz dönem sonunda% 15) imkanları ile vadesi 15 yıla kadar uzayan aylık % 0.7-0.8 faiz oranı sunuyor. Kampanya 26 proje için geçerli olacak. Projelerin büyük kısmı teslime hazır ya da teslimi yakın tarihli. Emlak Konut sadece ilk iki yıl için faiz maliyetini üstlenecek ve bu maliyeti yüklenicileri ile paylaşacak. Finansmanın geri kalanı bankalar tarafından yapılacaktır. Kampanyanın, nakit akışında gecikmeye neden olmadan satış performansını olumlu etkilemesini bekliyoruz. Dolayısıyla, Şirket 2020 yılı için hedeflediği 5.1 milyar TL ön satış hedefine ulaşacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre kampanya dahilinde 1 haftada 3 bin konut satışı yapılarak 3.5 milyar TL satış değerine ulaşılmış. Bu durumda Şirket’in ön satış hedefi üzerinde yukarı yönlü riskler bulunmakta.

Konut yatırımları, düşük faiz ortamı ve sektördeki yeniden dengelenme göz önüne alındığında cazip bir yatırım aracı haline geliyor

TCMB’nin Temmuz 2019’dan bu yana 1575 baz puan faiz indirimi sonrasında, mevduat faizleri %7 seviyelerine kadar düştü. Mevcuttaki negatif reel faiz yatırımcıların gayrimenkul gibi diğer yatırım alternatiflerine yönelmesine yol açıyor. Stabil TL, döviz işlemlerine uygulanan yeni vergiler ve düşük mevduat oranlarının konut yatırımlarını teşvik edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca, 2Y18’de başlayan inşaat ruhsatı sayısındaki keskin düşüş eğilimi, konut stokunu azaltarak sektörde yeniden dengelenmeyi tetikliyor. Arz / talep dinamikleri arasındaki bu dengelenmenin, konut fiyatları üzerindeki baskıyı azaltması sonucunda mevcut konut fiyatları ve düşük faiz oranlarından yararlanmak isteyen potansiyel konut alıcıları harekete geçirmesini bekliyoruz.

Borç maliyetlerinde düşüş

Şirket finansal giderler açısından da düşük faiz ortamdan yararlanmaya devam etmektedir. 1Ç20 itibarıyla Emlak Konut’un tamamı TL cinsi 4,5 milyar TL brüt borcu bulunmaktadır. Emlak Konut’un ortalama borçlanma maliyeti 2019 yılsonundaki % 17,7 seviyesinden 1Ç20’de % 11,2’ye düşmüştür. 2020 yılı için ortalama borç maliyetinin % 10,6’ya gerilemesini ve bunun da toplam finansal giderlerde % 34’lük bir düşüşe neden olmasını bekliyoruz.

Serbest nakit akışı üretiminde iyileşme

Güçlü satış performansına ek olarak Emlak Konut’un önümüzdeki dönemde serbest nakit akışı üretimini destekleyecek diğer faktörler;

i) Ticari ve bilanço dışı alacakların tahsili, düzenli nakit girişleri getirmeye devam etmelidir. 1Ç20 itibarıyla, Emlak Konut’un, geçmiş yıllarda yapılan vadeli satışlar ile ilgili olarak 6,35 milyar TL ticari ve bilanço dışı alacağı (1 yıl içinde 1,59 milyar TL) bulunmaktadır. Yönetim, müşterilerin taksitlerini zamanında ödeme konusunda önemli bir aşağı yönlü risk görmemektedir. Virüs şokundan sonra Şirket, müşterileri için taksit ödemelerinde 2 ay erteleme sunan bir kampanya başlattı. Kampanyaya, TL30mn’lik bir ertelemeye karşılık gelen 1000 başvuru oldu. Beklenen alacak tutarı dikkate alındığında 30mn TL’nin önemli bir etki yaratmayacaktır.

ii) Düşük faiz oranları ile iyileşen talep koşullarının nakit satışların toplam satışlar içindeki payını arttırması. Düşük faiz oranları, vadeli satışların artmasına ve Emlak’ın nakit döngüsünün uzamasına neden olan, Şirket tarafından finanse edilen konu kampanyalarına olan ihtiyacı azaltmaktır. Yönetim, nakit satışların payının 2019’daki ortalama %20 seviyesinden 2020’de %50
seviyesine yükselmesini bekliyor.

iii) Anahtar teslim projeleri ile ilgili inşaat maliyetlerinin büyük bir kısmı halihazırda yapılmış olması ve 2020 için planlanan yeni büyük çaplı bir proje olmaması nedeniyle nakit akışı üzerindeki yükün hafiflemesi bekleniyor.

Yeni kampanya kısa vadede net karı artırabilir

Kampanya dahilindeki ünitelerin çoğunun tamamlanıp teslim edilmeye hazır olduğu göz önüne alındığında, satışların kısa vadede gelir tablosuna kaydedilecektir. Bu da karlılığı ve temettüleri ödemelerini olumlu yönde etkileyebilir.

Temettü ve geri alım programı

Emlak Konut, 1 Nisan’da yapılması planlanan Genel Kurul Toplantısını daha ileri bir tarihe erteledi. Bu karardan önce Yönetim yaklaşık %10 dağıtma oranı ve % c.1.2 temettü verimine karşılık gelen 76,6 milyon TL brüt nakit temettü (brüt: 0,02 TL / hisse) ödemesi teklifinde bulunacağını açıklamıştı. Ek olarak, Emlak Konut 251.620.138 nominal adete ve azami 1 milyar TL tutarına kadar hisse geri alım programı kararı aldığını açıklamıştı.

RİSKLER

Faiz oranlarında meydana gelebilecek ciddi artışları en önemli risk faktörü olarak görüyoruz. Konut talebi, tüketici güvenine zarar verebilecek ekonomik belirsizliklere oldukça duyarlı. Ayrıca, kısa vadede borçluluk üzerinde baskı yaratacak büyük ölçekli arazi yatırımları da hisse performansı için negatif olabilir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

The post Emlak GYO Şirket Raporu: “Düşük faiz oranları ile iyileşen görünüm” appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments