Enka İnşaat için hedef fiyatımızı 6.40 TL’den 7.30 TL’ye revize ediyoruz

Enka için değerlememizi Temmuz ayında açıklanan doğal gaz tarife indiriminin enerji iş koluna etkilerini inceleyerek güncelledik. Şirketin inşaat iş kolunda son dönemde aldığı işler ile toplam proje büyüklüğü uzun dönem sonra tekrar 3.0 milyar dolar seviyesine ulaşmaktadır. Gayrimenkul segmentinde ise Rusya’da bulunan AVM ve ofislerden elde edilen kira gelirinde Covid-19 nedeniyle 2020 yılında düşüş tahmin etsek de, pozitif nakit akışının devam etmesini bekliyoruz. Şirket için net aktif değerine göre yeni hedef fiyatımızı 7.30 TL olarak belirlerken, tavsiyemizi Endekse Paralel Getiri olarak sürdürüyoruz.

İnşaat iş kolunda yeni projeler

Enka’nın üstlendiği toplam uzun vadeli inşaat sözleşmesi büyüklüğü 2.6 milyar dolar seviyesindedir. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Tataristan’daki yaklaşık 350 milyon dolarlık enerji santrali projesi de dikkate alındığında, portföy büyüklüğü 3.0 milyar dolar seviyesine yaklaşmaktadır. Şirketin ayrıca yatırımını kendisinin üstleneceği yaklaşık 750 milyon dolarlık Gürcistan’da hidroelektrik santrali projesinde de 2020 yılının ikinci yarısında inşaata başlanacaktır. Şirketin 2019 yılında 1.1 milyar dolar olan inşaat iş kolu gelirlerini, 2020 yılında 1.4 milyar dolar ve 2021’de 1.6 milyar dolar olarak tahmin ediyoruz. İnşaat iş kolunun karlılığında ise bu sene bir defalık gelirlerin etkisiyle %18.8 FAVÖK marjı tahmin ederken (2019 %14.3), 2021 ve sonrasında ortalama %15 FAVÖK marjı yakalanacağını öngörmekteyiz.

Düşen doğal gaz fiyatları fırsat yaratabilir

Enka’nın sahip olduğu toplamda yaklaşık 3900 MW kapasiteye sahip doğal gaz santralleri Yapİşlet sözleşmelerinin tamamlanması ile birlikte 2019 yılı Ağustos ayından bu yana kapalı durumdadır. Son 2 yılda gerek kurlarda yaşanan artış sonucu doğal gaz maliyeti yükselmiş, gerekse talep tarafında görülen yavaşlama nedeniyle spot piyasada elektrik fiyatları zayıf seyretmişti.
Temmuz ayı itibariyle BOTAŞ’ın doğal gaz santrallerine uygulanan tarifede %15 indirime gitmesi ve talep tarafında beklenen toparlanma sayesinde, serbest piyasa koşulları Enka’nın santrallerini işletmesi için daha elverişli hale gelebilir. Mevcut tarife ile Enka’nın santrallerinde %58 termal verimlilik varsayımı ile yaklaşık maliyetlerin 35 dolar/MWh seviyesine gerileyebileceğini tahmin ediyoruz. Temmuz ayı spot piyasada elektrik fiyatı ortalaması ise 43 dolar/MWh civarındadır. 2021 yılında şirketin enerji iş kolundan 62 milyon dolar FAVÖK üretebileceğini tahmin ediyoruz (2020 toplam FAVÖK tahminimizin %14’ü kadar ilave büyüme anlamına gelmektedir).

Finansal yatırımlardan ilk çeyrekte kaydedilen zarar, 2Ç bilançosunda artıya dönebilir

Enka’nın 3.6 milyar dolar net nakit pozisyonu mevcut olup, bu portföyün değerlendirildiği uluslararası bono ve hisse senedi yatırımlarında oluşan değer artışı ve azalışları şirketin net karında oynaklığa neden olmaktadır. 1Ç’de pandemi nedeniyle finansal yatırımlardan kaydedilen net zararın piyasaların toparlanması sonucu 6 aylık bilançoda tekrar artıya geçebileceğini tahmin ediyoruz. 2019 yılında 464 milyon dolar olan finansal gelirlerin 2020 yılında 200 milyon dolar ve 2021 yılında 250 milyon dolar seviyesinde oluşmasını bekliyoruz. Şirketin yüksek nakit pozisyonu ve düşen faizler düşünüldüğünde, daha yüksek temettü dağıtım kararı hisse için katalistler arasında sayılabilir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

The post Enka İnşaat Şirket Raporu appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments