TCMB’nin ExIm Bank için ayırdığı fonları uzun vadeli proje kredisi olarak kullandırma kararı, hem hukuki hem de ekonomik açıdan çok sakat. Sene başından bu yana para arzı %80 artarken, TCMB’nin  yeni yollar bularak sağlık krizi bitse de para basmaya devam edeceği kaygısı var. Türkiye zaten kısmen zorunlu, kısmen de hükümetin icadı olan aşırı kredi büyümesi evresine geçti. Toplam krediler sene başından bu yana %20 büyüdü.  Kredilerin ekonomik aktiviteden çok daha hızlı büyümesi, özel sektörün borçluluğunun da artması demek. Uluslararası tecrübeler, böyle dönemlerin bir borç krizi ve uzun soluklu ekonomik daralmayla  sonlanacağını kanıtlıyor.

Bu riski alıyoruz, üstelik TCMB bedava da verse krediyi, kimsenin yatırım yapacağı da yok. Erdal Sağlam bugün Cumhuriyet’te “Bağımsız Merkez Bankası’nın toplumsal önemi” başlıklı makalesinde sabit sermaye yatırımlarının niye TCMB kredisine olumlu tepki vermeyeceğini anlattı.

 

Erdal Sağlam da kredi kararını benimsemedi

 

Geçen hafta Merkez Bankası’nın yatırım kredileri için özel sektöre 20 milyar TL kredi vereceğini açıklamasıyla Merkez Bankası bağımsızlığının tümüyle sakatlandığını söylersek yanlış olmaz. Böyle bir kurumda gerçekten merkez bankacı, meslek etiğine sahip, uzman, liyakatli yöneticiler de çalışamaz. Hele, bu kararın yasalara aykırı olduğu yönünde geniş mutabakat ortadayken…

 

Zorla yatırım olur mu?

 

Merkez Bankası’nın saygınlığını yitireceği biline biline alınan bu karar için, “Uzun zamandır yatırım yok, ekonominin ihtiyacı var, bunu desteklemek için Merkez Bankası devreye sokuldu” deniyor. İyi de Merkez Bankası’nın görevi bu değil ki… Merkez Bankası ticari banka değil ki proje değerlendirmesi yapsın. Bankalar kanalıyla verecekse, neden “ben veriyorum” diyor, sorumluluğu kime ait olacak? Merkez Bankası’nın asli görevi olan fiyat istikrarını sağlama görevine ters, 2008 krizinden sonra moda olan “finansal istikrarı sağlamak” amacıyla da bir ilgisi olamaz.

 

Gelelim yatırımları artırma iddiasına…

 

Herkes biliyor ki yatırımların durmasının nedeni ekonomiye güven kalmaması, kimsenin önünü görememesi ve bu ortamda parasını tehlikeye atmak istememesi. Kamu bankalarını o kadar devreye sokup kredileri patlattınız, özel bankaları aktif rasyosu gibi cin fikirlerle zorladınız olmadı da, Merkez Bankası kredi verince mi yatırım olacak? 460 milyar TL parasal genişleme yaptınız olmadı da, 20 milyar TL ile mi olacak? Sorun yatırım için kaynak bulunmaması değil ki, Merkez buna kaynak yaratsın.

 

Siz birilerine zorla yatırım yaptırmaya kalkışır ya da yabancıya “bak ben de bu kadar finansman sağlayacağım” deseniz bile, rasyonel bir yatırım ülkeye gelir mi? Hem de verdiğiniz 20 milyar TL’yi bu kadar küçük parçalara bölmüşsünüz, bu büyüklükteki bir yatırım kimin derdine ilaç olacak? Ülkenin yatırımları bunlarla mı artacak? Ülkenin geleceğini düşündüğümüz için Merkez Bankası’nın saygınlığını tehlikeye attım deseniz, kim inanır? Şimdi Merkez’in vereceği kredilerin kimlere gideceği konusunda baştan yaratılan şüpheleri nasıl gidereceksiniz?

 

 

Alıntıdır. Makalenin tamamı için aşağıdaki adresi tarayıcınıza kopyalayın

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-saglam/bagimsiz-merkez-bankasinin-toplumsal-onemi-1743869

 

Kerim Rota:  Ekonomide “imkansız üçleme” ve “orjinal günah”

 

Evren Devrim Zelyut:  Merkez Hiper Krizi Tetikliyor!

 

İbrahim Turhan’dan TCMB’ye sert eleştiriler

 

PARAYI KİM YARATIR ? (ANİMASYONLU VİDEO)

 

The post Erdal Sağlam:  TCMB kredisiyle yatırım olmaz! appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments