Wednesday, December 1st, 2021

#(ESCAR) Escar Turizm halka arz oluyor: Tüm ayrıntılar

Escar Turizm’in  halka arz taslak izahnamesi yayımlandı. Escar Turizm’in halka arzına ilişkin yayınlanan izahname ve halka arzın tüm detayları haberimizde…

Escar Turizm hakkında;

Escar Turizm Tasimacilik Ticaret A.S. Türkiye’deki İstanbul ‘de merkez ofisi ile bir girişimdir. Gayrimenkul Kiralama ve Leasing sektöründe faaliyet gösteren bir şirket. 04. Temmuz 2001 tarihinde kuruldu.  Uzun dönem araç kiralama hizmetlerinde sürdürülebilir bir hizmet anlayışı ile yola çıkan Escar A.Ş. 2001 yılında kurulmuştur. Ülkemiz ekonomik tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen 2001 ekonomik krizinde kurulan Escar A.Ş., başlangıç yıllarında sadece öz kaynakları ile hareket etmiş, ilerleyen zaman filo hizmetlerinde yerini almıştır. Kuruluş aşamasında “Central” markası ile uzun dönem kurumsal kiralama hizmetlerini yürüten şirket, devam eden süreçte kayıtsız kalamadığı günlük kiralama talepleri doğrultusunda mevcut hizmet standartlarını da koruyarak 2011 yılında “Central” ve“Central Fleet Services” olmak üzere günlük ve uzun dönem araç kiralama hizmetlerini iki farklı marka altında toplamıştır.

Kurumsal filo kiralama hizmetinin yanı sıra, varmiarttiran.com markası ile Türkiye’de ilk defa online ihale usulü ile araç satışı gerçekleştiren Escar, son olarak 2018 yılında yayın hayatını başlattığı son kullanıcı odaklı yeni markası Otoboom.com ile otomotiv sektöründeki tüm teknolojileri ve trend gelişmeleri yansıttığı yepyeni bir markayı daha bünyesine katmış oldu.

Escar Turizm’in Halka arzına ilişkin tüm ayrıntılar;

Halka arz olacak paylar ne kadar?

Halka arz edilecek payların nominal değeri 11.000.000 TL olup, halka arz sonrası çıkarılmış sermaye oranı %20,26 olacaktır. İhraç edilecek payların 8.820.000 TL‘si sermaye artırım yoluyla, 2.180.000 TL‘si ise ortak satış yoluyla halka arz edilmesi planlanıyor.

1,00 TL nominal değerli payların satış fiyatı 23,00 TL’dir

Halka arz tarihi belli mi?

Taslak izahnamede halka arzın ne zaman yapılacağına ilişkin bir bilgilendirme bulunmamakta ancak şirket kaynaklarından alınan bilgilere göre 2021 yılının Mayıs ayında halka arzı yapılması planlanıyor.

Halka arz edilecek paylar için 2 (iki) iş günü boyunca talep toplanması planlanıyor. Bu iki gün boyunca talep toplama 10.30-13.00 saatleri arasında sürecek ve süre bittiğinde yatırımcı sayısı ve talep durumuna göre ilk paydaşlarına dağıtılacaktır..

Halka arz yöntemi nasıl olacak?

Halka arz edilecek paylar için 2 (iki) iş günü boyunca talep toplanması planlanmaktadır. Yöntem olarak yurtiçi bireysel yatırımcılar için eşit dağıtım yöntemi kullanılması bekleniyor.

Hangi pazarda işlem görecek?

Şirket Borsa İstanbul’da #ESCAR koduyla Ana Pazarda işlem görmesi planlanıyor.

Aracı kurum hangisi?

Taslak izahnamade yapılan açıklamada halka arz satış,, İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından sabit fiyat ile talep toplama ve satış yöntemi ile gerçekleşmesi bekleniyor. Aracı kurum İnfo Yatırım ama Yatırımcılar tüm kurumlardan halka arza katılabilirler.

Halka arz geliri ile ne yapılacak?

Halka arz gelirlerinin %70‘ine karşılık gelen 136.213.000 TL şirketin büyüme hedeflerine bağlı olarak filodaki araç sayısının artırılması kapsamında yapılacak alımların finanse edilmesinde, %20′sine karşılık gelen 38.918.000 TL şirketin finansal faiz ve anapara ödemelerinde, %10‘una karşılık gelen 19.459.000 TL ise işletme sermayesi ihtiyacında kullanılması planlanıyor.

Yatırımcıların dikkatine! Şirket tarafından yapılan taahütnameler.

Halka arz edilen paylar hariç olmak üzere sahip olduğu payları, şirket paylarının Borsa’da işlem görmeye başlamasından itibaren, payların borsa fiyatından bağımsız olarak 6 ay süreyle hiçbir şekilde Borsa’da satmayacağına ve Borsa dışında yapılacak satışlarda satışa konu payların da bu sınırlamaya tabi olacağını alıcılara bildireceğine, Şirket paylarının birincil halka arzını takiben, payların BİST’te işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 (bir) yıl süreyle halka arz fiyatının altında bir fiyattan borsada satmayacağına, bahsi geçen payların Borsa dışında mevzuat hükümlerine uygun olarak satılması halinde Borsa dışında satılan payları alanların da sınırlamaya tabi olduğu hususunu ilgili kişilerde bildireceğine ilişkin 14 Nisan 2021 tarihinde taahhütname verilmiştir.

Şirketin finansal tabloları;

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Sakine KARACA

The post #(ESCAR) Escar Turizm halka arz oluyor: Tüm ayrıntılar appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments