Wednesday, December 1st, 2021

Esenboğa Elektrik 2 ihaleyi birden kazandı!

Şirket tarafından yapılan Kamuoyu Aydınlatma Platforun’daki açıklamaya göre katıldığı yenilenebilir enerji kaynak alanları alanındaki ihalelere en yüksek fiyat teklifini sunarak kazandığını açıkladı. Esenboğa Elektrik bağlı ortaklığı ihale kazandı.

Esenboğa Elektrik Üretim şirketi, YEKA-3 kapsamında güneş enerjisi santrali ihalelerine yaptığı başvurularla ilgili bir dizi açıklama yayınlamıştı. Şirket, 08.03.2021 ve 12.03.2021 tarihleri arasında toplamda 160 MW büyüklüğünde başvuru yaptığını geçtiğimiz tarihlerde açıklamıştı.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan, güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin YEKA GES-3 ihalesi, 8-12 Mart 2021 tarihleri arasında ve 36 ilde yapılıyor. İhaleler için yapılan başvurular, 74 yarışmada değerlendiriliyor. Şirketin bugun KAP’ta yayımladığı 2 bildirimde Aksaray ve Ankara’daki ihaleleri kazandığını bildirdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamaların detayları şu şekilde;

Şirket, güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin YEKA GES-3 ihalesinde, Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji Üretim Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Aksaray – 2 (10MW) ihalesi için 23,00 Kuruş/kWh ile en iyi teklifi vererek yarışmayı kazandığı, Şirketin10 MW GES lisansı almaya hak kazandığını ve YEKA GES-3 İhalesine katıldığını ve kalan yarışmalar için de sürecin devam ettiğini KAP’a bildirdi.

Güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin YEKA GES-3 ihalesinde, Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji Üretim Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Ankara – 1 (20MW) ihalesi için 22,30 Kuruş/kWh ile en iyi teklifi vererek yarışmayı kazandığı bildirdi. Şirket 20 MW GES lisansı almaya hak kazanmıştır. Bu yarışma ile beraber hak kazanılan YEKA GES – 3 İhalesi lisans toplamı 30 MW olmuştur. YEKA GES-3 İhalesinde katılan ve kalan yarışmalar için de süreç devam ettiğini açıkladı.

Esenboğa Elektrik bağlı ortaklığı ihale kazandı.

Margun Enerji Hakkında ve Hedefleri;

Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş Üretim A.Ş,  2014 yılında Türkiye’de yenilenebilir enerji sektöründe büyük bir yatırımcı olmak ve yurtdışında proje geliştirme, EPC ve İşletme&Bakım hizmetleri  sunmak amacı ile  uzmanlaşmış yönetim kadrosu ve personeli ile faaliyetine başlamıştır.

Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş,  yurtiçinde  sahip olduğu 118.03 MWp kurulu gücündeki güneş enerjisi santralleri ile sektörünün en önemli oyuncularından birisi olmuş ve yurtdışı proje geliştirme faaliyetleri ile 61 MWp kurulu gücündeki güneş enerjisi santrallerinin Türkiye’den sektöründe önde gelen iki yatırımcısına anahtar teslim kurulum ve işletme&bakım anlaşmasını gerçekleştirmiştir. Bunun yanı sıra başta İtalya, Almanya, İngiltere ve Amerika olmak üzere özellikle Batı Avrupa ülkelerinde proje geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir. Orta-Uzun vadede Avrupa ve Amerika kıtalarında 1.500 MWp kurulu gücünde proje geliştirmeyi ve kurulumlarını tamamlamayı hedeflemektedir.

Şirket hisseleri bugün saat 13:03 itibari ile Borsa İstanbul’da %4,33 atış ile 31,30 TL’den işlem görüyor

tradingviewe

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Sakine KARACA

The post Esenboğa Elektrik 2 ihaleyi birden kazandı! appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments