Wednesday, December 1st, 2021

Ethereum ETF’i İçin İlk Veriler Ortaya Çıktı: Piyasa, ETH’ye İlgi Duyuyor mu?

Bütün piyasa düşerken yükseliş yakalayan toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) tabanlı ilk ETH bu hafta işleme sunuldu. Kanada’nın menkul kıymet regülatörü tarafından 1 değil tam 3 tane Ethereum ETF’i onaylandı ve şimdiden bunların 138 milyon dolar gibi etkileyici bir ticari hacme ulaştığı görülüyor.

Ethereum ETF’leri Piyasaya Sürüldü

Purpose Investments, Evolve ETF’s ve CI Global Asset Management tarafından oluşturulup piyasaya sürülen üç ayrı Ethereum ETF’i, Toronto Menkul Kıymet Borsası üzerinde alım satıma sunuldu. Salı günü başlayan alım satım işlemlerinde şimdiden kayda değer hacim elde edildiği görülmekte.

Eric Balcunas konu hakkında yaptığı açıklamada ETF’lerin bireysel performanslarını ortaya koydu ve en çok hacim elde edenin ETHX olduğunu vurguladı. ETHX, ünlü Bitcoin boğası Mike Novogratz’ın şirketi Galaxy Digital girişimi ile piyasaya sürüldü. Buna rağmen söz konusu 3 ETF’in hala 1 Bitcoin ETF’inin hacminin 1/5’ine ancak ulaşabildiği görülüyor. Tabii ki Bitcoin ETF’inin söz konusu değere 1 günde ulaşması da önemli bir detay.

Bitcoin ETF’leri Hala Lider

ABD’de henüz Bitcoin ETF’ine onay verilmese de Kanada’daki Bitcoin ETF’i rekorlar kırmaya devam ediyor. Purpose Investments tarafından piyasaya sürülen Bitcoin ETF’i ilk saatlerinde bile 80 milyon dolarlık hacme ulaşmıştı. Evolve tarafından piyasaya sürülen ikinci Bitcoin ETF’i ise sadece 2 günde 421 milyon doları gördü. Bu da kurumsal yatırımcının Ethereum yerine hala Bitcoin’e ilgi duyduğunu gösteriyor.

Bitcoin veya Ethereum ETF’lerinde asıl rekorun ise ABD’den gelecek bir onay ile görülmesi bekleniyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyelerinden Hester Peirce ise Bitcoin ETF’ine sıcak baktıkları ima etmişti. Buna rağmen hala net bir açıklama yapılmadı ve SEC’nin iki önemli Bitcoin ETF başvurusuna yanıt verme süresi doluyor.

Bitcoin Fiyatı Sert Düştü

ABD’den ilgili ürünlere onay çıkmamasının sebebi ise Bitcoin ile kripto para piyasalarının hala kolaylıkla manipüle edilebileceğinin belirtilmesi. Bitcoin fiyatının yaşadığı sert düşüşler de ABD’li regülatörün eline koz veriyor. BTC fiyatı bugün yeniden 50.000 dolar altına sarktı ve korkuyu tetikledi.

BTC fiyatı düşerken Ethereum’un tutunması ve yatırım ürünlerinde BTC’nin önde olması ise ETH’nin bireysel yatırımcı desteğine sahip olduğunu göstermekte.

Facebook Comments