Sunday, November 28th, 2021

Ethereum (ETH) İçin Uzun Süreden Beri Beklenen Tarih Açıklandı

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), son dönemde yaşanan sert düşüşlere rağmen hala diğer kripto paralara kıyasla çok daha sağlam duruyor. ETH fiyatı kısa süre önce 2.600 dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu bile tazeledi.

Ethereum, Düşüşe Direndi

Ethereum (ETH) fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla da 2.328 dolardan işlem görüyor ve bütün piyasanın %20’ye yakın düzeltme yaşadığı anlarda tutunmayı sürdürüyor. Ethereum fiyatının bu direncinin arkasında ise uzun süreden beri beklenen bir gelişmenin duyurulması yatıyor olabilir.

Ethereum ağının şu an yaşadığı en büyük sorunlardan birisi işlem ücretlerinin yüksekliği. Binance Smart Chain gibi alternatifler bu sayede ciddi bir kullanıcı akınına uğradı ve hala da uğramaya devam ediyor. Binance Smart Chain’in kısa süre önce Ethereum ağından daha yüksek işlem hacmine ulaşması da bunun kanıtı.

Ethereum Ağı İçin Beklenen Gün

Şimdi ise Ethereum ağındaki işlem ücretlerinde büyük bir düşüş getirecek güncelleme için resmi tarih ve blok belirlendi. Ethereum ekosisteminin önemli isimlerinden Anthony Sassano, konu hakkında yaptığı açıklamada EIP-1559’un 14 Temmuz 2021 tarihinde hayata geçirileceğinin belirlendiğini belirtti. EIP-1559, Ethereum ağındaki madencilerin gelirini azaltacak olsa da buradan alınan gelir ile ETH yakılmasını sağlayacak.

EIP-1559 ile beraber işlem ücretleri düşmekle kalmayacak ve aynı zamanda ETH’nin toplam arzında da önemli bir düşüş yaşanacak. Anthony Sasssano tarafından yayınlanan gönderinin kaynağına bakıldığında da 14 Temmuz tarihinde London ana ağ hard fork’unun gerçekleştirileceği görülüyor.

Ethereum’u Bekleyen Adımlar

Bunun öncesindeki gelişmeler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • 19 Mayıs: İstemcilerin dondurulması,
  • 2 Haziran: İstemcilerin yayımlanması,
  • 16 Haziran: Ropsten test ağı forku,
  • 23 Haziran: Gorli test ağı forku.

Bütün bu test ağlarında denenecek hard fork’un hiçbir hataya sahip olmaması durumunda ise 14 Temmuz tarihinde beklenen adım atılacak. Ethereum fiyatında bu güncellemenin yaklaştığı günlerde önemli hareketlilikler görülebilir ve yatırımcılar yüksek volatiliteye maruz kalabilir.

Ethereum 2.0’ye geçiş konusunda da önemli bir adım tamamlanmış ve yeni bir devir açılmış olacak. Ethereum yatırımcılarının bu düşüşe rağmen heyecanlı olmalarının sebebi de bu gibi gözüküyor.

Facebook Comments