Wednesday, December 1st, 2021

Ethereum (ETH) Kısa Vadede 4.400 Doları Aşabilir Mi?

Fiyat Ekim ayında Bitcoin ile iyi bir yükseliş zaten yakaladı. Ancak henüz 4.400 dolar aşılabilmiş değil, Ethereum (ETH) mayıs ayı zirvesini egale edebilecek mi? Monoton geçen son birkaç gün elbette Bitcoin (BTC) tarafından domine edildi. Yazı hazırlandığı sırada Ethereum (ETH) 4.000 doların üzerinde fiyatlanıyor.

Etheruem (ETH) Kısa Vadeli Görünüm

Bu noktada türev yatırımcıları çok fazla risk alıyor. Toplam kaldıraç oranı, son zamanlardaki yerel zirvesinin etrafında geziniyor. Yatırımcılar eğer bu kadar yoğun pozisyon alıyorsa fiyatın yükseleceğinden emin olmalılar? Bu zirve tarihte ilk kez olmuyor bu yüzden geçmiş hareketleri değerlendirerek fikir sahibi olabiliriz.

Mevcut seviye [0.13], bundan önce Eylül ayının başlarında gözlemlendi ve fiyat bu noktada ciddi miktarda yükseldi. Fakat fiyatta yönün aşağıya sapması toplu tasfiyeleri tetikledi, doğal olarak fiyat daha büyük bir kayıp yaşadı.

Kaldıraç oranı Temmuz ayında da bu denli yükselmişti. Fiyat bu dönemde yerel zirve yaptı ancak kaldıraçlı işlemlerde risk iştahı zayıftı yükselişe oynayan yatırımcılar kademeli olarak pozisyonlarını terk etmeyi seçti.

Kısa vadeli senaryoyu tahmin etmek için türev piyasalarındaki güncel durumu incelemek yararlı olabilir.

Ethereum (ETH) Türev Verileri

Aşağıda ekli çizelgeden görülebileceği gibi, OI kendi ATH bölgesinde bulunuyor. Ethereum için bu olumlu bir veri ve sermaye akışına işaret ediyor. Fakat aşağıdaki grafik dikkatli incelenirse OI zirveleri sonrasında fiyatın da belli oranda çekildiği görülüyor. Önümüzdeki günlerde veya saatlerde Ethereum (ETH) fiyatı için bir düzeltme hareketi de beklenebilir. Tam da bu noktada haftalık kapanışın akıllara gelmesi gerekiyor benzer bir süre Bitcoin için de yaşanacaksa önümüzdeki hafta da bear bir piyasayla karşılaşabiliriz ve bu şaşırtıcı olmaz.

Ethereum hacmi spot piyasalarda artmaya devam ediyor. Yakın zamana kadar pozitif olan döviz net akışları, satın alma eğilimini vurgulayarak şimdi negatif olmaya başladı. Buna göre yakın zamanda alım yapan yatırımcılar 4.400 doların üzerinde bir fiyat konusunda ısrarcı görünüyor. Yukarıda bahsedilen düzeltmenin bu seviyenin görülmesiyle birlikte yaşanması da ihtimal dahilinde olacaktır. Yani stop seviyelerini iyi belirlemiş yatırımcılar 4.400 dolar bölgesinden kar satışına kendini hazırlayabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Facebook Comments