Thursday, January 27th, 2022

Ethereum’dan (ETH) Vaz Mı Geçiyor: Kullanıcılar Tron’u Mu Tercih Ediyor?

Tether (USDT) işlemlerinde artış yaşanıyor ama USDT işlemlerini yapan kişilerin artık artan yüksek ücretler gibi sebeplerle Ethereum (ETH) Blockchain ağını kullanmadıkları görülüyor. Dünyanın en popüler stablecoin’i olan USDT işlemleri için artık TRON Blockchain’i tercih ediliyor gibi görünüyor.

Ethereum’dan Tron’a

Blockchain veri sağlayıcısı CoinMetrics’ten elde edilen verilere göre, 2021 yılı boyunca her gün TRON Blockchain’de Ethereum Blockchain’ine kıyasla daha fazla USDT işlemi yapıldı. Ayrıca bu durum, Ethereum’un TRON Blockchain’inden yüzde 50 daha fazla Tether bulundurmasına rağmen gerçekleşti.

Yapılan açıklamalara göre bu durum yüksek işlem ücretleri sebebiyle yatırımcıları Ethereum Blockchain’inden uzaklaşatıracağı ve farklı Blockchain’lere yönlendireceği yönünde bir uyarı olabilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde Ethereum bu konudaki liderliğini kaybedebilir.

Tether Projesi

2014 yılında kurulan Tether, Ethereum, TRON ve Solana gibi blok zincirlerinde dolara sabitlenmiş sabit paralar sunuyor. Stablecoin’ler, kripto yatırımcıları tarafından volatil kripto para birimlerindeki pozisyonlardan çıkmanın bir yolu olarak nakit gibi istikrarlı varlıklar olarak kullanılıyor. Tether ile ilgili detaylı bilgilere “Tether (USDT) Nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Tether, 2020 boyunca yaklaşık 4 kat artan 25 milyar dolarlık dolaşım arzına sahip en büyük stablecoin birimi olarak karşımıza çıkıyor. Tether, tüm USDT token’larının %100 nakit ve nakit eşdeğerleriyle desteklendiğini iddia ediyor. Ancak bu noktada birçok şüphe bulunuyor ve herkesin USDT’lerini çekmek istemesi halinde piyasada o kadar fazla USDT desteği nakdin bulunmadığı iddia ediliyor. Hatta bu konuda bir dava da hala devam ediyor.

Ethereum İşlem Ücretleri

Ethereum’daki işlem ücretlerinin 2021 yılı boyunca 6 doların üzerinde olduğu ifade ediliyor. Yapılan açıklamalara göre 2020 yılında sadece 10-15 gün işlem ücretleri bu fiyatın üzerindeydi. Dolayısıyla artan işlem ücretlerinin yatırımcılar açısından farklı bir Blockchain arayışını tetikleyebileceği düşünülüyor.

Facebook Comments