Rekor düzeyde perakende satış artışı, pandemiden iyileşmeye yardımcı oluyor ancak endüstri tarafındaki toparlanma zayıf. Açıklnan veriler, Euro bölgesinde ertelenen talepin hükümet destekleri de sayesinde perakende tarafını güçlendirdiğini gösterirken, sanayi kısmında toparlanma zayıf.  Bu da Türkiye’nin ihracat potansiyeli açısından zorlayıcı bir durum çünkü mevcut toparlanma hızının korunması mümkün görünmüyor.

Euro bölgesi perakende satışları Mayıs ayında rekor miktarda artarken, bölgenin sanayi üsleri daha küçük bir toparlanma yaşamakta.  Bu nedenle ekonomistler pandemi baskısı altındaki Euro bölgesinin daha hızlı toparlanabilmesi için iç talebin çok önemli olduğunu düşünüyor.

Avrupa’daki tüketiciler, koronavirüs kilitlenmelerinin kaldırılmasından sonra bir alışveriş çılgınlığı yaşadılar.  Bu da Euro bölgesi perakende satışlarının Nisan ve Mayıs ayları arasında yüzde 17,8 oranında artmasına yardımcı olurken analistlerin yüzde 15’lik artış beklentilerini aştı.

Mayıs ayında Euro bölgesi tüketici harcamaları, giyim, ayakkabı, benzin, elektronik ve bilgisayar ekipmanlarının satışlarındaki keskin bir toparlanmanın etkisiyle bir yıl önceki seviyesinin sadece yüzde 5 altında kaldı.

Eurostat tarafından bu hafta başında yayınlanan rakamlar, kısıtlamaların kaldırılması ve Avrupa hükümetlerinin yardım/teşvik programlarının ertelenen talebi ortaya çıkardığını gösteriyor.

Federal İstatistik Ofisi tarafından Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, Alman fabrika siparişleri Nisan ve Mayıs ayları arasında yüzde 10,4 oranında arttı. Ancak bu, çoğu ekonomistin beklediğinden daha küçük bir artıştı ve euro bölgesi içindeki müşterilerden gelen siparişlerde sağlıklı bir toparlanma ile blok dışındaki ülkelerden gelen siparişlerde çok daha zayıf bir artış arasında keskin bir sapma olduğunu vurguladı.

Yeni iç siparişler yüzde 12’den fazla artarken, euro bölgesinin geri kalan siparişleri neredeyse yüzde 21 arttı. Ancak dünyanın geri kalanında sadece yüzde 2 arttı.

ING ekonomisti “Normalde euro bölgesi her zaman ilk önce net ihracatın yükseldiğini ve toparlanmaya başladığını görüyor. Ancak bu sefer durumun böyle olmadığına inanmak için birçok neden var ve en son veriler bunu destekliyor ”dedi.

Alman fabrika siparişleri ilk çeyrek ve Mayıs 2019’dan neredeyse yüzde 30 oranında düşerek, küresel durgunluğun derinliğinin ve ülke fabrikalarında pandemi öncesi seviyelere dönmesi için doldurulması gereken boşluğun altını çizdi.

Oxford Economics ekonomisti Rosie Colthorpe, “Tüketim hızlı bir şekilde toplanıyor olsa da, endüstrinin güçlenmesi daha uzun sürüyor. Açıklanan veriler endüstriyel üretim tahminimiz için riskin aşağı doğru olduğunu gösteriyor” dedi.

Almanya’nın geniş otomobil üretimi endüstrisi, salgını sırasında satışların düşmesiyle krizden en çok etkilenen sektörlerden biri. Federal İstatistik Ofisi şunları söyledi: “Otomotiv endüstrisindeki ciro, Nisan 2020’deki çok düşük seviyelerin ardından Mayıs 2020’de tekrar belirgin bir şekilde arttı. Ancak, Şubat 2020’den hala yüzde 47 daha düşük” açıklamasını yaptı.

Volkswagen, BMW ve Daimler yakın zamanda üretim hatlarının çoğunu yeniden başlattılar, on binlerce işçiyi işe geri götürdüler. Ancak ülkenin otomobil endüstrisi birliğinin Cuma günü yaptığı açıklamada, Alman otomobil üretiminin bu yıl yine de yüzde 25 civarı azalarak 3,5 milyon otomobile düşmesi bekleniyor.

İspanya’da sanayi üretimi, ekonomistlerin yüzde 16,9 artış beklentilerinin altında yüzde 14,7 arttı. Genel olarak İspanyol sanayi üretimi, bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 25’in altında.

Pazartesi günü yayınlanan Sentix araştırmasına göre, Alman yatırımcılar euro bölgesinin ekonomik toparlanma gücü konusunda daha az ikna oluyor. Sentix beklenti endeksi üst üste üçüncü ay boyunca iyileşirken, anketin geleceğe yönelik beklentileri dört ay içinde ilk düşüşünü kaydetti.

The post Euro bölgesinde toparlanmanın yolu iç talepten geçiyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments