Artan virüs vakalarının yarattığı tedirginliğe rağmen, Merkez bankaları ve hükümetlerin destek paketlerinin sağladığı pozitif algı piyasaları desteklemeyi sürdürüyor. ABD’nin altyapı yatırımlarına yüksek bütçe ayırması ve Fed’in şirket tahvillerinde alıma başlaması, Avrupa Merkez Bankası’nın sağladığı likiditeye Avrupa bankalarının gösterdiği güçlü talep borsalar için pozitif olurken, ABD ve Çin’de artan vakalar güvenli liman kıymetlere de yönelimi artırdı. Türk hazine eurotahvilleri hafta başında yaşadığı kuvvetli alımların ardından daha yatay sayılabilecek bir seyir izledi, alımlar kısa-orta vadede uzun vadeye göre daha kuvvetli oldu.

On yıl vadeli hazine kıymeti hafta başına göre otuz baz puan daralarak 6,40% bölgesine çekilirken, uzun vade kıymet yirmi baz puan daraldıktan sonra 7.10% getiri ile işlem gördü. Lokal fonlar kısa vade kıymetlerrde satıcı olmayı sürdürürken 2021-23 vade kıymetlerde getiriler hafif yükseliş gösterdi. Uzun vade sermaye benzeri kıymetler likidite kaynaklı hafif primli işlem görürken İş Bankası 2030 vade kıymet 9%’nin altına daraldı. Ülke beş yıl vadeli risk primi de hafta başında bulunduğu 500 seviyesinden 465’e geriledi.

Fed’İn şirket tahvillerinde yapacağı alımlar hazine tahvillerinde satışa etki etti. On yıl vadeli kıymet 12 baz puanlık genişleme sağlarken, virüste ikinci dalga haberleri ve Çin- Hindistan arası gerginlik güvenli liman kıymetlere talebi tekrar artırarak getirilerde bir miktar daralma yarattı. On yıl vadeli kıymet 0,70%, iki yıl vadeli kıymet 0,19% getiri ile işlem gördü. Alman on yıl vadeli hazine kıymeti ise geçtiğimiz haftaya göre beş baz puan genişleyerek -0,40% oldu.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

The post Eurotahvil fiyatlarında son durum… appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments