Bitcoin’in (BTC) 51.000 dolara çıkarken altın fiyatlarında düşüş yaşanması, altın ve BTC rekabetini kızıştırdı. St. Louis Federal Rezerv Başkanı ise Bitcoin’in bu yükselişi sonrasında önemli bir açıklamada bulundu. James Bullard, 16 Şubat tarihli açıklamasında Bitcoin’in altına rakip olabileceğini ancak ABD doları için sorun yaratmayacağını belirtti.

Bullard: Bitcoin, ABD Doları İçin Tehdit Değil

CNBC’ye verdiği demeçte Bitcoin ile ilgili soruları da yanıtlayan Bullard, amaçlarının küresel dolar ekonomisini stabil tutmak olduğunu vurguladı. Gidebildiği yere kadar ABD dolarının egemenliğini devam ettirmekte kararlı olduklarını belirten Bullard, altın veya Bitcoin fiyatlarının ise bunu etkilemeyeceğini düşünüyor.

bitcoin bullard

FED Başkanı “özel olarak piyasaya sürülen kripto para birimlerini” de gündem maddeleri arasında dahil etti. Bullard, bunlara hükümet tarafından yaptırım uygulanmadığını ve bunun aslında daha önce de yaşandığını vurguladı. ABD İç Savaşı döneminde bankaların kendi banknotlarını piyasaya sürdüğünü belirten Bullard, bunların farklı farklı değerlere sahip olduğunu ifade etti.

“İnsanlar Farklı Para Birimleri İstemiyor”

İnsanların bunu hiç sevmediğini ve farklı değere sahip ABD doları konseptinin kısa sürede dağıldığını vurgulayan Bullard, Bitcoin için de benzer bir durumun yaşanacağını düşünüyor. Para birimlerinin birbirinden farklılaşmasını ve değerlerinin değişmesini insanlar için olumsuz bir gelişme olarak yorumlayan FED Başkanı, bunun şu an gerçekleştiğini belirtti.

“Starbucks’a girip Bitcoin, Ether veya ABD doları ile ödeme yapabileceğiniz bir durumun” kullanıcıların hoşuna gitmeyeceğini vurgulayan Bullard, tek bir para birimine sahip olunduğunu açıkladı. Bullard’a göre Bitcoin ve altının durumu gelecekte de değişmeyecek ve bunlar ABD dolarına tehdit olamayacak.

Bitcoin Basamakları Çıkmaya Devam Ediyor

Bullard’ın açıklamasını yapmasından sonra Bitcoin fiyatının 50.000 dolardan 51.000 dolara çıkması ise durumun sanıldığından daha ciddi olduğunu gösteriyor. Tesla’nın Bitcoin alımı sonrasında BNY Mellon gibi dev bankaların da BTC destekleyeceklerini belirtmesi, durumu değiştirebilir.

Kurumsal yapıların yavaş yavaş değer kaybeden ABD doları yerine Bitcoin gibi varlıklara yönelmesi ise Bullard’ı haksız çıkartabilir. Bitcoin fiyatı için ünlü analist Peter Brandt ise orta vadede 240.000 doların görülebileceğini belirtmişti. BTC’nin henüz sirkülasyonda olmayan arzı ile beraber toplam değeri ise 1 trilyon doların üzerine çıktı.

Facebook Comments