Financial Times “A wave of liquidity will continue to wash over emerging markets” başlıklı haberinde Gelişmekte Olan Ülkeler’e (GOÜ, Piyasalar = GOP) yatırım yapan fonların ikilemini masaya yatırdı. Bir yanda, GOÜ’in bir çoğunda Covid-19 salgını bütün şiddetiyle toplumu kasıp kavuruyor. Öte yanda ise büyük merkez bankalarının yarattığı “likidite tsunamisi” var. Hangisi portföylerde galip gelecek? Görüşüne başvurulan uzmanların çoğu “likidite kazanacak” diyor.

GOP da Mart paniğinden sonra Gelişmiş Ülke menkul değerleri gibi ralli yaptı, fakat çok daha mütevazi olarak. Bunu nedeni önde gelen GOÜ’de hala Covid-19’a çare bulunamaması ve GOÜ’in büyük ekonomik hasar göreceği teşhisi olabilir.

Velakin, fon yöneticileri için GOÜ’e yatırım yaparken öne çıkan “itici güç” Fed başta büyük merkez bankalarının bastığı paranın kendi ekonomilerinden etrafa taşması.

İlkin, her fon bu likidite dalgası üstüne sörf yapmaya meraklı değil. BCA Research baş GOP stratejisti Arthur Budaghyan “bu bir mani atağı” diyor. Önce hisse senetlerinde dev ralliyi kaçırmak istemeyen bireyseller trene bindi. Endeksler yükselince, kurumsal yatırımcı da onları takip etmeye mecbur kaldı. Budaghyan ABD hükümetinin herkese dağıttığı hediye çeklerinin borsalara yatırıldığını öne sürdü. “Bir çok bireysel devlet yardımını iflasa mahkum şirketlerin hisselerine gömdü” diye ekliyor. Kurumsal yatırmcı da getiriye öylesine aç ki, risk dinlemeden GOÜ’e akın ediyor.

Ama Budaghyan gibi serinkanlı stratejistler azınlıkta kalıyor. Legal & General Investment Management GOÜ tahvil birimi direktörü Uday Patnaik Mart’taki satışların GOÜ’de eşsiz fırsatlar yarattığı görüşünde. “Yılın ikinci yarısında da GOÜ bono-tahvil sınıfı yüzümüzü güldürecek”  diyor.

Yatırımcılar Brezilya devlet başkanı Jair Bolsanaro’nun salgına gösterdiği duyarsızlıktan yakınsalar da, ülkenin FX rezervleri çok güçlü. Brezilya kısa süre önce $3.5 milyar 5 ve 10 yıl vadeli Euro-tahvilleri oldukça düşük bir faizden ihraç etti. Mısır da IMF ile stand-by antlaşmasının rahatlığıyla ucuza Euro-tahvil ihraç eden devletlerden biri. Ancak  Federated Hermes GOP SGMK fonu yöneticisi Mohammed Elmi uyarıyor:  “GOP tahvilleri için risk iştahının boyutunu Afrika devletleri, Güney Afrika ve Türkiye gibi ödemeler dengesi açık veren Hazineler piyasaya çıkınca göreceğiz” diyor.

FT’daki yorumlara göre fonlar düşük kredi notlu ülkelerde kaliteli şirketlerin Euro-tahvillerine yatırım yapacak. Çünkü bu şirketler gayet karlı da olsa, kredi notları ülke notuyla sınırlandığı için tahvil faizleri hala göreceli olarak yüksek.

FT’a konuşan uzmanların büyük kısmı Hazineler ve şirketlerin hızla borçlanmasının eninde sonunda kriz yaratacağını görüyor.  Sonuçta, devletlerin vergileri, şirketlerin de karları Covid-19 salgının uzamasından zarar görürse, borçlar ödenmesi güç düzeye yükselecek.

Sonuçta, Oxford Economics’in Cuma yayınladığı müşteri notunda yazdıkları yakın geleceğin en güzel tarifi olabilir:  “Son 3 ayın tecrübesi çok kapsamlı parasal genişlemenin bir çok ekonomik soruna ilaç olacağını gösterdi. Bu tecrübe GOP’a ilginin sürmesine destek veriyor.”

 

JP Morgan:  Hisse senetlerinde seçici yatırım zamanı

 

Haftanın makro-ekonomi gündemi: Politika faizi ve güven endeksleri

 

FÖŞ yazdı: Merkez Bankaları’yla nereye kadar?

 

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada: S&P düşer BIST düşmez

 

 

 

The post Financial Times’dan Gelişen Ülkeler  tahvil analizi appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments