Fitch uyardı: TL hala kırılgan

2 hafta ago 2 hafta ago 2 hafta ago

Fitch Solutions’ın çalışmasına göre, gelişen piyasa kurları içinde yüksek getiri sağlayanlar, temel ekonomik zayıflıklarından dolayı 2021 yılında doların zayıflığından yeteri kadar yararlanamayabilecek.

Stratejist Nicolas Sopel, hazırladığı raporda “Yüksek getiri sağlayan kurlar, zayıf getiri sağlayan kurlara göre daha fazla temel kırılganlığa sahip ve Kovid-19’dan kaynaklı risklerin cazip değerlemelere karşın bu kırılganlıkları artırmasıyla bu tema 2021’de ana tema olacak.” dedi.

Çalışmaya göre kırışgan yapıya sahip para birimleri , Türk Lirası, Brezilya Reali, Rus Rublesi, Güney Afrika Randı, Meksika ve Şili Pesosu olarak listendi.  Fitch’e göre söz konusu paralar Asya kurlarından daha fazla kırılgan.  Bu zayıflığın temelinde de makroekonommik göstergelerdeki sorunlare yatıyor: negatif reel faiz, cari ve bütçe olmak üzere çifte açıklar, yüksek seviyedeki dış borç.

Fitch geçmiş verilere bakarak, eskiden de yüksek getiri sağlayan gelişen piyasa kurlarının diğer gelişen piyasa kurlarına kıyasla daha düşük performans gösterdiğine dikkat çekiyor.  Yüksek getiri sağlayan kurların dolar güçlendiği zaman spot olarak daha fazla düştüğünün; fakat dolar zayıfladığında çok az bir yükseliş kaydettiğinin altını çiziyor.

Bu sabah gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğu dolar karşısında yükselirken Türk Lirası ve Rus Rublesi güne olumsuz ayrışmayla başlamıştı. Seansın izleyen saatlerinde Türk Lirası dolar karşısında artıya geçti. ABD’li 54 Senato üyesinin Biden’a yazdığı ve Türiye’ye insan hakları ihlalleri nedeniyle baskının artırılmasını talep eden mektup dün gecenin olumsuz gelişmesiydi.

The post Fitch uyardı: TL hala kırılgan appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments