Dün Covid-19 nedeniyle 98 kişi daha hayatını kaybetti, 659 yeni ‘hasta’ dahil olmak üzere 8 bin 636 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 26 bin 998’e, vaka sayısı ise 2 milyon 548 bin 195’e yükseldi.  Vaka sayısında hızlı artış Covid-19’da 3cü Dalga şüphesi uyandırdı.  Yeni vakaların mütasyona uğramış virüslerden kaynaklanması mümkün.  3cü Dalga başladıysa,  yalnız halk sağlığı tehlikeye düşmez, ekonomi ve siyasette de buhran başlar.

 

3cü Dalga başladı mı?  Ben tıptan anlamam, uzmanı anlatsın. Bilim Kurulu Üyesi Prof  Özlü Hürriyet’e şunları anlattı:

 

“Bu varyantlar ülkemiz ve dünyada hızla yayılırken akıllarda tek bir soru var: “Salgında üçüncü dalga mı geliyor?” Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü tüm detayları Hürriyet.com.tr’ye anlattı.

“Maalesef dünyada ciddi bir üçüncü dalga tehdidi var. Özellikle virüsteki mutasyonları yakından takip edenler bu tehdidin giderek daha da yakınlaştığını görebiliyorlar. Dünyada dolaşan virüsler arasında tanımlanan varyasyonların giderek çokça yer kapladığını görüyoruz. Normalde var olan ‘SARS-CoV-2’nin yerini bu varyantlar almaya başladı.

 

Virüsün varyasyonları, baştan beri dolaşımda olan virüse kıyasla en az yüzde 30 hatta yüzde 70 kadar daha hızlı bulaşıyor. Bu geometrik artış kısa zamanda ciddi sayıda kişinin hastalanmasına yol açabilir. Çünkü her gün katlanarak giden bir artış söz konusu. Bir önceki gün sayı üç ise diğer gün birdenbire dokuz vakayla karşılaşılabiliyor. Dolayısıyla bu süreçte zaten var olan salgının yeniden daha büyük bir dalga olan ‘üçüncü dalga’ ile karşımıza çıkması mümkün”.

 

Aynı haberde şu bilgilere de ulaşıyoruz:

“Mütasyonlu virüs teşhis edilen 23 şehrin hangileri olduğuna dair henüz resmi olarak bir bilgi paylaşılmadı. Şehir olarak tek somut bilgi Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın’dan geldi. Prof. Dr. Aydın, DHA’ya yaptığı açıklamada mutasyonlu virüsün Trabzon’da görüldüğünü söyledi”.

 

Tek bir görüş yetmez, 3cü dalgayı ikinci bir uzmandan duyalım:

 

“Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, AA muhabirine, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı başlanan aşı çalışmaları, muhtemel üçüncü dalga ve dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili açıklamada bulundu”.  (AA)

 

 

Yani, Üçüncü Dalga’nın başlamış olması çok muhtemel. Zaten yarı açık yarı kapalı bir kısıtlamalar rejiminde salgını ancak aşılamayla bastırabileceğimizi hep iddia ettim.  Ama aşı yok, bakın  Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Dr. Ali Karakoç ne anlatıyor:

“BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Dr. Ali Karakoç, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nden defalarca randevu talep etmelerine rağmen kendilerine bir dönüş yapılmadığını belirterek şunları kaydetti:

“Son dönemlerde aldığımız bilgilere göre, ASM’lere az sayıda aşı gönderiliyor. Randevu alan yurttaşlar aşı olamadan geri dönüyor. Yurttaşlar ASM’lere gittiğinde sağlıkçı arkadaşlarımız, ‘İl sağlık müdürlüğü bize aşı iletmedi’ diyor. Son günlerde vaka sayılarıyla beraber hastaneye yatan Covid-19 hasta sayısında da bir artış var ama bu duruma rağmen aşılama hızı her geçen gün düşüyor.”

 

Türkiye aşı siparişinde çok geç kaldı ve artık yerli aşıyı beklemek zorundayız . Yerli aşı Nisan-Mayıs’tan önce hazır olmz.    Acaba yine Aralık’ta 35 bin vaka/gün zirvleri mi görülecek?

Bu vahim senaryoda, mütant virüslerin daha öldürücü olduğu veya “uzun Covid-19’a” yol açtığı yani, bazı semptomların aylarca devam ederek hastayı normal hayatına dönmekten alıkoyduğunu da göz önüne almalıyız.

 

3cü Dalga’nın ekonomi ve siyasette yaratacağı depremi kendi kelimelerimle anlatmadan önce, büyük üstadımız Erdal Sağlam’a kulak verelim:

“Mutasyonlu virüsün yaygınlaştığı ülkelere bakarsak, bizde yeni yayılan bu virüsün etkilerini önümüzdeki aylarda yaşama ihtimalimiz yüksek görülüyor. Bu da işyerlerinin açılma ihtimalinin azaldığını ortaya koyuyor. Sadece lokantacılar değil, tümüyle esnafın durumunun daha da zorlaşacağından, resmi rakamlarla olmasa da işsizliğin daha da artacağından, dar ve sabit gelirlinin daha da zora gireceğinden korkuluyor.  (Kaynak burada)

 

3cü Dalga dünyanın bir çok yerinde başlıyor. Aşılar hastalığı engellese de, aşı olanların hala virüs taşıdığı görüşü var.  Almanya, İngiltere gibi bir-iki istisna dışında da hiç bir hükümet ekonomik maliyetin ağırlığı yüzünden ekonomiyi tamamen kapatamıyor.

Bizi diğerlerinden ayıran, bütçede 3cü Dalganın getireceği ekonomik yüke karşı ek ödenek bulunmaması. Türkiye, GSYH’a oran olarak mağdur vatandaşına en az nakit dağıtan ülke konumunda.

Bundan önceki 2 dalgada, vatandaş ve esnaf-tüccar ucuz kredi alarak, vergi ötelemelerinden yararlanarak hayata ve mesleğine tutunmaya çalıştı. Ama artık bu olanakların faydası yok. Kredi maliyeti yazdan bu yana ikiye katlanırken, dükkanı açamayan, açsa da satış yapamayan tüccar niye ek kredi alsın?  Zaten ciro ve karı olmayan işinsanına vergi ötelemenin faydası yok.

Bu kesimler artık iflas, konkordato veya işsicilinden çıkma yoluna gidecek. Hükümet yasaklasa da, ücretsiz izin yayılacak.  Milyonlarca çalışanın hiç  bir mali destek almadan sokağa bırakıldığı bir gelecek bizi bekliyor olabilir.

Daha da kötüsü var, eğer Türkiye ve dünyada salgın Nisan-Mayıs’ta sürerse, turizm sezonunu da kaybederiz.   O takdirde, işsizlik sosyal bir facia, batık krediler finansal istikrarı tehdit eden bir canavara dönüşür.

Covid başladığından bu yana yapılan nerdeyse tüm anketlerde AKP-MHP ittifakının oy kaybettiği görüldü.  Başkan Erdoğan’ın da onaylanma oranı bir miktar düştüyse de, hala itibarı yüksek.  Fakat, halk artık Covid-19 salgını ve ekonomik sıkıntılara çare bekliyor.

Toplum bu denli canından bunalmışken, Anayasa’yı değiştirmek ve Ay’a uzay aracı göndermek gibi gündemlerle şov yapan hükümet büyük tepki toplar.  EĞER 3cü dalga başladıysa, sokaklara da yayılabilecek bir seçmen isyanını da beraberinde getirir.

 

Hükümet acilen 2-4 hafta sürecek zorunlu sokağa çıkma yasağı ilan etmeli, illerarası seyahati yasaklamalı ve özel Covid-19 bütçesi çıkartarak, TL100-150 milyar civarında bir nakit kaynağı iflas etmek üzere olan KOBİ ve işsiz kalan vatandaşa dağıtmalı.

 

FÖŞ

 

FÖŞ yazdı: Millet acından geberiyor, Anayasa’yı kim takar?

 

Türkiye’de K Şeklinde Toparlanma ve Yaratacağı Sorunlar

 

Çetin Ünsalan: Çalışsan dert, çalışmasan dert

 

Prof. Dr. Başer: “Aşıdaki eşitsizlik ekonomiye negatif etki yapacak”

 

The post FÖŞ yazdı: 3cü Dalga Başladı!!!! appeared first on ParaAnaliz.

Diğer Ekonomi Haberleri
KORONA’NIN KRONOLOJiSi

KORONA'NIN KRONOLOJiSi Ya Baba ya, Günde kaç kişi grip ten, Trafik kazasından ölüyor, biliyor musun? Korkma bu kadar. Çin’lilerin oyunu Devamı

Varlık Fonu Başkanı da istifa edecek…Yerine geçecek isim belli oldu
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Bünyesinde kamu bankaları dahil 20 kamu şirketini bulunduran Türkiye Varlık Fonu (TVF) genel müdürü Zafer Sönmez, Bloomberg haberine göre istifa Devamı

Sanayi üretimi, cari açık, faiz kararı, işsizlik… Beklentiler neler?
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Sanayi Üretimi: 2021 yılı Ocak ayı sanayi üretimi rakamı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 12 Mart Cuma günü saat 10:00’da Devamı

İbrahim Kalın: S-400 NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Türkiye – ABD ilişkilerine dair açıklamalarda bulunurken, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemleri hakkında, “S-400 Devamı

TL’ye ne oluyor? Ağbal faiz artıracak mı? Artırsa da neden işe yaramayacak?
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Cuma günü merkez bankası başkanı Naci Ağbal’ın blog yazısında ifade ettiği üzere, Türkiye’nin zaten yüksek seyreden enflasyon oranı için riskler Devamı

ve Hakan Atilla “kendi isteğiyle” istifa etti
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Hakan Atilla kendi isteğiyle Genel Müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, Atilla’nın istifasının Devamı

Prof Seyfettin Gürsel: ‘Türkiye kadın işsizliğinde tam beş yıl geriye gitti, durum parlak değil’ –

Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar konuğu Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Seyfettin Gürsel ile Devamı

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde Metropoll verilerini hatırlamak

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlamalarında gösteri yapmak isteyen kadınlara karşı uygulanan fiziksel sertlik yanında haftasonu yine kadına yönelik Devamı

Facebook Comments