Borsa'da BIST 30 hisseleri için açığa satış yasağı kaldırılıyor

Financial Times ekonomi köşe yazarı John Plunder piyasaların hızla yaklaşan ekonomik toparlanma senaryosunu değil, Fed gibi dev rezerv para merkez bankalarının çok uzun süre tahvil faizlerini düşük tutacağı umudunu fiyatladığını öne sürdü.  “Getiri eğrisi kontrolü” adı  verilen yöntemi halen BoJ  (Bank of Japan) uyguluyor. ABD’de de bu yönde beklentiler var. Plunder,  yöntemin yan etkilerine dikkat çekerken, daha olası bir çözümün enflasyonu ininden çıkartmak olduğunu ifade etti.

Borçların çoğu sabit faiz taşıdığı için, yükselen enflasyon kamu borcu/reel GSYH oranını düşürecek.  Bu tercüme biraz teknik kaçabilir, ama Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Çünkü, artık TCMB de hızla para basarken, bütçe açıklarının bu sene GSYİH’nın %6-8’i bandıda yükselmesi bekleniyor.

“Towering debts are a big threat, even if servicing costs are low” (Yükselen borçlar faizler düşük kalsa da büyük tehlike) başlıklı makalesinde hemen tüm devletlerin korona salgını ile başetmek için daha fazla bütçe harcaması yaptığına dikkat çekiyor yazar. Bu açıkların da merkez bankaları tarafından basılan parayla finanse edildiğini anlatıyor. Plunders’e göre, bu borcun geri ödenmesi kolay değil ve uzun süre gevşek para politikası gerektirecek. Ancak, BoJ’nin tercih ettiği 10 yıl vadeli tahvillere getiri üst limiti koyup,  düzey aşılırsa sonsuz DİBS alımı yapma güvencesi,  Fed için büyük riskler arzediyor.

Önelikle, ABD uzun vadeli getirilerini uzun soluklu olarak düşürmek, hisse senetlerinin bugüne indirgenmiş net değerini şişirerek finansal piyasalarda tehlikeli balonlara yol açabilir. İkincisi, bu yöntemle  zombi şirketler hayatta kalıp, ekonominin dinamik sektörlerinin büyümesi engellenecek. Üçüncüsü, kamu borç yükü vergi gelirlerinin finansman giderlerinden daha hızlı artmasıyla düşerken, zaten çok fazla kaldıraç taşıyan özel sektör işi iyice azıtacak. Bu yol da bir kredi krizine gider.

Plunders  Brookings Institution düşünce merkezi uzmanları Sage Belz and David Wessel’in yeni araştırmasına dikkat çekiyor:  Getiri eğrisinin uzun vadeli ucunu kontrol edebilmek için Fed’in çok uzun süre çok düşük faiz politikasından caymayacağını taahhüt etmesi gerekiyor. Ancak, bu taahhüt tüketim ve sabit sermaye yatırımlarını teşvik ederek enflasyonu yükseltme riski taşıyor. Bu durumda da merkez bankasının itibarı sorgulanıyor ve döviz ve tahvil piyasalarında oynaklık yükseliyor.

Plunders’e göre, yatırımcılar bu ikilemleri henüz radarlarına almış değil. Yazar, uzun vadede enflasyonun yükselmesine müsade ederek borçları eritmenin daha az zararlı tercih olduğunu ifade ediyor. “Yine de” diye bitiyor makale “Halihazırda geçerli görüş olan sürekli yükselen borçluluk oranlarının idare edilebileceği yanlış. Bu yanılsama eninde sonunda zehirli bir kokteyle dönüşecek”.

 

 Dr Yalçınkaya:  Benim Balonlarım Var

 

FÖŞ:  ABD: Ekonomik risklerin merkezi oldu!

 

Cüneyt  Akman:  PARA NASIL YARATILMAZ-2 KAÇIKLAR, SAPKINLAR VE KEYNES

 

Dr. Murat Kubilay: “2. Perde Şiddetleniyor…”

The post FT/John Plunder:  Borç yükü enflasyonla eritilecek appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments