Wednesday, December 1st, 2021

Galata Wind Halka Arzında Yatırımcı Mutsuz

Borsa İstanbul’da işlem gören Doğan Holding’in iştiraki Galata Wind Enerji’nin 15-16 Nisan tarihlerinde halka arzı gerçekleşti.

Uzun zamandır borsada yaşanmamış bir durum gerçekleşerek, şirketin ilk işlem gördüğü 22 Nisan tarihinde, borsanın ilk açılış dakikalarında -6 yı görüp devre kesici uygulamasına girdi. Devre kesici uygulamasından sonra günü tavan fiyatla kapatmış olsa da, 26 Nisan yani 2. İşlem gününde 1,08 oranda bir yükseliş göstererek 5,62 TL ile günü kapattı.

Yatırımcılar en çok sosyal medya hesapları üzerinden tepki gösterirken, sebep olarak halka arz talep döneminde satışa sunulan hisselerin yarısının eşit dağıtım, yarısının ise kurumsal yatırımcıya oransal dağıtım ile pay edildiği için, ilk dakikada kurumsalın satış koyduğu söyleniyor.

Geçtiğimiz yıldan, bu yıl Galata Wind Enerji’nin halka arzına kadar ilk günden – açan ya da 2. Gününde sadece yüzde 1 oranında yükseliş gösteren bir halka arz olmadığı gibi, bireysel yatırımcıyı da oldukça mutsuz etti.

26 Nisan borsa kapanışında, hissede toplam 1,974,898 LOT alıcı ile kapattığı görülürken, 7,753,063 LOT satış ile kapattığı gözlendi.

 

 

Galata Wind Halka Arzında Yatırımcı Mutsuz yazısı ilk önce Halka Arz üzerinde ortaya çıktı.

Facebook Comments