Politika faizi, ölçülü indirim beklentilerine karşın sabit tutuldu

 

TCMB, %8,25 seviyesindeki politika faizini değiştirmedi (Konsensüs: %8,00, Gedik Yatırım: %8,00). Böylelikle, politika faizinde Temmuz 2019’dan itibaren aralıksız olarak 9 toplantıda gerçekleşen toplam 15,75 puanlık indirim serisi de sona ermiş oldu. Kararla birlikte yayınlanan metinde, küresel iktisadi faaliyete dair 2. Çeyrekteki sert zayıflamanın ardından atılan normalleşme adımlarıyla kısmi bir toparlanma gözlendiğine dikkat çekildi. Yurtiçi iktisadi faaliyet tarafında da Nisan’da belirginleşen yavaşlamanın ardından, kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte, Mayıs’tan itibaren toparlanmanın başladığı belirtildi. “Cari dengenin yıl genelinde ılımlı seyir izleyeceği” ifadesi yerini; “son dönemde ihracat ve turizm gelirlerinde gözlenen düşüşün, normalleşmeyle birlikte ihracatta görülecek toparlanma ve emtia fiyatlarındaki düşük seviyelerin cari işlemler dengesini destekleyeceği” yönündeki ifadeye bıraktı.

 

Enflasyon görünümüne ilişkin toplam talep koşulları ve emtia fiyatlarındaki sınırlayıcı etkiye karşın birim maliyet ile gıda ve salgın kaynaklı dönemsel artışlar nedeniyle çekirdek enflasyon eğiliminde yükseliş görüldüğü ifade edildi. Normalleşme süreciyle arz yönlü unsurların kademeli olarak ortadan kalkacağı ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmesi korundu.

 

Politika faizinde aşağı yönlü manevra alanı sınırlı

Yılsonu enflasyon beklentileri bir süredir tek haneli seviyelerde çıpalanıyor olsa da, maliyet yönlü unsurlar nedeniyle farklı vadelerdeki enflasyon beklentilerinde karışık bir görünüm oluşmaya başladığı görülmekte. Yıllık enflasyonun yıl ortası itibariyle tek haneli seviyelere gerileyip yılın geri kalanında bu seviyelerdeki seyrini sürdüreceği yönündeki beklentimizi şimdilik korumaya devam ediyoruz. Yılsonu enflasyon tahminimiz %7,5 seviyesinde (TCMB: %7,4), ancak tahminimiz üzerinde yukarı yönlü risklerin ağır bastığını da not edelim. Normalleşme adımlarıyla birlikte beklenen toparlanma eğilimi (özellikle talep koşulları üzerindeki etkisi) ile salgının izleyeceği seyir enflasyon görünümü açısından son derece belirleyici olmaya devam edecek. Salgın nedeniyle artan genişleyici/destekleyici politika ihtiyacı sürse de, TCMB’nin enflasyon görünümünü, aşağı yönlü sınırlı manevra alanını ve finansal istikrarı gözeterek attığı ihtiyatlı adımı yerinde buluyoruz. TCMB’nin bir sonraki planlı PPK toplantısı 23 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek.

 

Yatırım Finansman:   Kredi artışı sürüyor, riskli krediler yükselebilir

 

IIF: Aşırı krediye dayalı büyüme lirada hasar yaratacak

‘Merkez’den faiz indirimlerine reklam arası; Bu defa sabit tuttu…

 

Finans Piyasalarında Pratik Karar Alma Teknikleri – Dr. CÜNEYT AKMAN – 4 Haftalık Online Ders Paketi

 

 

The post Gedik Yatırım: Politika faizinde aşağı yönlü manevra alanı sınırlı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments