Uluslararası yatırım kuruluşu Goldman Sachs tarafından hazırlanan raporda, TCMB’nin bugünkü 200 baz puanlık beklentilerin üzerinde faiz artırımının kayda değer bir yukarı yönlü sürpriz olduğu ifade edilirken 2021 yılında ek faiz artırımlarına gerek duyulmayacağı da kaydedildi.  Dün de rapor ettiğimiz gibi, yabancı yatırımcı ve stratejistlerden de övgüler yağıyor.

 

Uluslararası yatırım kuruluşu Goldman Sachs tarafından hazırlanan raporda, TCMB’nin bugünkü 200 baz puanlık beklentilerin üzerinde faiz artırımının kayda değer bir yukarı yönlü sürpriz olduğu belirtildi.

 

TCMB’nin bugünkü kararı ile geçen seferki gibi gösterge faizi piyasa seviyesine çekmediği, oranın piyasa faizi üzerine çıkarılarak yeni sıkılaştırma adımı atıldığı belirtildi. TL’nin karar sonrasında yükseldiğine vurgu yapıldı.

 

Değerlendirmede, “Bugün alınan karar ile birlikte kredi büyümesinde devam eden ılımlılaşma ve artan mevduat faizlerinin para politikası geçişliliğini ortaya koyduğu da dikkate alındığında politika faizinin zirve seviyeye çıktığını düşünüyoruz” denildi.

 

Goldman Sachs, Türkiye’de gösterge faizin 2021 yılı boyunca %17 seviyesinde kalacağını tahmin ederken, enflasyonun gelecek yıl sonunda %15 civarından %12,5 seviyelerine ineceğini öngördü. (Foreks)

 

“Ağbal, gerçekten piyasaları dinliyor”

Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash de “TCMB Başkanı Naci Ağbal, yine harika bir karar verdi. Ağbal, gerçekten piyasaları dinliyor.” ifadelerini kullandı.

 

TCMB’nin doğru karar verdiğini belirten Ash, şunları kaydetti:

 

“Faiz yüzde 7-8’lerden yüzde 17’ye geldi ancak 2018’de yüzde 24’e çıkarılmak zorunda kalındığını hatırlatmak isterim. Bence yüzde 17 artık yeterli bir oran ama bu iki şeye bağlı diyebiliriz. Birincisi, enflasyonun gidişatı burada çok önemli bir rol oynayacak, kasım enflasyonu da beklenenin üzerinde gelmişti. İkinci önemli konu da yurt içi yerleşiklerin dolarizasyondan vazgeçip vazgeçmeyeceği… Bu durum, özellikle rezervleri düşük seviyede bulunan TCMB için büyük önem arz ediyor. Bu iki konu birbiriyle bağlantılı. Çünkü yurt içi yerleşikler enflasyondan dolayı ellerinde TL tutmaktan kaçınıyor. Ancak şunu kesinlikle söyleyebilirim ki Ağbal, TCMB’nin kredibilitesi ve TCMB’ye güvenin artırılması için oldukça önemli adımlar atıyor.”

 

“TCMB kararı, gerçekten akıllıca ve beklentilerimizin üzerinde”

İspanyol BBVA’nın başekonomisti Alvaro Ortiz Vidal-Abarca, “TCMB kararı, gerçekten akıllıca ve beklentilerimizin üzerinde. Bu kararın enflasyon beklentilerini aşağı yönlü baskılaması beklenirken, TCMB’nin enflasyon konusunda ne kadar ciddi olduğunu göstermesi açısından oldukça önem arz ediyor.” dedi.

 

Bununla birlikte atılan adımların TCMB’nin kredibilitesini yükseltmeye devam ederken, bu adımların dolarizasyonun düşmesine de yardımcı olacağını düşündüklerini ifade eden Abarca,

“Sonuç olarak, ‘yeni dönem’ söylemi, gerçekliğini ortaya koyuyor. Bu adımların büyüme üzerindeki negatif taraflarının bir kısmı enflasyondaki ve risk primindeki düşüşle telafi edilecek. Atılan bu adımlar nihayetinde meyve verecektir.” değerlendirmesinde bulundu.  (AA)

 

TCMB kararı: Yabancı yatırımcı yorumları

 

Faiz arttı, CDS’ler düştü, Eurobond’lara alım geldi

 

Cüneyt Akman: Faiz artışı ekonomideki sorunları niçin çözemez?

 

Işık Ökte: TCMB kararı neyin sinyali?

 

 

 

The post Goldman Sachs: Bu son faiz artırımı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments