Dünya borsaları normalleşen ekonomilerin getirdiği ekonomik aktivitede artış ve Covid-19 salgınının ABD’de hortlaması arasında sıkıştı kaldı. TSİ 20:00’de Avrupa borsaları gün boyunca yaşadıkları coşkuyu koruyamayarak ekside kapatmıştı. DJ30 ve S&P500 ise %2.0-2.5 arasında değer yitiriyorlar.

 

Riskli varlıklar rallisi zaten iki haftadır tökezliyordu. Fakat, AMB ve Fed’den gelen ardı-arkası kesilmeyen parasal genişleme önlemleri ile suni bir ivme korundu. Bu kez de boğalar galip çıkabilir, fakat hem temel hem de teknik analiz yönünden S&P500’ün pahalı kaldığı raporları geliyor. S&P500’ün önderliği olmadan, diğer global borsaların ivmesini koruması kolay olmayacak.

IMF dün yarı-yıl raporundan bir alıntıyı öne çıkardı:  Fon’un özel değerleme modeline göre riskli varlıklarda %10’luk bir köpük var. Kötü haber satış getirebilir.

Bugün de Bloomberg.com “Goldman Sachs Joins Citigroup in Flashing Warnings on S&P 500” başlıklı haberinde Goldman Sachs ve Citi Group’un ralli hakkında soru işaretlerini paylaştı.

Citi’nin güven endeksi yeni zirveler yaparken, yatırım bankasının araştırmacıları geçmişte bu noktada sert düzeltmeler yaşandığını vurguladılar. Goldman Sachs’ın boğa/ayı göstergesi de istihdam pazarında kazanımlar ve yükselen değerlemeler nedeniyle “aşırı alım” bölgesine erişti.

Bu sinyaller S&P500 rallisi hemen sona erecek anlamını taşımıyor. Velakin,  Goldman Sachs’ın Peter Oppenheimer ve arkadaşlarından oluşan hisse senedi strateji ekibi son 9.5 yılda S&P500’ün ortalama yıllık %19 değer kazandığını, kazançların bunu aştığı yılların ardından düşük getiri dönemleri başladığını vurguladı. Goldman Sachs’a göre, yatırımcılar artık bir kaç yıl sürecek düşük getiri dönemine hazırlıklı olmalı.  Goldman Sachs’ın boğa/ayı barometresi bundan önceki ayı pazarlarını öngörmekte oldukça başarılı.

GS stratejistleri bu yıl %5 civarında bir düzeltmenin yaklaştığını ifade ettiler.

Citi’nin panik/coşku endikatörü ise Ocak’tan bu yana en yüksek düzeyine erişerek, “aşırı alım” sinyali verdi. Citi analistlerine göre, 1987 yılından bu yana  endikatörün bu seviyeye erişmesi ardından %70 ihtimalle 12 ay içinde ayı pazarı başlıyor.

 

Fed’den ABD’li bankalara sert pandemi senaryosu önlemleri

 

FÖŞ yazdı: Merkez Bankaları’yla nereye kadar?

 

IMF:  Finansal varlıklar pahalı kaldı

 

Evren Devrim Zelyut: Dolar/TL ve borsa Tarantino filmlerine dönebilir!

 

 

The post Goldman Sachs ve Citi uyardı:  S&P500 için ayı sinyalleri artıyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments