Beklentimizin aksine gelen net kar

Gübre Fabrikaları yılın ilk çeyreğinde, beklentimiz olan 26,8 milyon TL net zararın aksine 69,7 milyon TL net kar açıkladı. Beklentimizin aksine gelen net karda, güçlü gelen operasyonel kar ana etken oldu.

Satış gelirleri yıllık bazda artış kaydetti

Yılın ilk çeyreğinde net satış gelirleri, beklentimizin %15,4 altında, yıllık bazda %18,6 artışla 1.732 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Türkiye faaliyetleri katı gübre satış hacmi yıllık bazda %11,9 artarken, gerileyen birim ürün fiyatları nedeniyle satış gelirleri yıllık bazda %8,7 artış kaydetti. İran faaliyetleri gübre satış hacmi yıllık bazda %40,9 artış gösterirken, gerileyen birim ürün fiyatlarının etkisiyle satış gelirlerindeki yıllık artış %25,8 seviyesinde gerçekleşti.

FAVÖK beklentimizin oldukça üzerinde gerçekleşti

Yılın ilk çeyreğinde FAVÖK, beklentimiz olan 88,6 milyon TL’nin oldukça üzerinde, yıllık bazda %12,6 artışla 175,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. İran faaliyetlerinin desteğiyle brüt kar marjı yıllık bazda 3,7 puan artışla %21,2 seviyesine yükseldi. Ayrıca, faaliyet giderleri/satışlar oranı yıllık bazda 3,7 puan artışla %12,1 seviyesine yükseldi. Böylece FAVÖK marjı yıllık bazda 0,5 puan azalışla %10,1 seviyesinde gerçekleşti. Gübretaş’ın FAVÖK marjı yıllık bazda 3,0 puan azalışla %5,9, Razi’nin FAVÖK marjı yıllık 5,9 puan artışla %15,0 seviyesinde kaydedildi.

Finansman gelirleri net karı destekledi

Operasyonel olmayan tarafta ise, geçtiğimiz yılın aynı döneminin aksine 1Ç20’de 46,2 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansman geliri ve 16,8 milyon TL seviyesinde gerçekleşen yatırım
faaliyetlerinden gelirler net karı destekleyen ana unsurlar oldu. Bununla birlikte, ağırlıklı kur farkı giderinden oluşan diğer faaliyetlerden net giderler yıllık bazda 53,0 milyon TL artışla 89,6 milyon TL seviyesine yükselerek net karı baskıladı.

Tavsiyemizi TUT olarak sürdürüyoruz

Beklentimizden iyi gelen ilk çeyrek finansal sonuçları pozitif olarak yorumluyoruz. Sonuçların ardından 2020 FAVÖK ve net kar tahminimizi sırasıyla %15,7 ve %49,0 yukarı yönlü revize ediyoruz. Makro tahminlerimizde yaptığımız revizyon, tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlar, benzer şirket modelimizi güncellememiz ve net borcu güncellememiz neticesinde, GUBRF için 9,70 TL seviyesindeki 12-aylık hedef fiyatımızı 12,37 TL’ye yükseltiyoruz. Değerlememizde şirketin Söğüt Madeni için daha önce olduğu gibi rödovans sözleşmesi ile bir maden şirketiyle anlaşacağını varsayıyoruz. *Ancak şirketin madeni kendisinin işletmeye karar vermesi halinde hedef fiyatımızın 27,70 TL olacağını hesaplıyoruz. Söğüt Madeni’ne yönelik geliştirilebilecek projenin sağlayacağı potansiyel değere bağlı olarak tavsiyemizi TUT olarak sürdürüyoruz.

 

Koza Altın’ın 2017 sonunda açıkladığı rezerv ve kaynak bilgilerine göre Söğüt Madeni 736 bin ons görünür, 768 bin ons muhtemel olmak üzere toplam 1,5 mn ons rezerve sahiptir. Ek olarak, 778 bin ons görünür, 957 bin ons muhtemel olmak üzere 1,7 mn ons kaynağa sahip durumdadır.

Söğüt Madeni’nin şirket tarafından işletilmesi halinde ortaklar açısından en yüksek değerin elde edileceğini hesaplıyoruz. Bir altın madeninin keşfedilmesi, rezervinin belirlenmesi, fizibilitesinin hazırlanması, hangi yöntem ile çıkarılacağı, nasıl işletileceği, maden rezervi bittiğinde madencilik yapılan yerin doğa ile nasıl uyumlu hale getirileceğine ilişkin projelerin hazırlanması ve ilgili yerlerden izinlerinin alınması, yatırıma başlanıp üretime geçilmesi takribi 10-15 yıl sürmektedir. Bununla birlikte, Koza Altın tarafından ön fizibilite çalışmalarının tamamlanmış olmasına ek olarak şirketin Söğüt maden sahasına ilişkin bütün bilgi ve belgelerin tüm hakları ile birlikte, Koza Altın’dan 33,0 milyon TL bedel ile satın alınmasına ilişkin anlaşma yapmış olmasını üretime geçilmek için gereken süreyi kısaltacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda Söğüt Madeni’nde üretime 2025’de başlanacağını varsayıyoruz.

Şirketin Söğüt Madeni’ni işletmeye almak için 2025 yılına kadar 150 mn USD seviyesinde yatırım harcaması yapacağını 2025’ten itibaren yıllık 150 bin ons seviyesinde üretim yaparak 2025-2034 yılları arasında toplam 1,5 mn ons üretim yapacağını ve dönem sonunda mevcut görünür ve muhtemel rezervlerine yeni rezerv eklenmeyeceği varsayımıyla biteceğini varsayıyoruz. Modelimizde altın fiyatlarının 1.700 USD/ons seviyesinde seyredeceği varsayımı yer alıyor. Söğüt Madeni ortalama 9,9 gr/ton ile Türkiye’deki en yüksek tenörlü altın rezervlerinden birisi olmasına rağmen
muhafazakar davranarak Koza Altın’ın son 10 yılda kaydettiği ortalama %65,0 FAVÖK marjına benzer operasyonel kar marjı kaydedeceğini varsayıyoruz. Ek olarak, değerlememize görünür ve muhtemel kaynakları %15 değerleme oranı ile dahil ediyoruz.

Sonuç olarak, bu varsayımlar altında Söğüt Madeni’nin 5,3 milyar TL / 775 mn USD seviyesinde bugünkü değerinin olduğunu hesaplıyoruz. Şirket değerlememize eklediğimizde ise 12-aylık hedef fiyatımızın 27,70 TL olacağını hesaplıyoruz. Projede gecikme, madencilik sektörünü olumsuz etkileyebilecek yasal düzenlemeler, varsayımlarımızın altında gerçekleşecek altın üretimi ve satışı, altın fiyatları modelimizde aşağı yönlü başlıca risk unsurları arasında yer alıyor. Diğer yandan, gerçekleştirilecek fizibilite çalışmaları neticesinde yeni kaynak bulunması, rezervlerin artması modelimiz için başlıca yukarı yönlü risk unsuru olarak beliriyor.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

The post Gübre Fabrikaları İlk Çeyrek Finansal Sonuçları appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments