Çarşı Pazar Ekonomisi: 7 milyon kişi kredi kartını e-ticarette ilk defa kullandı (21 Ağustos 2020)

Cuma seansında S&P500 günlük %0.34 yükselerek tarihi bir rekora daha imza attı.  DJ30 ve NASDAQ da %0.7 ve %0.4 yükseliş kaydettiler. ABD borsa endekslerini bir kez daha Apple başta teknoloji hisseleri sürükledi. ABD’de günlük korona vakası 50 binlerden 27 bine kadar yavaşladı, ancak DSÖ ve tıp otoritelerinin salgının kontrol altında olmadığına dair açıklamaları FAANG’de alımların sürmesini sağlıyor.

ABD ekonomisi de istihdam pazarı hariç Wall Street ve dolara destek veriyor.  ABD’de ilk işsizlik başvuruları bir kez daha haftalık 1 milyonun üstüne tırmanarak, yaz toparlanmasının emek pazarına tam olarak yansımadığını işaret etti.  Ancak, diğer veriler oldukça güçlü. Temmuz ikinci el konut satışları aylık %24.7 artışla Fed’in sıfır faiz politikasının emlak pazarında yankılandığını gösterdi.  IHS Markit imalat sanayi endeksi 19, hizmetler endeksi de 17 aylık zirveler yaptılar.

Öte yanda, Demokratlar’ın daha mütevazi bir meblağa razı olmasına karşın İkinci Mali Destek Paketi’nde uzlaşma sağlanamadı.

ABD PMI öncü göstergesinin Euro-bölgesi verilerine göre çok daha güçlü seyretmesi dolara can verdi. Dolar Endeksi Temmuz ortasından bu yana ilk kez Euro’ya karşı değer kazanarak, pariteyi 1.179’a kadar indirdi. Dolar Endeksi ise haftayı 93.24’ten kapattı.

ABD 10 yıllık gösterge tahvil  getirisi 3 baz puan yükselerek %0.65’ten haftayı kapattı.  Tahvil getirileri ve dolar muhtemelen bir sonraki hareket için Fed’in Eylül toplantısında alacağı yeni sözlü yönlendirme kararları ve enflasyonda başlayan yukarı trendi takip edecek.

Euro Bölgesi PMI Ağustos’ta belirgin şekilde yavaşladı: V şekli unutun

 

Nordea Bank:  Dolar %20 gerileyebilir

 

Son 12 ayda ABD borcuna eklenen dev 4,5 trilyon doları kim satın aldı? Çin hariç herkes mi?

 

Apple’ın piyasa değeri 2 trilyon dolara ulaştı

 

 

 

The post Güçlü veriler S&P500’ü rekora taşıdı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments