TSKB hissesini hisse başına 1.75 TL hedef fiyat ve AL taviyesiyle takip listemize dahil ediyoruz. TSKB’nin sürdürülebilir kar marjı, benzersiz fonlaması, varlık kalitesi, güçlü sermaye yeterliliği ve sürdürülebilirliğe verdiği değer bankanın önemli avantajları arasında yer alıyor. TSKB’nin sektör geneline kıyasla daha defansif bir bankacılık hissesi olduğuna inanıyoruz.

Ekonomik toparlanma için iyi pozisyonlanmış durumda…

Bankanın ana odak noktası yatırım kredileridir. Türkiye yatırımların düşük olduğu bir ekonomik dönem yaşıyor. Enerji tasarrufu, kaynak etkinliği ve sürdürülebilirlik TSKB’yi ayrıştıran özellikler arasında yer alıyor. Orta-uzun vadede, yatırım iştahının toparlanması, bankanın büyümesinde olumlu katkı sağlayacaktır.

Sürdürülebilir kar marjları…

Bankanın uzun vadeli fonlama ve kredi plasmanı yapısı, daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir kar marjına ulaşmasını sağlıyor. Banka sağladığı tüm fonları kredi vererek değerlendirirken,  sermayesini de iyi çeşitlendirilmiş bir menkul kıymet portföyü oluşturarak değerlendiriyor. Tüm bunlar bankanın görece daha istikrarlı bir kar marjı yakalamasını sağlıyor. Bankanın faiz gelirlerinin yüzde 70’inin yabancı para cinsinden olması sebebiyle TL’nin değer kaybettiği dönemlerde bankanın kar marjı genişliyor.

Varlık kalitesi…

TSKB’nin takipteki kredi rasyosu ilk çeyrek sonunda yüzde 3,4 seviyesinde bulunurken, banka 2. ve 3. grup kredilerinin yüzde 71’ini yeniden yapılandırmıştı. Yeniden yapılandırılan kredilerin toplamı 2,7 milyar TL ile toplam kredilerin yüzde 7,9’unu oluşturdu. Pandemiye bağlı ekonomik durum 2020 ve 2021 yıllarında varlık kalitesinde kötüleşmeye sebep olabilir ancak bankanın
benzerlerinden iyi performans göstereceğini düşünüyoruz.

TSKB Aktif Rasyosu’na tabi değil…

TSKB bir kalkınma bankası olması sebebiyle Aktif Rasyosu’ndan muaf durumdadır. Bu durum TSKB’nin bilanço ve risk yönetiminde daha esnek olmasını sağlayabilir.

Güçlü sermaye yeterlilik rasyosu…

TSKB ilk çeyrek sonunda yüzde 15,8 sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) açıkladı. Bu oran minimum seviyenin 380 baz puan üzerinde bulunuyor. TL’de yüzde 10 seviyesinde bir hareket bankanın
SYR’sinde 70 baz puan düşüşe sebep oluyor.

Riskler…

Pandemiye bağlı ekonomik kötüleşmenin uzaması bankanın varlık kalitesinde bir miktar kötüleşmeye sebep olabilir. Ancak, TSKB’nin sektörden daha iyi performans göstermesini bekleriz. Banka güçlü bir SYR’ye sahip, ancak yabancı para ağırlıklı bilançosu SYR’de daha hızlı bir kötüleşmeye sebep olabilir.

Değerleme…

TSKB’nin hisse fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 3 getiri sağlayarak 2020 tahminlerimize göre 0,55x PD/DD ve 4,34x F/K çarpanlarıyla işlem görüyor.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ICBC Yatırım

The post ICBC Yatırım, TSKB’yi takip listesine dahil etti appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments