Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Genel Ticaret Sistemine göre ihracat Mayıs ayında, bir önceki aya göre yüzde 10,84 artarken, geçen yılın aynı ayına kıyasla % 40,88 oranında gerileyerek 9 milyar 964 milyon dolar oldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, mayıs ayı dış ticaret verileriyle ihracatta en kötünün geride kaldığını ve toparlanma dönemine girildiğini belirterek, “Mayısta ihracatımız, Kovid-19 etkisiyle dış talebin azalması, resmi tatiller nedeniyle çalışma günü eksikliği ve 2019’daki yüksek baz etkisiyle yıllık bazda düşüş göstermesine rağmen nisana göre yüzde 10,84 arttı.” ifadesini kullandı.

 

İşte son verilere göre ihracatın yıllık artış hızı:

 

Geçen yıla göre ihracat, ithalat ve dış ticaret dengesi (açığı) bir kıyasa tabi tutulacak olursa bu da aşağıdaki tabloda kolayca görülebilir.

Tablo ve grafiklerde öne çıkan yıllık bazdaki kötü sonuca rağmen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bardağın dolu tarafına bakmayı tercih etti ve Mayıs ayının Nisan ayından daha iyi olduğuna dikkat çekti. Bakan Pekcan, konuyla ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Mayıs ayı dış ticaret verileriyle Türkiye’nin ihracatında en kötünün geride kaldığını ve toparlanmaya başlanıldığını ifade eden Pekcan, “Mayısta ihracatımız, Kovid-19 etkisiyle dış talebin azalması, resmi tatiller nedeniyle çalışma günü eksikliği ve 2019’daki yüksek baz etkisiyle yıllık bazda düşüş göstermesine rağmen nisana göre yüzde 10,84 arttı.” değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, mayıs ayı dış ticaretine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“İhracatın ithalatı karşılama oranı 8 puan artışla yüzde 66,3’ten yüzde 74,3’e yükseldi. Bununla beraber, mayısta iş günü bazında ihracatımız nisana göre yüzde 28,8 artışla 540,5 milyon dolara çıktı. Mayısta nisana göre, AB’ye ihracat yüzde 17,3 yükselirken, Fransa’ya yüzde 71,5, Belçika’ya yüzde 57,9, İngiltere’ye yüzde 54,7, ABD’ye yüzde 45,6 artış gösterdi.”

“İhracatımızın toparlanmaya devam etmesini bekliyoruz”
Pekcan, lokomotif sektörlerin ihracatında da hareketlenme başladığına da işaret ederek, mayısta bir önceki aya göre otomotiv sektöründe yüzde 95,5, hazır giyimde yüzde 45,4, tekstilde yüzde 35,5, savunmada yüzde 33,9 ihracat artışı görüldüğünü kaydetti,

Geçen ay ara malı ve yatırım malı ithalatının toplam ithalatın yüzde 91,2’sini oluşturduğunu belirten Pekcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu durum önümüzdeki dönemde üretim ve ihracat artışı için önemli bir öncü göstergedir. Ülkemizde ve geleneksel ihracat pazarlarımızdaki kademeli normalleşmeyle birlikte sanal fuar, sanal ticaret heyetleri gibi dijital atılımlarımız ve desteklerimizin de etkisiyle ihracatımızın haziran ayından itibaren toparlanmaya devam etmesini bekliyoruz.”

DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ MAYIS AYINDA 3,4 MİLYAR DOLAR OLDU

Mayıs ayında dış ticaret açığımız 3 milyar 442 milyon dolar olarak gerçekleşirken dış ticaret hacmimiz ise bir önceki yılın aynı ayına göre % 33,98 azalarak 23 milyar 370 milyon dolar olmuştur.
Ayrıca, Nisan ayında % 66,3 olan ihracatımızın ithalatı karşılama oranı ise Mayıs ayında %74,3 seviyesine yükselmiştir. Bu rakam Ocak-Mayıs döneminde ise % 74,6 olarak gerçekleşmiştir.

MAYIS AYINDA EN HIZLI ARTAN “MOTORLU KARA TAŞITLARI”

“Motorlu Kara Taşıtları” faslında ihracatımız Mayıs ayında %58,12 azalışla 1 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Mayıs ayında en fazla ihracat yaptığımız diğer fasıllar ise sırasıyla “Kazanlar ve Makinalar” (914 milyon dolar) ve “Kıymetli Taşlar” (569 milyon dolar) olmuştur.
Diğer taraftan, pandemi sürecinin etkisiyle Nisan ayında ihracatı ciddi oranda gerileyen lokomotif sektörlerde de Mayıs ayında toparlanma görülmeye başlanmıştır. Buna göre Nisan ayında bir önceki aya göre otomotiv sektörünün ihracatı %73,3, hazır giyim sektörünün ihracatı %56,3, tekstil sektörünün ihracatı %49,4, mobilya sektörünün ihracatı %42,5 azalmıştı. İhraç pazarlarımızdaki kademeli normalleşme ile birlikte Mayıs ayında Nisan ayına göre otomotivde %95,5, hazır giyimde %45,4, tekstilde %35,5, mobilya sektöründe %26,3 ihracat artışları kaydedilmiştir.

EN FAZLA İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKE ALMANYA

Mayıs ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla Almanya, ABD ve Irak olurken ithalatta ise ilk üç sırayı Çin, Almanya ve Rusya almıştır. Mayıs ayında ihracatçılarımız 206 farklı ihracat pazarına ulaşmayı başarmıştır.
Pandemi sürecinin etkisiyle geleneksel ihraç pazarlarımızda Nisan ayında önemli ihracat düşüşleri yaşanmıştı. Buna göre Nisan ayında bir önceki aya göre ihracatımızda Fransa’ya %50,2, Belçika’ya %38,1, İngiltere’ye %55, ABD’ye %29,3, Kanada’ya %37,2, ABD’ye %29,3, Rusya Federasyonu’na %35,8 oranlarında azalma görülmüştü.
Mayıs ayında ise Nisan ayına göre ihracatımız Fransa’ya %71,5, Belçika’ya %57,9, İngiltere’ye %54,7, ABD’ye %45,6, Kanada’ya %55,3, Rusya Federasyonu’na %15 oranlarında artış kaydetmiştir.

EN BÜYÜK İLK 3 İHRACAT PAZARI HANGİLERİ?

GTS’ye göre en fazla ihracat yaptığımız ilk üç ülke Mayıs ayı itibarıyla toplam ihracatımızın % 24,1’ini oluştururken, en fazla ithalat yaptığımız ilk üç ülkenin toplam ithalatımızdan aldığı pay ise % 31,8 olarak gerçekleşmiştir.

Diğer taraftan, Covid-19 salgını nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre değer bazında Mayıs ayında ihracatında en fazla düşüş gösteren ilk 5 ülke Almanya, İtalya, İspanya, Fransa ve BAE olmuştur. Bu ülkelerin toplam ihracatımız içindeki payı 2019 yılı Mayıs ayında %26,40 iken, 2020 yılı Mayıs ayında 5,3 puan düşerek %21,14’e gerilemiştir. Diğer taraftan, bu ülkelere yönelik ihracatımızda görülen azalış, Mayıs ayında ihracatımızda değer bazında görülen 6 milyar 891 milyon dolarlık toplam düşüşün % 34,01’ine tekabül etmektedir.

Benzer şekilde Mayıs ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapmış olduğumuz ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre % 43,46 azalışla 4 milyar 527 milyon dolar olurken söz konusu ülkelere yapmış olduğumuz ihracat toplam ihracatımızın %45,4’ünü oluşturmuştur.

2020 yılı Mayıs ayında görülen Azerbaycan’a %23’lük, İsviçre’ye %46,8’lik ve Venezuela’ya %138,5’lık ihracat artışları ise dikkat çekmiştir. Ayrıca, en önemli ihraç pazarlarımızdan olan ABD’ye ihracatımızda görülen % 1,24’lük artış ileriye dönük olumlu bir sinyal olarak algılanmaktadır.

DIŞ TİCARETTE EN ÇOK DENİZ YOLU KULLANILDI

2020 yılı Mayıs ayında gerçekleştirilen ihracatın taşıma şekillerine bakıldığında en çok ihracat “Deniz Yolu” (5 milyar 795 milyon dolar) ile yapılırken, bu taşıma şeklini sırasıyla “Kara Yolu” (3 milyar 40 milyon dolar) ve “Hava Yolu” ulaşımı (1 milyar 2 milyon dolar) izlemiştir.

İthalatın taşıma şekillerine bakıldığında ise, en çok ithalat “Deniz Yolu” (8 milyar 231 milyon dolar) ile yapılırken, bu taşıma şeklini sırasıyla “Hava Yolu” ulaşımı (2 milyar 397 milyon dolar) ve “Kara Yolu” (2 milyar 218 milyon dolar) takip etmiştir.

İHRACATTA EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÖDEME ŞEKLİ MAL MUKABİLİ OLDU

2020 yılı Mayıs ayında ihracatta tercih edilen ödeme şekillerine bakıldığında; en çok ihracat “Mal Mukabili Ödeme” (6 milyar 99 milyon dolar) ile yapılırken, bu ödeme şeklini “Peşin Ödeme” (1 milyar 573 milyon dolar) ve “Vesaik Mukabili Ödeme” (1 milyar 71 milyon dolar) takip etti.

İthalatta tercih edilen ödeme şekillerine bakıldığında; en çok ithalat “Mal Mukabili Ödeme” (7 milyar 88 milyon dolar) ile yapılırken, bu ödeme şeklini “Peşin Ödeme” (3 milyar 382 milyon dolar) ve “Bedelsiz” (1 milyar 65 milyon dolar) izlemiştir.

 

The post İhracat Mayısta Dipten Döndü, Yıllık Bazda ise Ciddi Düşüş Var appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments