Sunday, November 28th, 2021

iOS 14.5 ile gelen ‘takip engelleme’ nasıl kullanılır?

Apple merakla beklenen iOS 14.5 ve iPadOS 14.5 güncellemelerini yayınladı. Apple Watch ile iPhone kilidi açma, Haritalar’a yol bildirme ve yeni Siri sesleri de dahil bir sürü özellik geldi. Kullanıcı gizliliği konusunda da önemli yenilikler barındıran güncellemeyle, iPhone ve iPad’lere Uygulama İzleme Şeffaflığı adı verilen özelik eklendi.

“Takip Etme” ismiyle cihazlardaki yerini alan özellik, basitçe bir uygulamanın sizi izlemesini engellemenize imkân veriyor. İstediğiniz uygulamanın iznini iptal edebiliyorsunuz.

iOS 14.5 yayında; iPhone’a yeni özellikler geldi

Uygulama İzleme Şeffaflığı nedir?

Uygulama İzleme Şeffaflığı; geliştiricilerin, sizi iPhone’unuzda yüklü olan diğer uygulamalarda ve web sitelerinde takip etmek için izin istemesini zorunlu tutuyor. “Uygulama geliştiricileri neden beni takip ediyor?” diye soracak olursanız, şöyle açıklayalım:

Bildiğiniz gibi dijital dünyadaki hayatımızın bir parçası haline gelen reklamlar her uygulamada yer alıyor. Daha da ötesi artık kullanıcıya özel reklamlar da mevcut. Örneğin internetten araştırdığınız bir ürünün, 5 dakika sonra sosyal medyada karşınıza reklam olarak çıktığına mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Uygulamaların bunu yapabilmek için nelere ilgi duyduğunuzu bilmeleri lazım, bilmek için de sizi sürekli takip etmeleri gerekiyor.

Kullanıcı gizliliği, dijital dünyanın başlıca problemleri arasında.

Bu zamana kadar uygulama geliştiricileri, kullanıcıları takip etmekte özgürdü. En azından işletim sistemlerinde takibi engelleyen bir özellik yoktu. Fakat Apple, iOS 14.5 güncellemesiyle takip işlemi konusunda tüm yetkiyi kullanıcıya verdi. Hangi uygulama olursa olsun, iznini iptal ettiğiniz andan itibaren telefonunuzda gerçekleştirdiğiniz hiçbir eylem takip edilemeyecek.

iOS 14.5 ile takip engelleme nasıl yapılır?

Uygulama İzleme Şeffaflığı’ndan faydalanmanın iki yöntemi var. Sırasıyla her ikisine de bakalım.

Adım 1: iPhone veya iPad’inizden Ayarlar’ı açın.

Adım 2: “Gizlilik” bölümüne girin.

ios 14.5 takip engelleme
Gizlilik ayarlarına girin.

Adım 3: “Takip Etme” diye bir seçenek göreceksiniz, buna tıklayın.

ios 14.5 takip etme özelliği
“Takip Etme” ayarlarına ulaşın.

“Uygulamaların Takip İzni İstemesine İzin Verin” ayarını açıp açmamak tamamen sizin tercihinizde. Eğer kapatırsanız, listede yer alan uygulamalarının iznini topluca iptal etmiş olursunuz. Aynı zamanda her uygulama için tek tek de izinler belirleyebilirsiniz.

uygulama izleme şeffaflığı
iOS 14.5 takip engelleme ayarları burada

Apple, iOS 14.5 ile her uygulamanın açılışta kullanıcıdan takip izni istemesini zorunlu kıldı. Dolayısıyla bir uygulamayı başlattıktan sona karşınıza çıkan uyarıdan da takip izni vermemeyi seçebilirsiniz.

İzni kapattıktan sonra ne olacak?

iPhone ve iPad’lerde IDFA (Apple Reklam Verme Kimliği) isimli bir tanımlayıcı var. Her cihaza özel olarak atanan bu tanımlayıcı, uygulama geliştiricilerinin kullanıcıya has reklamlar göstermek için olmazsa olmazı. Takip Etme iznini kapattığınız uygulama cihazınızdaki IDFA verilerine erişemiyor, erişemediği için de size özel reklamlar gösteremiyor.

Bunun yanı sıra iOS 14.5, takip engelleme özelliğini açtığınız uygulamanın şu bilgilere de erişmesini engelliyor:

Kullanıcı veya aygıt tanıtıcısı
Adınız
E-Posta adresiniz
Girdiğiniz bütün kimlik verileri

iOS 14.5 ile gelen takip engelleme özelliğinin yararlı olduğunu düşünüyor musunuz?

The post iOS 14.5 ile gelen ‘takip engelleme’ nasıl kullanılır? appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments