Wednesday, December 8th, 2021

iOS 14.5 yayınlandı; iPhone’a yeni özellikler geldi

Apple, iOS ve iPadOS işletim sistemlerinin yeni ara güncellemelerini yayınladı. Merakla beklenen iOS 14.5 ve iPadOS 14.5 ile iPhone ve iPad’lere yeni özellikler geldi. Bunların başında Apple Watch ile iPhone ekran kilidini açma, uygulama izleme şeffaflığı ve yeni Siri sesleri dikkat çekti.

iOS 14.5’te hayatımıza girecek yeni emojiler

iOS 14.5 ne yenilikler getiriyor?

– Uygulama İzleme Şeffaflığı: İlk duyurulmasından bu yana tartışmaların odağında olan Uygulama İzleme Şeffaflığı sayesinde, uygulamalar artık sizi takip etmek için izin istemek zorunda. Kullanıcı uygulamayı açtıktan sonra karşısına izin vermek isteyip istemediğini soran bir uyarı çıkacak. İzin verilmezse o uygulamanın izleyicileri takip edemeyecek.

Uygulamaların kullanıcıdan takip izni istemesi gerekiyor.

– Apple Watch ile kilit açma: Kullanıcılar maskeleri varken ”Apple Watch ile Kilit Açma” özelliği sayesinde daha kolay şekilde ekran kilidini açabilecekler.

– Yeni emojiler: Apple, iOS 14.5 ile 200’den fazla yeni emoji ekledi.

– Batarya kalibrasyon aracı: Telefonunuzun pilinde performans sorunları tespit edilmesi durumunda, iPhone otomatik olarak onu kalibre edecek. Kalibrasyon başarıyla tamamlandığında da pil verileri güncellenecek.

iPhone, bataryayı otomatik olarak kalibre edecek.

– Çift SIM desteği: Güncelleme, iPhone 12 modellerin Çift SIM modunda 5G desteği getirdi. Böylece birden fazla hat kullanıyorsanız artık ikisi de 5G’de çalışabilecek. Bu zamana kadar Çift SIM modu LTE ağlarıyla sınırlıydı.

– Siri için yeni sesler: Siri artık varsayılan olarak bir kadın sesine sahip değil, iki yeni seçenek eklendi. Bunlar arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

– Konsol denetleyicileri için destek: PlayStation 5 DualSense ve Xbox Series X denetleyicileri, iOS 14.5 sayesinde iPhone‌ ve ‌iPad‌’de destekleniyor.

– Haritalar’da olay bildirme: iOS 14.5, yol tarifi alırken Haritalar’da bir rota boyunca kazaları, tehlikeleri ve hız kontrollerini bildirmek için Waze benzeri bir kitle kaynak özelliğini bünyesinde barındırıyor.

iOS 14.5
Apple Haritalar’a olay bildirimi yapılabiliyor.

– AirTag desteği: Apple, Spring Loaded etkinliğinde tanıttığı takip cihazı AirTag için destek ekledi. Kullanıcılar anahtarlarını, cüzdanını, sırt çantasını veya diğer eşyalarının yerini “Bul” uygulamasından tespit edebilecekler.

– Apple Fitness+: iOS ve iPadOS 14.5, Apple Fitness için AirPlay 2 desteği geldi. Böylece Apple Fitness aboneleri bir iPhone veya iPad üzerinde bir antrenman başlatabilecek ve ardından uyumlu bir akıllı TV veya set üstü kutuda AirPlay ile oynatabilecekler.

Nasıl yüklenir?

Tüm güncellemelerde olduğu gibi, iOS 14.5 güncellemesini yüklemek oldukça basit. Aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli:

– Ayarlar uygulamasını açın.
Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne girin.
– Buradan “İndir ve Yükle” butonuna basın.

Telefon güncellemeyi bulacak ve indirecektir. İnternet hızınıza bağlı olarak birkaç saat beklemeniz gerekiyor. İndirme tamamlandıktan sonra telefon otomatik olarak kendini yeniden başlatacak ve güncellemeyi yükleyecek.

The post iOS 14.5 yayınlandı; iPhone’a yeni özellikler geldi appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments