Wednesday, December 1st, 2021

İran’da İthalat Ödemelerinde Artık Kripto Para Kullanılabilecek!

İran Merkez Bankası, ithalat için ödeme yapmak üzere ülkedeki lisanslı kripto madencileri tarafından çıkarılan kripto para birimlerini kullanma yetkisi verdi. Buna ek olarak kripto ile ilgili faaliyetler hakkında yasal netlik sağlamak için bir yasa tasarısı hazırlanıyor.

İthalat Ödemelerinde Kripto Kullanılabilecek

Financial Tribune’un haberine göre, İran Merkez Bankası (CBI), bankaların ve lisanslı döviz işletmelerinin ithalat için ödeme yapmak üzere İran’daki lisanslı kripto madencileri tarafından çıkarılan kripto para birimini kullanabileceğini duyurdu. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Merkez bankası, borç verenlerin ve lisanslı döviz bürolarının kripto ödemesi için düzenleyici çerçeve hakkında bilgilendirildiğini söylüyor.” sözleri kullanılıyor.

Öte yandan geçen yılın Ekim ayında İran hükümeti, ülkenin merkez bankasının ithalatı ülkede yasal olarak çıkarılmış Bitcoin ile finanse etmesini sağlamak için kripto para birimi düzenlemesini değiştirmişti. Bu kapsamda lisanslı kripto madencilerinin kripto paralarını doğrudan merkez bankasına satmaları gerekiyor. Bu değişiklik CBI ve Enerji Bakanlığı tarafından önerilmişti.

İran, biri Türk Bitcoin madenciliği devi Iminer dahil olmak üzere kripto madencilerine 1.000’den fazla lisans verdi. İran’daki enerji santrallerinin kripto para madenciliği yapmasına izin verildi ve Bitcoin madencilerine üretilen elektriğe özel erişim hakkı verildi. Ocak ayında ise İran 1.620 yasadışı kripto madenciliği çiftliğini kapattı.

Kripto Faaliyetleri İnceleniyor

Bunlara ek olarak ekonomi komisyonu başkanı Mohammadreza Pourebrahimi, komisyonun İran’daki kripto faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde incelediğini ve sonuçlarını önümüzdeki hafta sunacağını söyledi.

Tasnim Haber Ajansı, “Kripto para birimiyle ilgili faaliyetler için yeni bir mekanizmanın ortaya konulduğu bir yasa tasarısı planlıyoruz” açıklamasının yapıldığını bildirdi.

Tasarı, idari organların, yani İran Merkez Bankası ve BİT, sanayi, enerji ve ekonomi bakanlıklarının yükümlülüklerini tanımlayacak.

Facebook Comments