Janet Yellen: Bitcoin ve kripto paralar konusunda endişeliyim
Janet Yellen: Bitcoin ve kripto paralar konusunda endişeliyim

ABD’nin yeni Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen, Senato’da konuşma yaptı. Yellen, “Ekonomiyi yeniden inşaa etmeliyiz” dedi ve daha fazla mali destek vurgusu yaptı. ABD’nin zayıf kur hedeflememesi gerektiğini söyleyen Yellen, düşük faiz oranının ise uzun bir süre devam edeceğini dile getirdi. Kripto paralara da değinen Yellen, bu paraların terörün finansmanı ve kara para aklama açısından endişe kaynağı olduğunu aktardı.

Ülkenin ilk kadın hazine bakanı olmaya hazırlanan Eski Fed Başkanı Yellen, Senatonun Finans Komitesi’nde yaptığı konuşmada, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının ekonomik etkilerine karşı daha fazla önlem alınmaması halinde daha uzun ve acı verici resesyon riskiyle karşı karşıya olunduğunu söyledi. 

Gelecek aylarda aşı dağıtımı, okulların yeniden açılması ve istihdamın korunması için daha fazla yardıma ihtiyaç olacağını vurgulayan Yellen, “Ne Başkan ne de ben, ülkenin borç yükünü değerlendirmeden bu destek paketini önerdik. Ancak şimdi tarihi düşük seviyelerdeki faiz oranlarıyla yapabileceğimiz en akıllıca şey büyük oynamak” dedi. 

Yellen söz konusu desteğin faydalarının maliyetlerinden çok daha ağır basacağına inandığına işaret ederek, “Amerikalıların bu salgının son aylarına kadar dayanmalarına yardımcı olmak, insanlar işlerine geri dönerken onları güvende tutmak. Bu bizim ilk görevimiz” diye konuştu. 

“EKONOMİMİZİ YENİDEN İNŞA ETMELİYİZ”

Uzun vadeli projelerinden de bahseden Yellen, “Ekonomimizi, daha fazla insan için daha fazla refah yaratacak ve Amerikalı işçilerin giderek daha rekabetçi hale gelen küresel ekonomide rekabet edebilmelerini sağlayacak şekilde yeniden inşa etmeliyiz” dedi. 

Yellen, “Hazine Bakanı olarak onaylanırsam kentlerde ve kırsal bölgelerde yaşayan Amerikan işçilerinin ihtiyaçlarına ve iyi işler ile iyi ücretler sunan rekabetçi bir ekonomiye sahip olmaya odaklanacağım” ifadesini kullandı. 

İlk günden itibaren Amerikan işçileri ve küçük işletmelere destek sağlayacağını vurgulayan Yellen, “Zaman içinde ikinci destek paketi için çalışmaya odaklanacağım. Bu karanlık zamanları atlatmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

Yellen üretken ve rekabetçi bir ekonomiye sahip olabilmek için altyapı, AR-GE ve eğitime yatırım yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Odak noktamız Wall Street değil ana cadde olmalı” değerlendirmesinde bulundu. 

“ABD ZAYIF KUR HEDEFLEMEMELİ”

ABD’nin rekabet avantajı kazanmak için zayıf kur hedeflememesi ve diğer ülkelerin de bunu yapmasına engel olması gerektiğini aktaran Yellen, “Para birimlerinin değeri piyasalar tarafından belirlenmeli.” değerlendirmesinde bulundu. Yellen yabancı ülkelerin para birimlerini manipüle etme çabalarının “Kabul edilemez” olduğunu dile getirdi. 

Vergileri artırmaktan ziyade Amerikan ailelerini hızlı bir şekilde rahatlatmaya odaklandıklarını da belirten Yellen, Biden’ın kurumlar vergisini 2017 öncesi seviyeye çıkarmayı önermediğini aktardı. 

Yellen, odak noktasının ekonomiyi tekrar ayağa kaldırmak olacağını vurgulayarak uzun vadede mali sürdürülebilirliğin zorluklarını ele alacağını ifade etti.

Düşük faiz oranlarının uzun bir süre devam edeceğine inandığını vurgulayan Yellen, Covid-19 aşısının ekonominin tam anlamıyla açılmasına yetecek kadar yaygınlaşmasına kadar gelecek ayların zorlu olacağını dile getirdi. 

Ayrıca Yellen, kripto paraların terörün finansmanı ve kara para aklama açısından endişe kaynağı olduğunu aktardı. 

VİDEO: BİTCOİN’DE REKORUN DEVAMI GELİR Mİ?-ARŞİV

Diğer Ekonomi Haberleri
Rusya Merkez Bankası faizi artırdı

Rusya Merkez Bankası, politika faizini 100 baz puanlık artışla yüzde 6,5'e çıkardı.Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranını yüzde 6,5'e yükseltme kararı Devamı

Ankara’ya 14 yeni halk ekmek büfesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 14 halk ekmek satış büfesi için başvuruların alınacağını duyurdu. Başvuru işleminin tamamlanmasının ardından, Ankara genelinde hizmet veren Devamı

İş insanı Şevket Sabancı yaşamını yitirdi (Şevket Sabancı kimdir?)

Sabancı Holding'in ikinci kuşak temsilcisi ve Esas Holding'in kurucusu olan Şevket Sabancı, 85 yaşında hayatını kaybetti.Sakıp Sabancı'nın kardeşi olan Şevket Devamı

“Altın bereketlendirme” dolandırıcılığında 3 gözaltı

İstanbul ve Ankara'nın farklı ilçelerinde başta "Altın Bereketlendirme" dolandırıcılığı olmak üzere onlarca suça karışmış 3 kadın, Gaziosmanpaşa'da yakalandı.İstanbul Gaziosmanpaşa Emniyet Devamı

Kira ve özel yurt fiyatlarında artış: İl il kira fiyatları

Üniversite öğrencileri için kiralık ev ya da yurt arayışı başlıyor. Ancak rakamlar çok iç açıcı değil. Birçok ilde hem kira Devamı

ABD ekonomisinde Covid-19 durgunluğu sadece 2 ay sürdü

ABD Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu, ülkede Covid-19 kaynaklı ekonomik durgunluğun Nisan 2020'de sona erdiğini tespit etti. Böylece Covid-19'un ABD ekonomisine Devamı

Cunda Adası’nda doluluk yüzde 100’e ulaştı

İç turizmin önemli merkezlerinden Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki Cunda (Alibey) Adası'nda 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yoğunluk yaşanıyor. Cunda Adası'nda doluluk Devamı

THY bugün 200 bin yolcu taşıyacak

Türk Hava Yolları (THY), bugün 200 bin yolcu taşıyacak.THY, 200 bin yolcu barajını 2019 sonrasında ilk kez aşacak. Bugün THY Devamı

Facebook Comments