Japonya Maliye Bakanı Taro Aso Salı günü yaptığı açıklamada Japonya, İngiltere, ABD ve Fransa gibi çoğu G7 ülkesinin korona virüsü yüzünden sağlanan mali desteğin geri çekilmemesi konusunda hemfikir olduğunu belirtti. Her yıl Japonya’da düzenlenen olağan diyet seansında konuşan Aso, hükûmetin korona virüs enfeksiyonlarını azaltırken istihdam oranını artırıp ve şirketleri destekleyeceklerinin altını çizdi.

Maliye Bakanı, korona virüsün yayılmasından kotu şekilde etkilenen ekonomiyi canlandırma ve pandemi ardından yapısal reformları ilerletme sözü verdi. Aso, Japonya’nın ekonomik yapısının korona virüs sonrası dönem için kademeli olarak değiştirileceğini ve ekonomik toparlanma çalışmalarının olabildiğince güçlü şekilde uygulanacağını söyledi.

Taro Aso, “Önümüzdeki en büyük soru ne zaman kriz modundan çıkıp ekonomik toparlanma adımlarını atmak olacaktır” dedi.

Japonya 2020 yılında pandemiden en fazla etkilenen ülkelerden biri olmuştu. Ülkede yıllık bazda iş oranı geçtiğimiz yıl son 45 yılın en fazla düşüşü gözlendi. Ülkede işsizlik oranı geçtiğimiz 11 sene içinde ilk defa artmış oldu. Korona virüs salgını Japonya için ekonomik anlamda ikinci dünya savaşından sonraki en büyük kriz olarak tarihe geçti.

 

Kaynak: Reuters.com

Çeviri: Cem Cetinguc

The post Japonya Maliye Bakanı Aso: Mali desteği kesmek için henüz erken appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments