TCMB parasal gevşemede mola aldı. Ama, yılın son faiz indirimi geride kaldı mı? Uzmanlara göre cevap hayır.  TCMB’yi faiz indirimlerini ötelemeye iten neden neydi?  Enflasyon bahane olarak gösterilse de, TCMB rezervlerinin azalması veya dünyada mali varlıkları sarsacak yeni bir panik atağından şüphelenmiş olmaları mümkün. Belki de bankalardan mevduat çekildiğine dair duyumlar alındı. Bilemeyiz, ama JP Morgan’a göre TCMB’nin de kafası karışık, ya da “elini göstermiyor”.

Foreks Haber Merkezi’nin tercümesine göre, TCMB Para Politikası Kurulu’nun dünkü kararlarını değerlendiren JPMorgan, Banka’nın politika faizini yüzde 8,25 seviyesinde tutarak”şahin bir sürpriz” yaptığını belirtti.

Kendilerinin de piyasa beklentilerine paralel olarak TCMB’nin faizi 25 baz puan indirmesini beklediklerini belirten JP Morgan, TCMB’nin PPK sonrasında öncekilere göre ılımlı şekilde daha şahin bir açıklama yaptığını da not etti. Bununla birlikte JP Morgan, TCMB’nin net bir politika yönlendirmesi ortaya koymadığını savundu ve, “TCMB, para politikasını gevşetme sarmalının sona erdiğine dair bir işaret vermedi. Ancak, ekonomik aktivitede toparlanma, dezenflasyon riski, hali hazırdaki negatif reel faiz oranları ve devam eden sermaye çıkışları  dikkate alındığında gevşeme döngüsü aslında sona ermiş olabilir” değerlendirmesini yaptı.

 

Bununla birlikte TCMB’den gelecek 3 ay içinde 25 baz puanlık nihai bir faiz indirimi ve net bir politika yönlendirmesi beklemeye devam ettiklerini belirten JPMorgan, yıl sonu politika faizi beklentisini yüzde 8,00 olarak koruduklarını, ancak faizin yüzde 82,5 olması olasılığının da neredeyse eşit olduğunu vurguladı.

 

Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Ekonomide harf tartışması’

 

FÖŞ anlattı:  Cari Açık, Sermaye Kaçışı ve Döviz Kuruna Etkisi

 

Yabancı Borsa’ya geri döndü, DİBS’e arkasını döndü…

 

IMF:  Finansal varlıklar pahalı kaldı

The post JP Morgan:  Faiz indirimleri sürecek appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments