Beklentilerin altında net zarar rakamı

Kardemir, yılın ilk çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 181,0 milyon TL’nin %12,0, bizim beklentimiz olan 196,0 milyon TL’nin de %21,2 altında, 161,7 milyon TL net zarar açıkladı. Söz konusu rakam, geçen yılın aynı döneminde 67,6 milyon TL net kar şeklindeydi. Beklentimizin altında gerçekleşen FAVÖK rakamına karşılık, beklentimizin aksine kaydedilen 43,2 milyon TL’lik vergi geliri, beklentimizin altında gerçekleşen net zararda etkili oldu.

Satış gelirleri yıllık %7,4 azalış gösterdi

Yılın ilk çeyreğinde net satış gelirleri, hem bizim beklentimiz olan 1.523 milyon TL hem de ortalama piyasa beklentisi olan 1.504 milyon TL ile uyumlu, yıllık %7,4 azalış ile 1.515 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda azalan satış gelirlerinde, daralan satış hacmi etkili oldu. Toplam ürün satışları yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %9,3 azalış ile 568 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Ürün kırılımında ise, ham çelik (kütük ve blum) satışları yıllık %8,7 azalışla 254 bin ton, yuvarlak, profil, ray ve kangal çelikten oluşan haddelenmiş çelik satışları da yıllık %9,8 azalışla 310 bin ton seviyesine geriledi.

FAVÖK beklentiler ile uyumlu

FAVÖK 1Ç20’de bizim beklentimiz olan 160,2 milyon TL’nin %16,9 altında, ortalama piyasa beklentisi olan 132,0 milyon TL ile uyumlu, yıllık %34,6 azalışla 133,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, çelik-ham madde makasının daralmaya devam etmesiyle yıllık 3,6 puan gerileme ile %8,8 olarak gerçekleşti ve FAVÖK marjı yıllık bazda altı çeyrektir üst üste daralmış oldu. Böylece, 1Ç19’da 60 dolar/ton seviyesinde gerçekleştiğini hesapladığımız ton başına FAVÖK de 1Ç20’de 38 dolar/ton oldu.

TL’deki değer kaybı kaynaklı kaydedilen giderler net zararın ana nedenleri oldu

Operasyonel olmayan tarafta ise, çoğunlukla kur farkı gideri kaynaklı 170,2 milyon TL’lik esas faaliyetlerden net diğer gider ve 130,5 milyon TL’lik net finansman gideri net zararın ana nedenleri olurken, 43,2 milyon TL’lik ertelenmiş vergi geliri net karı destekledi.

Tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz

2020 yılının ilk çeyrek finansal sonuçlarının FAVÖK’ün beklentiler ile uyumlu gelmesine karşın net zarar rakamının beklentilerin altında gelmesi dolayısıyla hisse performansı üzerinde etkisinin ‘sınırlı pozitif’ olacağını düşünüyoruz. Sonuçların ardından koronavirüs salgınının tüketim üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinden dolayı 2020 yılı satış geliri ve FAVÖK tahminlerimizi %15,5 ve %28,9 indirerek sırasıyla 5.798 milyon TL ve 652 milyon TL’ye revize ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz güncellemeler neticesinde Kardemir (D) için 12-aylık hedef fiyatımızı 3,50 TL’den 3,15 TL’ye indiriyoruz. Ancak salgın sebebiyle ikinci çeyrekte de beklediğimiz zayıf karlılığın fiyatlara yansıdığını düşünüyor; yılın ikinci yarısında hem satış hacmi hem de karlılık anlamında toparlanma beklentimiz ve düşük faiz ortamının inşaat sektörünü desteklemeye devam edeceği varsayımımız doğrultusunda AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

The post Kardemir İlk Çeyrek Finansal Sonuçları appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments