Wednesday, December 1st, 2021

Kazakistan yerli koronavirüs aşısını oluyor

Kazakistan yerli aşısını bugün uygulamaya başladı. Geçtiğimiz hafta hükümet, 26 Nisan 2021 günü aşılamanın başlayacağını söylemişti. Orta Asya ülkesi, yeni tip koronavirüse karşı (COVID-19) yerli aşı üreten 5’inci ülke oldu.

Başbakan yardımcısı aşının adını QazVac (ya da QazCovid) olarak açıkladı. QazVac’ın, şu anda üçüncü faz denemeleri devam ediyor. Aşı, inaktivite edilmiş virüs (ölü virüs) taşıyor. Bu sayede aşıya bağlı hastalıkları da engelliyor. QazVac kas içine yapılıyor ve ilk dozdan 21 gün sonra ikinci dozun yapılması gerekiyor. Ayrıca aşı özel soğutma işlemlerine de ihtiyaç duymuyor.

Bakan Varank yerli aşı için denek oldu

500 bin doz Türkiye’de üretilecek

Kazakistan’ın en büyük TV yayını kuruluşu Khabar, aşıya dair önemli bilgiler paylaştı. Aşıyı, devlete bağlı Biyolojik Güvenlik Sorunları Araştırma Enstitüsü 50 bin doz şeklinde geliştirdi. Yetkililer aşıyı ülkenin çeşitli bölgelerine dağıttı. Sağlık Bakanı Alexei Tsoi ilk dozu oldu. Aşıdan sonra Bakan, Khabar TV’ye “iyi hissettiğini” söyledi.

Kazakistan koronavirüs aşısı QazVac
Kazakistan’ın geliştirdiği koronavirüs aşısının adı QazCovid.

Sağlık Bakanı ayrıca Türkiye ile ortaklık yürüteceklerini de belirtti. Tsoi, daha fazla doz aşı üretmek için Türkiye ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Başbakan Yardımcısı Yeralı Tugjanov ise Türkiye’deki iş birliği yapacakları firmanın Atabay olduğunu açıkladı. Tugjanov, Türkiye ortağıyla 500 bin doz QazVac üreteceklerini ifade etti.

Kazakistan yerli aşı
Kazakistan 26 Nisan Pazartesi itibarıyla yerli aşıya başladı. (Foto: KazTAG / Amir Kasenov)

Kazakistan yerli aşı üreten 5 ülkeden biri

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev de geçtiğimiz hafta Cuma günü aşıya dair açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı, ülkesinin ulusal bir aşı geliştiren ve üreten birkaç ülkeden biri olduğunu vurguladı. Tweette Tokayev, “QazVac aşısı ülke bölgelerine ulaştırılıyor. Yerli aşı üretimini tüm vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız. Kazakistan, kendi aşısını üreten dünyadaki birkaç ülkeden biri oldu. Aşıyı geliştiren tüm bilim insanlarına ve uzmanlara teşekkürler!” dedi.

Kazakistan, bu yılın başlarında Rusya’nın Sputnik V aşısını üreten ilk yabancı ülkeydi. Rus aşısı ile küresel çapta şimdiye kadar 19 milyon kişi aşı oldu. Sağlık Bakanı Tsoi, Khabar’a verdiği demeçte, aşılanan vatandaşların oranını da verdi. 18.51 milyon nüfuslu ülkede aşılama şimdiye kadar Sputnik V ile yapıldı. Kampanyanın başladığı Şubat ayından bu yana 800 bin Kazak vatandaşı aşının ilk dozunu oldu. Ülkede koronavirüsten şimdiye kadar toplamda 3 bin 570 kişi öldü.

The post Kazakistan yerli koronavirüs aşısını oluyor appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments