Şirketin açıklanan son finansal sonuçları 2020/03 dönemine aittir. Bu sonuçlar itibariyle şirketin:

Net satışları 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %18,0 düşüş göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %5,6 düşüşle 32.2 milyar TL olmuştur.

FAVÖK’ü 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %28,1 artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %65,2 artışla 3.3 milyar TL olmuştur.

FAVÖK marjı 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 368 baz puan artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre 439 baz puan artışla %10,2 olmuştur.

Net karı 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %212,5 artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %345,2 artışla 3.5 milyar TL olmuştur.

Net borcu 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %1.449,8 artışla 348.4 milyar TL olmuştur.

Sonuç

Holding, 1Ç20’de 3,47 milyar TL (kons: 250 mn TL) net kar açıklamıştır. Net kardaki güçlü artış Yapı Kredi pay alımı sonrası yazılan 3,5 milyar TL’lik tek seferlik gelir kaynaklıdır. Hatırlanacağı üzere Koç Holding, Yapı Kredi’de ek %9’luk pay satın almıştı. Yapı Kredi’deki pay artışı kaynaklı 3 milyar TL’lik kar yazılırken bunun yanında Holding, Unicredit’ten 0,5 milyar TL’lik fesih ücreti elde etmiştir. 1Ç20’deki tek seferlik gelir hariç tutulduğunda, enerji segmentinden yazılan 1 milyar TL’lik kayba rağmen Holding 90 milyon TL seviyelerinde net kar elde etmiştir. Petrol fiyatları ve satış hacimlerindeki düşüş sonrası enerji segmenti gelirlerinin %18 gerilemesi, Holding’in konsolide gelirlerini de yıllık bazda %6 aşağıya çekmiştir. Kombine gelirleri, otomotiv segmentindeki yıllık %10’luk artış desteklemiştir. Bunun yanında yurtiçi pazardaki satış hacimlerinin etkisiyle dayanıklı tüketim segmenti gelirleri de yıllık %14’lük yükseliş göstermiştir. 1Ç20’de konsolide faaliyet karı enerji segmentinden yazılan 1,5 milyar TL’lik zarar sonrası yıllık %43 azalışla 2,39 milyar TL olmuştur. Petrol fiyatlarındaki önemli ölçüdeki düşüş sonrası Tüpraş’ın 2,0 milyar TL stok zararı enerji segmentinin zayıf performans sergilemesine neden olmuştur. İhracat tarafındaki güçlü artış ve maliyet kontrol yöntemlerinin katkısıyla otomotiv segmenti faaliyet karı yıllık %30 artışla 1,5 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Dayanıklı tüketim segmenti faaliyet karı ise gelir büyümesi ve istikrarlı hammadde fiyatları sayesinde yıllık %33 artış göstermiştir. Koç Holding’in solo net nakdi ise nisan ve mayıs aylarındaki temettü düzeltmeleri ile birlikte 445 milyon dolar seviyelerinde bulunmaktadır. Holding Net Aktif Değeri (NAD)’ne göre %13 iskontolu işlem görmektedir. Finansal sonuçların hisse fiyatları üzerindeki etkisini sınırlı pozitif olarak değerlendiriyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

The post Koç Holding İlk Çeyrek Finansal Görünüm Değerlendirmesi appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments