Mayıs ayı başında kur psikolojik sınır olan 7 lira seviyesini aştı. Ardından geçtiğimiz haftalarda Ağustos 2018 krizini de kıran kur 6.27 liraya yaklaşarak yeni rekora ulaştı. Zirve yapan kur karşında haber ajansları TL’ye saldırı yapıldığını aktardı. Bunun üzerine Türkiye’de de faaliyet gösteren Londra merkezli 3 bankaya işlem yasağı getirildi. Saldırının ne hacmi ne de boyutu açıklanmazken, yasak kısa bir süre sonra kaldırıldı. Kur artışında hedef Londra olarak gösterildi. Fakat, ülke yatırımcılarıyla yapılan swap görüşmeleri, Hazine merkezli tahkim müteahhitleri koruma merkezinin İngiltere olması da kafa karıştırdı. Şimdilerde ise dolar yeniden 7 liranın altına geriledi. Bu seviyedeki sınırı birkaç gündür koruyan kur, swap haberleriyle gevşedi. 20 Nisan’dan beri en düşük seviyeye gerilerken düşüşte kısa sürede swap anlaşması sağlanacağı beklentisi etkili oldu.

Analistlere göre potansiyel bir kur krizine karşı ekonomiyi savunmak için hazırlık yapan Ankara, dış kaynak sağlamak için yakın başkentler ile görüşmeler yürütüyor. Öte yandan dikkatleri birkaç gün önce TL’ye saldırı yapan Londra’ya yapılan görüşme çekti. Ankara yeni döviz takas hattı, yani swap hattı kurmak için Tokyo ve Londra ile görüşürken var olan swap imkanının hacmini artırmak için Beijing ve Katar ile de temas halinde. Kur geçen haftanın son işlem gününden beri dolar 7 seviyesinin altında genel olarak yatay ancak iyimser bir seyir izliyor. Dolar/TL dün sabah güne 20 Nisan’dan beri ilk kez 6.90’ın altına gerileyerek başladı. TL son dönemde sert değer kayıpları ardından birkaç gündür gelişmekte olan ülke para birimlerinden biraz daha iyi bir performans gösteriyor. Bankacılar bunu FED olmasa da diğer merkez bankalarından kısa vadede swap anlaşması yapılacağına dair iyimser beklentilere ve TCMB’nin rezervlerindeki düşüşün haftalık bazda 10 milyar dolardan 200-400 milyon dolarlara kadar gerilemesine bağlıyorlar. Borsaları, koronavirüs salgınında kapanan büyük ekonomilerin tekrar açılmasının yarattığı iyimserliğe rağmen ABD-Çin ilişkilerinin bozulması nedeniyle kazanımlarını koruyamadı. Başlıca endeksler haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

PİYASALARDA İKİNCİ DALGA KORKUSU VAR

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki anlaşmazlık Çin’den gelen ekonomik verileri gölgede bıraktı. Son verileri Çin ekonomisinin koronavirüs salgını kaynaklı şoktan yavaş yavaş toparlandığını gösteriyor. Dolar üç haftalık zirvesinden gerilemiş olsa da ABD-Çin arasındaki gerilim ve koronavirüs salgınının ikinci dalgası konusundaki kaygılarla haftayı kazanımla kapatmaya hazırlanıyor. İç piyasada Nisan ayı konut satışları, bütçe gerçekleşmeleri ve Mayıs ayı beklenti anketi takip edilecek. Önümüzdeki hafta ise TCMB’nin Genel Kurulu ve PPK toplantısı yakından izlenecek.

REZERV KAYIPLARI SINIRLI KALDI

TCMB verilere göre toplam rezervleri kamunun artan döviz arzı ve koronavirüse karşı alınan önlemlerin de etkisiyle Şubat sonundan beri 22.6 milyar dolar düşüşle 85.8 milyar dolara geriledi. TCMB’nin 1 Mayıs ile biten geçen hafta rezerv kaybı 200 milyon dolar ile geçtiğimiz haftalara göre oldukça sınırlı kaldı. 8 Mayıs ile biten hafta da kayıp 410 milyon dolar oldu. 20 Mart ile biten haftada rezervlerindeki düşüş bir haftada 10.7 milyar dolar olmuştu.

HAZİNE BORÇLANMALARI DEVAM EDİYOR

Hazine’nin yüklü borçlanmaları altın ihracı ile devam ederken Merkez Bankası da tarihinin en hızlı tahvil alımlarını da sürdürüyor. Bankaları daha çok kredi vermeye, tahvil alımına gitmeye ya da TCMB ile swap yapmaya yönelten kararı sonrası TL cinsi tahvil getirilerinde sert düşüşler sonrası daha yatay bir seyir görülüyor. Ancak lokal bankaların tahvil ilgisi devam ediyor. 2 yıllık tahvilde bileşik getiri BDDK kararı sonrası 360 puan gerilemişti. Gösterge 10 yıllık tahvilde ise dün son işlem yüzde 13,21 seviyesinde gerçekleşti.

15 BANKAYA 20 MİLYON LİRA CEZA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle 15 bankaya toplam 19 milyon 650 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verildiğini bildirdi. BDDK’den yapılan yazılı açıklamada, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından kuruma iletilen şikayetlerin incelendiği belirtildi. 15 bankaya incelemeler sonucu 19 milyon 650 bin lira para cezası kesildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Bu kapsamda, şikayete konu bankalar hakkında kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen raporda yer alan tespitlere ilişkin olarak kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 14 Mayıs 2020 tarihli ve 9021 sayılı kararı ile 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 148’inci maddesinin (b) bendi uyarınca 15 bankaya toplam 19 milyon 650 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu şikayetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir.”

PETROLDE TAHMİNLER YÜKSELİYOR

Petrol fiyatları da 30 doların üzerinde kaldı. 31.55 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, önceki günü 31.12 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili dün 32 dolardan işlem gördü. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 28.13 dolardan alıcı buldu. Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) aylık petrol piyasası raporuna göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi nisanda bir önceki aya göre günlük 2 milyon 380 bin varil artışla 30 milyon 730 bin varil oldu. Bu arada, İngiltere merkezli küresel yatırım bankası Barclays, bu yıl için petrol fiyatları tahminini Brent ve WTI petrol için varil başına 5 ila 6 dolar, 2021 için de varil başına 16 dolar yükseltti. Ayrıca, ABD merkezi Enverus verilerine göre, ülkenin petrol ve doğal gaz kule sayısı 29 adet azalarak 369’a indi. Fiyatlar, beklenen ekonomik toparlanmanın talebi artıracağı ve bazı ülkelerin varolan OPEC  kesintilerine ek yapacaklarını açıkladıkları diğer kesintilerin de fiyatları destekleyeceği beklentileriyle yükseliyor. Uzmanlar, yeni tip koronavirüs salgınının ekonomileri kötü yönde etkilemeye devam ettiğini, tedbirleri gevşeten bazı ülkelerde vakaların yeniden artıyor olmasının küresel piyasalarda tedirginlik yarattığını ifade ediyor. Brent petrolde teknik olarak 32.03 ile 32.31 dolar aralığının direnç, 31.75 ile 31.47 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

 

karar.com

https://www.karar.com/tlye-saldiran-londrayla-swap-gorusuluyor-1563549

The post Komplocu Londra’yla swap görüşmeleri appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments