SON DAKİKA HABERİ: ''Türkiye yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam edecek''

Eski Hint merkez bankası başkanı Raghuram Rajan geçen hafta DBS Group Holdings Ltd tarafından düzenlenen bir çevrimiçi konferansta COVID-19 için bir aşı geldiğinde bile, bu aşının küresel olarak kullanılabilir hale gelmesinden önce uzunca bir süre geçmesi gerekeceğini hatırlattı.

Dünya ekonomisinin kırılgan toparlanması ise hem aşının yokluğunda hem de artan enfeksiyon sayısına bağlı olarak yeniden durma tehlikesi altında. Virüsü başka yerlerden daha etkili bir şekilde tedavi ettiği düşünülen Asya Pasifik bölgesinde bile koronavirüs enfeksiyonlarının yeniden canlanması, dünyanın geri kalanı için erken bir uyarı olarak görülüyor.

Bu hafta Çin, dört aylık dönem içinde en fazla enfeksiyon rakamının izlendiğini açıklarken Pekin’de 21 gündür ilk kez yeni bir vaka ortaya çıktı. Tokyo, Hong Kong ve Melbourne rekor enfeksiyonlar gördü. Yeni bir yerel hasta olmadan neredeyse 100 gün geçiren Vietnam bile bir salgınla savaşıyor.

Salgın ABD’nin bazı bölgelerinde, Avrupa’daki sıcak noktalarda ve Hindistan ve Brezilya da dâhil olmak üzere gelişmekte olan büyük ekonomilerde artmaya devam ediyor. Bir aşı bulunana ve dağıtılana kadar pandemiyi kontrol altına alma umudu olmayan hükümetlerin, kriz başladığından beri verilen 11 trilyon dolar değerindeki teşvikin ve eşi görülmemiş merkez bankası desteğinin ikiye katlaması gerekiyor.

ABD milletvekilleri 1 trilyon dolarlık bir mali teşvik paketini tartışırken Fed bu hafta faiz oranlarına karar vermek için toplanıyor. Avrupa Birliği planlanan 750 milyar avro (878 milyar dolar) kriz paketini yeni imzaladı ve her yerdeki hükümetler destek programlarını genişletmek yolunda.

Moody’in Analytics baş ekonomisti Mark Zandi “Küresel ekonomik toparlanma riski altında. Önümüzdeki aylarda küresel ekonominin durgunluğa kaymamasını sağlamanın anahtarı agresif para ve mali desteğin sürmesi” dedi.

Büyümenin dinamosu

Ekonomi tarafında gelişmeler tüketici güveninin ne kadar çabuk geri kazanılabileceğine bağlı. Seyahat ve turizmin hâlâ sıkıntıda oluşu ertelenen talebin gelişine engel nitelikte. Beklenti, virüsün ne kadar başarılı kontrol edildiği ve işsiz kalanların ne kadar sürede iş bulabileceği ile de yönlendirilecek.

Deutsche Lufthansa AG, Airbus, Marks & Spencer Group Plc ve Microsoft Corp.’un LinkedIn profesyonel ağı gibi büyük küresel markaların hepsi işten çıkarmalara devam ediyor. Yelp Inc., virüs salgını başladığında geçici olarak varsayılan ABD işletme kapanışlarının yarısından fazlasının artık kalıcı kabul edildiğini tahmin ediyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü eski baş ekonomisti ve şimdilerde Citigroup Inc. baş ekonomisti Catherine Mann, “Tüketiciler 2019 yılına kadar olağanüstü performans ve güçlü istihdam arkasındaki itici lider güç olduğu için, tüketici geri gelene kadar küresel büyüme düşük performans gösterecektir” dedi.

Goldman Sachs Group Inc., 2019 yılında küresel büyümenin %70’inden fazlasını oluşturan Asya-Pasifik ekonomilerinin, bölgenin yeniden açılma hızının “önemli ölçüde yavaşladığı” ve önemli zorlukların ortaya çıktığı Haziran ayında önemli bir bükülme noktasında olduğu konusunda uyardı.

Çin ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte büyümeye döndü ve sanayi üretimi ile ilgili veriler V şeklinde bir toparlanma gösterdi, ancak tüketici talebi ve özel yatırım zayıf seyrini sürdürüyor.

ABD’nin toparlanması ise, birçok eyalette koronavirüs enfeksiyonlarının artmasından sonra durmakta.

İşsizlik başvuruları, 18 Temmuz’da sona eren haftada Mart ayından bu yana ilk kez yükseldi ve 1,42 milyona ulaştı. Restoran rezervasyonları ülke çapında artmayı durdurdu ve yılın önceki seviyelerinin yaklaşık üçte biri seviyesinde kaldı. Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici güveni bu ay virüsün yayılma hızının artmasıyla yine olumsuza döndü.

JPMorgan Chase & Co. ekonomisti Michael Hanson, ABD’de “kayda değer bir momentum kaybı” olduğunu söyledi. Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers Bloomberg’deki 25 Temmuz röportajında “iyileşmenin daha belirsiz olduğu bir anı hatırlayamadığını” söyledi.

Avrupa’dan daha iyi sinyaller var. Euro bölgesinde özel sektör faaliyeti hem hizmetler hem de üretim genişledikçe Temmuz ayında son iki yılın en yüksek seviyesine yükseldi. İngiltere’de perakendeciler, sosyal mesafe önlemleri normale tam bir geri dönüşü engellemesine rağmen Haziran ayında satış hacminin kilitlenme öncesi seviyelere yakın arttığını gördü.

Almanya ekonomisi hakkında restoran rezervasyonları ve iş ilanları gibi göstergeleri izleyen yüksek frekanslı veriler yükselişte ve iş dünyası güveni artıyor. Barclays Bank Plc’nin Londra merkezli ekonomik araştırma başkanı Christian Keller, bu tür verilerin bu yılın ikinci yarısında nispeten mütevazı bir toparlanmaya yol açtığını söyledi.

Yetkili, “Kilitlenmelerin faaliyette ciddi bir daralma yaratmasından sonra, yeniden açılmanın, özellikle de daha sonra yavaşlayacak olan bastırılmış tüketici talebinde bir miktar ilk toparlanma getirmesi bekleniyordu,” dedi.

Chetan Ahya liderliğindeki Morgan Stanley iktisatçılarına göre, keskin bir toparlanma beklenebilmesi için virüs salgınlarının daha iyi yönetimi, aşı arayışında ilerleme ve büyük teşvikler yer alıyor. ABD, euro bölgesi, Japonya ve İngiltere’deki merkez bankalarının bilançolarındaki genişlemenin gelecek yılsonuna kadar GSYİH’nın %28’ine ulaşacağı öngörülüyor.

Eski Hint merkez bankası başkanı Raghuram Rajan “Ekonomiler tam faaliyete geçmeleri için en erken tarih muhtemelen 2021’in ikinci veya üçüncü çeyreğinde. Bu da bugünün alt üst dünyasında bugünden itibaren her şeyin yolunda gitmesi gibi hayal edilmesi zor bir varsayıma dayanıyor” dedi.

Bloomberg

The post Koronavirüsün alevlenmesiyle dünya ekonomik büyümesi tehdit altında appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments