Tuesday, November 30th, 2021

Kripto Para Regülasyonları Daha da Sıkılaştırılabilir: ABD’den Yeni Adım

Kripto para sektörü gitgide daha popüler bir hal almakta ve bu durum avantajlara olduğu kadar dezavantajlara da sahip. Kripto para sektöründeki dolandırıcılık olaylarının ve kullanıcıları mağdur eden şirketlerin sayısının artması, sadece Türkiye’de değil küresel çapta da bir sorun.

Kripto Para Sektörü İçin Tarihi Adım

ABD Temsilciler Meclisi de bu konunun farkında olduğunu gösteren bir adım attı ve kripto para regülasyonlarının yakında sertleşebileceğini ortaya koydu. ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan bir tasarı, Senato ve Joe Biden’ın da onayını alırsa ABD’deki durum çok daha sert bir hale bürünebilir. Bunların “menkul kıymet veya emtia” olarak sınıflandırılan kripto paralarla ilgili ciddi değişimler getirmesi beklemekte.

“Eliminate Barries to Innovation Act” isimli ve yeniliğin karşısındaki engelleri aşma odaklı bu tasarı, Kuzey Karolina Temsilcisi Patrick McHenry tarafından verildi. McHenry, ABD’nin iki finansal regülatörü CFTC ve SEC’nin artık ortak çalışması gerektiğini ve bu kapsamda bir dijital varlık çalışma grubu oluşturulmasını tavsiye etti.

SEC ve CFTC’ye Ek Katılımcılar

Bu çalışma grubunda SEC ve CFTC çalışanlarının  yanı sıra kripto para sektöründe çalışan finansal teknoloji şirketlerinden de kişilerin olması hedefleniyor. CFTC ve SEC tarafından regüle edilen başka kurumlar veya bu kurumlara bağlı çalışan kişiler ile konu hakkında akademik çalışma yapan isimlerin de grupta yer alması beklenmekte. Daha küçük boyutlarda olan finansal teknoloji firmaları ile kurumların ise temsil edileceği ancak direkt katılım yapamayacağı belirtildi.

ABD’nin Kripto Para Sektöründeki Hedefleri

Çalışma grubuna ülkenin mevcut yasalarını ve regülasyonlarını incelemek için 1 yıllık süre verilecek. Kongre, söz konusu grubun birkaç konuyu cevaplamasını istiyor ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • “Regülasyonlar kripto para piyasasını ve diğer piyasaları nasıl etkiliyor?
  • Söz konusu piyasalar nasıl daha adil ve daha iyi regüle edilebilir bir hale getirilebilir?
  • Söz konusu piyasalar nasıl daha şeffaf bir hale getirilebilir?
  • ABD yasaları ülkeyi finansal teknoloji konusunda daha rekabetçi bir hale sokabiliyor mu?
  • Kripto para depolama hizmeti veren şirketler ile diğer aracılar için nasıl güvenlik standartları uygulanmalı?

McHenry konu hakkında yaptığı açıklamada ise bunun regülatörler ve kripto para sektörü katılımcıları arasında diyaloğu başlatacak ilk adım olduğunu belirtti.

Facebook Comments