Wednesday, December 1st, 2021

Kripto Para Sektörünün Tecrübeli İsminden, “İki Kripto Para” Açıklaması

Kripto para sektörü çok sert bir düşüş yaşadı ve Bitcoin (BTC) 50.000 doların altına geriledi. Bitcoin fiyatının bu düşüşüne rağmen Ethereum’un (ETH) yerinde saydığı, Solana’nın (SOL) ise yükseliş elde ettiği gözlerden kaçmadı.

Ethereum ve Solana İkilisi Ön Plana Çıkıyor

Kripto para piyasasının önemli araştırmacılarından Adam Cochran, konu hakkında yaptığı açıklamada SOL ve ETH ile ilgili önemli detayları paylaştı ve neden bu iki kripto paranın yükselişine inandığını belirtti.

Cochran, tam olarak 33 tweetlik dizisinde Solana’nın (SOL) uzun vadede en büyük 5 kripto para birimi arasında yer alabileceğini vurguladı. Solana şu an için Ethereum’un en dişli rakiplerinden birisi olarak görülmekte. Cardano ve Polkadot gibi projeler de Ethereum’a rakip olarak görülse de Cochran söz konusu proje Solana’nın çok farklı olduğunu vurgulamakta.

Cochran, Solana’yı Yorumladı

Ethereum’un merkezsizliği maksimum seviyeye taşımak istediğini belirten Cochran, Solana’nın ise optimizasyon odaklı olduğunu vurguladı. Ethereum’un CPU, Solana’nın ise GPU olduğunu belirten Cochran, ikisinin de farklı konuların optimizasyonuna odaklandığını vurguladı.

Ethereum’un merkezsizlik açısından 10 üzerinden 10 alabileceğini belirten uzman, SOL’un ise bu konuda 8 alacağına işaret etti ve bunun sebebi olarak da ağ düğümü çalıştırmanın maliyetinin düşüklüğünü ortaya koydu. Bir ağda bağımsız ağ düğümü çalıştırmak ne kadar kolay olursa ağ da o kadar merkezsiz olabilir.

Cochran, Solana’nın tam merkezsizliğin yanı sıra aslında merkezi bir kurumun tam desteğine sahip olduğunu da vurguladı. FTX kripto para borsasının Solana’ya olan desteğini ortaya koyan Cochran, bunun Binance Smart Chain ve Binance ilişkisine benzediğinin altını çizdi.

SOL, 300 Dolara Ulaşabilir mi?

Solana fiyatının önümüzdeki yıl içerisinde 300 dolar ila 350 dolar seviyeleri arasında yer alabileceğini belirten tecrübeli isim, Ethereum için de benzer oranda bir büyüme bekliyor. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise Solana’nın 34 dolarlık birim fiyata sahip olduğu görlüyor.

SOL, 1 yıl içerisinde değerini önemli ölçüde katlasa da hala ağın potansiyelinin tam keşfedilmediği söylenebilir. İşlem hızı konusunda rekor kıran Solana, bu sayede gerçekten de Ethereum’un en dişli rakibi olarak görülmekte. SOL fiyatı için 300 dolara ulaşılması ise 10 kat yükseliş anlamına geliyor.

Facebook Comments