400'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi (Resmi Gazete'de yayımlandı)

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dünyanın koronavirüs krizinin en kötüsünü geçebileceğine inanıyor olsa da statükoya geri dönmenin pek mümkün olmadığını söyledi.

Cuma günü yapılan çevrimiçi Kuzey Işık Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Muhtemelen en düşük noktayı geçtik ve tabii ki ikinci bir dalga olabileceği için biraz korkuyla söylüyorum” dedi.

ECB, 2020 yılının ilk iki çeyreğinde euro bölgesindeki gayri safi yurtiçi hasılanın %16 düştüğünü tahmin etti. Ancak, merkez bankası, euro bölgesi ekonomileri yeniden açıldıkça önümüzdeki aylarda büyümenin artmasını bekliyor. 2020 yılı boyunca %8,7’lik bir daralmadan sonra, merkez bankası Euro bölgesi için 2021’de %5,2 ve 2022’de %3,3’lük bir toparlanma öngörüyor.

Lagarde, toparlanmanın “tamamlanmayacak ve dönüşümsel olabileceğini” söyleyerek, pandemiden sonra dünyanın aynı olmayacağını yineledi.

Lagarde bazı iş modelleri hayatta kalmak ve yenidünyaya uyum sağlamak için mücadele ederken, diğer firmalar değişen bir gerçeğe hitap etmek için yenileneceklerini söyledi. Yakında olanın öne çıkacağı ve tercih edileceği bir dünyada, Lagarde “ticaretin önemli ölçüde azalması muhtemeldir” dedi. “En savunmasız olanlara son derece özenli olmalıyız” diye ekledi.

Avrupa Merkez Bankası, bu ayın başlarında acil tahvil alım programının boyutunda ve süresinde bir genişleme açıklamıştı. Merkez bankası en azından Haziran 2021’e kadar 1,35 trilyon euroluk devlet borcunu satın alma taahhüdü verdi.

Perşembe günü açıklanan toplantı tutanakları, ECB’nin Mayıs ayında ECB’nin politikasının bazı yönlerinin yasal olmadığını belirleyen Alman anayasa mahkemesi tarafından dile getirilen endişeleri ele almak amacıyla para politikasının etkinliğini tartıştığını gösterdi.

Politika yapıcılar toplantılarında “euro bölgesi ekonomisinin varlık alımlarından kaynaklanan politika uyarısı olmadan çok daha kötü olacağına dair çok sayıda kanıt vardı” dedi.

Cuma günü konuşan Lagarde, “merkez bankaları sağlık krizine büyük tepki verdi. Aklımda mevcut tüm araçları kullanmamız gerektiğine dair bir soru yok ” dedi.

Mali teşvik

Ekonomik krizle başa çıkmak için Avrupalı liderler, Avrupa Komisyonu tarafından Mayıs ayında kamu piyasalarından 750 milyar euroluk yeni mali teşviği müzakere ediyorlar. Orijinal plan 500 milyar hibe ve 250 milyar kredi dağıtmak.

Ancak, üye ülkeler arasında bu planla ilgili derin farklılıklar var. 17 Temmuz’da Belçika’nın Brüksel kentindeki yapılacak bir toplantıda paketi bir kez daha müzakere edecekler.

Lagarde Cuma günü yaptığı açıklamada, zirvede nihai bir anlaşma olmayacağını ve yeni mali teşvik uygulanmadan önce daha fazla müzakere yapılacağını söyledi.

The post Lagarde, koronavirüs krizinin en kötüsünü muhtemelen aştığımızı söyledi appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments