Wednesday, December 8th, 2021

Luminar ve Airbus’tan LiDAR ortaklığı

Luminar, LiDAR sistemini ilk kez otonom araçların ötesine taşıyor. Şirket uçmayı çok daha güvenli hale getirmek amacıyla lazer güdümlü 3B haritalama teknolojisini helikopterlere ve sabit kanatlı uçaklara getirmek için Airbus ile ortaklık yaptığını duyurdu.

Her iki şirketten mühendisler, iki Airbus inovasyon programı, UpNext iştiraki ve FlightLab üzerinde birlikte çalışacak. Luminar ve Airbus, ortaklığın sonucunda güvenli otonom uçuşa güç vermeyi umuyor.

Uçak gemisine inecek Bayraktar TB3 böyle mi görünecek?

Şirketler güvenli, otonom uçuşu mümkün kılmayı umuyor

Luminar’ın kurucusu ve CEO’su Austin Russell ortaklık ile ilgili yaptığı açıklamada, “Otomotiv endüstrisi için başardıklarımızı, yaklaşık 1 trilyon dolarlık yerleşik bir endüstri olan havacılığa doğrudan yeniden uygulayabiliyoruz. Otomasyon ve güvenlik iyileştirmelerinin olacağına inanıyoruz. Teknolojimizi yollardan gökyüzüne taşırken tüm ulaşım türlerinde hareket etme şeklimizi değiştiriyoruz” dedi.

Airbus, UpNext aracılığıyla otonom taksi, kalkış ve iniş (ATTOL) teknolojisini zaten test ediyor. Şirket ayrıca, 2020‘de tamamen otonom test uçuşlarını tamamladığını da ifade ediyor. Üreticinin, LiDAR’ı uçan taksilerin yanı sıra helikopterler ve uçaklar için de kullanması öngörülüyor.

Luminar ve Airbus, LiDAR ile mevcut uçaklarda da güvenlik iyileştirmeleri yapmayı umuyor. Russell, The Verge’e verdiği demeçte, helikopter kazalarının yüzde 10‘undan fazlası “tamamen önlenebilir kablolar gibi şeylerin üzerine düşerek meydana geliyor” ifadesinde bulundu.

Airbus ile birlikte Luminar birkaç önemli otomobil üreticisi ile de çalışıyor. Volvo, tam otonom otoban sürüşüne hazır olmaları için önümüzdeki yıl LiDAR eklentilerine sahip otomobilleri satmaya başlayacak. Luminar ayrıca Audi, Toyota, Mobileye ve şirkete yatırım yapan Daimler‘in kamyon kolu ile anlaşmalar da yaptı.

The post Luminar ve Airbus’tan LiDAR ortaklığı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments