Wednesday, December 8th, 2021

Mars helikopteri Ingenuity’den bir ilk daha

Mars helikopteri Ingenuity, bir ilke daha imza attı. Daha önce dünya dışında havalanan ilk araç olarak tarihe geçen Mars helikopteri gezegenden iki yeni fotoğraf gönderdi. Kısa bir süre önce Mars’ta oksijen üreten NASA, fotoğrafları sitesinde paylaştı.

Ingenuity çektiği fotoğraflar ile Mars’tan merhaba diyor

NASA, Mars görevi ile önemli ilklere imza atmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce Perseverance aracı ile oksijen üreten uzay ajansı, şimdi de Ingenuity ile iki yeni fotoğraf çekti. Bu fotoğrafların önemi ise Ingenuity tarafından çekilen ilk renkli fotoğraf olması.

Çin, Mars aracına ateş tanrısının ismini verdi

NASA, Mars helikopteri ile Mars gezegeninin keşfedilmemiş alanlarını fotoğraflamayı amaçlıyor. Perseverance aracı bu helikopteri, çıkamadığı ya da ulaşamadığı alanlara gönderip, fotoğraf çekecek. Bu ilk gönderilen renkli fotoğraf ise bu görevin ilk denemesi.

Ingenuity Mars Helikopteri, 22 Nisan 2021’de gerçekleşen ikinci başarılı uçuş testinde Mars yüzeyini renkli kamerasıyla yakaladı. Bu fotoğraf çekimi  sırasında helikopter 5,2 metre yüksekteyken gerçekleşti. Helikopterin tarihi ilk uçuş denemesi ise 19 Nisan tarihinde gerçekleşti.

masa helikopteri Ingenuity, Ingenuity fotoğraf, Ingenuity ilk renjki fotoğraf
Ingenuity helikopterinin çektiği soldan sağa ilk ve ikinci fotoğraf

Ingenuity tarafından çekilen bu ilk renkli fotoğraf, NASA için gökyüzünden Mars yüzeyini fotoğraflamanın ne kadar faydalı olduğunu da gösterdi. Rover tarafından çekilen fotoğrafların görüş alanının kısıtlı olması Ingenuity‘nin tepeden alacağı görüntüleri çok daha önemli hale getiriyor.

Fotoğrafta, Mars yüzeyinde Perseverance aracının teker izlerini görmek mümkün. Yine ilk fotoğrafta Mars helikopteri Ingenuity‘nin parçaları görülüyor. Her iki fotoğrafta da, Mars helikopteri gezegenin kızıl yüzeyini gözler önüne seriyor.

Ingenuity ve özellikleri

NASA, Ingenuity için bugüne dek 85 milyon dolar harcama yaptı. Mars’ın atmosferi Dünya atmosferine göre yüzde 90 daha az yoğun olduğu için Ingenuity’deki paneller yeryüzündeki helikopterlere göre daha hızlı dönüyor.

Bu dönüş hızı dakikada 2300 ile 2900 arasında gerçekleşiyor. Ayrıca helikopter sadece 1.8 kg ağırlığına sahip. Bununla birlikte panellerden sağlanan enerjinin sadece 1/3’ü uçuş için kullanılıyor. Çünkü soğuk olan Mars’ta devreleri sıcak tutmak gerekiyor. Bu ısıtma işlemi için enerjinin 2/3’ü kullanılıyor.

Mars kolonisi için tarihi adım: NASA oksijen üretti

Mars helikopteri, yüksek çözünürlüklü ve ufuk açısının 22 derece altına konumlanmış renkli bir kameraya sahip. Bu kamerada 4208 x 3280 piksel çözünürlüğe sahip sensör yer alıyor.

NASA, Mars insanlı görevi için Perseverance ile kızıl gezegenden önemli çalışmalar  yapmayı planlıyor. Bunlardan bir tanesi ise ancak bilimkurgu filmlerinde rastlanabilecek olan oksijen üretimi.

NASA böylece insanların Mars’ta yaşamasına imkan sağlamanın peşinde. Bildiğiniz gibi Elon Musk’ın da gezegende atmosfer oluşumu için nükleer bomba fırlatma gibi çılgın düşünceleri var. Yine bilim insanları Mars yüzeyine gelen güneş ışınlarını engelleyecek sanal bir atmosfer için de çalışmalar yapıyor.

The post Mars helikopteri Ingenuity’den bir ilk daha appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments