Friday, January 28th, 2022

Milletvekilleri Tarafsız Kalmak İçin Kripto Yatırımı Yapmasın!

Alexandria Ocasio-Cortez, ABD’li milletvekillerinin ‘tarafsız kalmak’ için kripto tutmaması gerektiğini söyledi. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üyesi olarak kripto paralar da dahil olmak üzere hisse senedi veya yatırım tutmamayı seçtiğini de sözlerine ekleyen AOC, “İşimi elimden geldiğince etik ve tarafsız bir şekilde yapmak istiyorum” dedi.

Kripto İçin Tarafsızlık Çağrısı

Demokrat Milletvekili Alexandria Ocasio-Cortez pazartesi günü yaptığı açıklamada, kripto da dahil olmak üzere potansiyel olarak bir çıkar çatışması oluşturabilecek her türlü yatırımdan kaçındığını ve diğer milletvekillerinin de aynı şeyi yapması gerektiğine inandığını söyledi.

Benzer durum zaten birçok ekonomist için bir etik kuralı olarak yerini koruyor. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinin bir üyesi olarak AOC, milletvekillerinin “hassas bilgilere ve yaklaşan politikaya” erişimi olduğu için Bitcoin (BTC) veya diğer kripto varlıkları elinde tutmanın uygun olmadığını düşündüğünü açıkladı. Birçok fiyat hareketini konumları gereği önceden tahmin edebilen siyasilerin bu güçten arınması gerekiyor.

Konumunuzdan Para Kazanmayın!

2019’dan beri Amerika Birleşik Devletleri hükümetinde görev yapan ilerici bir milletvekili olan AOC, varlıklı bireylerin federal vergilerde daha fazla ödeme yapmalarını savundu, Kongre’de cinsiyetçilik hakkında konuştu ve öğrenci kredisi borcunun iptali için çağrıda bulundu. Ayrıca, halk arasında ‘The Squad’ olarak bilinen altı Meclis üyesinden oluşan bir grubun üyesidir.

Kongre üyeleri, görevdeyken hisse senetleri ve diğer yatırımları satın alma, satma ve ticaretini yapmalarına izin verilse de, aynı zamanda, 2012’de kabul edilen ve herhangi bir satın alma, satış bildirmelerini gerektiren Kongre Bilgisine İlişkin Ticareti Durdurma Yasası veya STOK Yasası’na da bağlıdırlar.

AOC şunları söyledi:

“Kongre üyelerinin bireysel hisse senedi tutması/ticareti yapması gerektiğine inanmıyorum ve politika oluşturma konusunda tarafsız kalabilmek için hisse tutmamayı seçiyorum. Bunu dijital varlıklara/para birimlerine de genişletiyorum. İşimi elimden geldiğince etik ve tarafsız bir şekilde yapmak istiyorum”.

Kongre üyelerinin elinde kripto olması durumunda, halka açık bir blockchain kullanarak yatırımları izlemek bir seçenek gibi görünüyor. Böylece kripto yatırımı olan siyasilerin kritik verilere erişimi ve bu alandaki çalışmalara etkisi sıfırlanabilir.

Senatör Cynthia Lummis, Ağustos ayında 50.001 ile 100.000 dolar arasında BTC satın aldığını bildirdi. Senatör Lummis, yemin etmeden önce açıkça kripto yanlısı olmasına rağmen, yine de Senato Bankacılık Komitesi’nde görev yaptı.

Facebook Comments