Tuesday, December 7th, 2021

Netflix, Oscar gecesine damgasını vurdu

Dijital streaming devi Netflix, Akademi’de şimdiye kadarki en iyi gecesini geçirdi. Platform 2021 Oscar Ödülleri kapsamında toplamda 35 adaylık elde etti. COVID-19 döneminde popülerliği daha da artan servis üstün aday sayısıyla dikkatleri üzerine çekti.

Netflix yapımı Ma Rainey Black Bottom iki dalda galibiyet aldı. David Fincher imzalı siyah-beyaz sinematografisiyle hayranlık yaratan Mank filmi de iki kategoride zirveye çıktı.

2021 Oscar Ödülleri sonuçlandı: İşte kazananlar!

Netflix 7 dalda Oscar ödülüne sahip oldu

35 adaylık içerisinden 7 tanesinde ödüle layık görülen Netflix gecenin en başarılı stüdyosu olarak törenden ayrıldı. Mank ve The Trial of the Chicago 7 filmleri En İyi Film dalında yarışsa da buradan bir sonuç elde edemedi. En İyi Film ödülü Disney alt şirketi Searchlight tarafından dağıtılan Nomadland filmine gitti. Fakat yan dallardan gelen başarı, platformu onurlandırdı.

Mank
David Fincher – Mank (2020)

Gecede dikkat çeken tek içerik platformu Netflix değildi. Disney Plus platformu Pixar’s Soul filmi ile En İyi Animasyon ve En İyi Müzik dallarında iki ödüle layık bulundu. Amazon ise Sound of Metal filmiyle Kurgu ve Ses dallarını ele geçirdi.

Facebook ilk Oscar’ını kazandı

Popüler sosyal medya şirketi Facebook bu kez Oscar’da boy gösterdi. Oculus sanal gerçeklik gözlüğü için hazırlanan 2. Dünya Savaşı temalı VR oyunuyla bağlantılı olarak Electronic Arts, 24 dakikalık bir kısa belgesel filmi çekmişti. Colette adlı bu yapım kendi dalında ödülle taçlandırıldı.

Nomadland
Nomadland – Chloé Zhao (2020)

Nomadland geceye damga vurdu

Chloé Zhao imzalı 2020 yapımı Nomadland; kocası öldükten sonra memleketi Nevada’dan ayrılan ve “evsiz” kalıp, Amerika Birleşik Devletleri’ni dolaşan bir kadının hayat hikayesi anlatılıyor. Şehirdeki ekonomik çöküşten etkilenen Fern’in neredeyse tüm eşyalarını kaybetmesini takiben başından geçen olayları izleyiciye drama tadında aktaran film, Fern’in minibüsünü karavan haline getirip modern bir göçebe olarak devam ettiği hayat serüveniyle hepimizi baş başa bırakıyor.

The post Netflix, Oscar gecesine damgasını vurdu appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments