Bitcoin kısa bir zaman önce 50 bin dolar direncini kırdı. Ancak Nijerya piyasasında Bitcoin, küresel pazar değerinin %50 üzerinde.

Kripto para sektörü, Nijerya Merkez Bankası tarafından getirilen yasaklara rağmen gelişmeye devam ediyor. Nijerya Merkez Bankası daha önce finans kurumlarına Bitcoin işlemlerini durdurma emrini vermişti. Sektörün amiral gemisi Bitcoin, Nijerya’da küresel fiyatın %52 üzerinde işlem görüyor.

Nijerya’da Bitcoin Fiyatı Yükselmeye Devam Ediyor

İstatistikler, şu anda küresel Bitcoin fiyatının Nijerya’da %52 daha fazla değerle işlem gördüğünü gösteriyor. Küresel piyasada Bitcoin 52,000 dolardan işlem görürken, Nijerya piyasasında bu rakam 78,000 doların üzerinde. Bununla birlikte fiyat katlanarak artmaya devam ediyor. Yaklaşık iki gün önce küresel BTC fiyatının %36 üzerindeydi. Nijerya bu oranla fiyat farkı listesinde diğer ülkelerden çok uzak. Venezuela %3,5’lik farkla ikinci sırada yer alıyor. Venezulea’yı takiben Arjantin, Şili ve Malezya listedeki diğer ülkeler. Nijerya’daki fiyat farkı artan P2P ticaret sayısı artışının bir göstergesidir.

Nijerya Merkez Bankası Yasaklarına Rağmen Piyasa Büyüyor

P2P alım satım platformu, Nijerya Merkez Bankası’nın finans şirketlerine kripto para işlemlerini durdurmasını emrettikten sonra ülkenin merkez platformu olmaya aday gözüküyor. Apex banka, diğer bankaları ve diğer finans kurumlarını kripto para hizmetlerini durdurması için uyardı. Bankalar sırayla kripto para hizmetlerini sonlandırmaya başladı. Ülke sınırları içerisindeki diğer fintech firmaları ise genelge uyarınca hizmetlerini durdurdu.

Ancak yasaklar dünyanın en büyük ikinci P2P alım satım platformunun büyümesine engel olamıyor. P2P alım satım platformlarındaki hacim artıyor. Aynı zamanda endüstri devleri, Nijerya pazarına hitap edecek araçlar tasarlıyor. Binance kısa süre önce Nijerya’yı desteklemek adına teşvik hizmetleri sunacağını açıkladı. Bu hizmetler NGN/NGN Fiat ve Ekspres mod. Bu modlar KYC prosedörünü tamamlayan kullanıcılar için aktif edilecek. Ayrıca işlem maliyetleri sıfıra indirilecek. Diğer büyük borsalar da her an Nijerya destek programları açıklayabilir. Çünkü Nijerya gençleri Bitcoin’i dijital bir varlıktan daha fazlası olarak görüyor.

Facebook Comments