COVID-19’un en kötüsü henüz gelişmekte olan ekonomiler (EM) adına geride kalmış değil. EM FX’teki son yükseliş, temel olarak artan miktarsal genişleme sayesinde yükselen risk iştahından kaynaklandı.  Dolayısıyla da, salgının kötüleşmesi, yavaş küresel iyileşme ve ABD-Çin gerilimleri gibi bir dizi risk faktörüne karşı savunmasız. Bu yüzden ufukta bir düzeltme beklentisi var.

EM FX, Mayıs ayı ortalarından bu yana güçlendi. Çoğu para birimi, COVID-19 kayıplarının büyük bir kısmını USD’ye karşı sildi, buna Brezilya reali (BRL) de dahil.

EM varlıklarındaki risk iştahının geri dönüşüyle tetiklenen iyimserlik, istikrarlı bir küresel virüs durumundan veya önemli ölçüde iyileşen bir büyüme görünümünden değil, büyük merkez bankaları tarafından yapılan büyük likidite enjeksiyonlarından kaynaklanmakta.

Benzeri görülmemiş politika gevşekliğinin yanı sıra, EM FX’te V şeklindeki iyileşmeyi destekleyen diğer kalıcı faktörler izlenmiyor.  Daha fazla değilse de, gelecek en az COVID-19 salgınının başlangıcında olduğu kadar belirsiz.

Zaten son birkaç ay, piyasaların ruh halinin hızla değişebileceğini kanıtladı.

Temel destek olmadan, EM iyileşmesi kırılgan ve pandeminin kötüleşmesi, normal büyüme yörüngesinde daha yavaş iyileşme ve ABD ile Çin arasındaki şiddetli çatışmayı içeren bir dizi faktöre karşı hassas.

Bu nedenle, önümüzdeki aylarda EM FX piyasasında yeni bir satış dalgası olması mümkün.

EM için olduğu kadar tüm riskli varlık piyasaları, işlerin normale dönmesini fiyatladı. Büyük olasılıkla bu krizin uzun süreli etkisi nedeniyle hayal kırıklığına uğrayacaklar. Bu, mevcut EM rallisinin düzeltilmesini tetikleyebilir.

Yeniden açılma şimdiye kadar daha fazla enfeksiyona yol açmadığından, gelişmiş ülkelerde daha geniş bir rahatlama hissi gözlenmekte. Ancak, pandeminin merkez üssü haline gelen EM’de böyle bir konfor yok. Keskin bir şekilde artan enfeksiyonlara tanık olduktan sonra, Brezilya ve Rusya şimdi doğrulanan vakalar listesinde ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. Sonuç olarak, küresel virüs eğrisi hala dikleşiyor ve ikinci bir enfeksiyon dalgası göz ardı edilemez.

Hala gelişen pandemi, ekonomi üzerindeki tam etkisini değerlendirmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Şimdiye kadar, büyümeyle ilgili tahminlerin çoğu güncellenerek düşürüldü. IMF, Nisan ayı sonunda açıkladığı tahminlerini 24 Haziran’da beklenen raporunda bir tur daha indirecek.  Dünya Bankası son raporuyla 2020 için kasvetli bir görünüm yayınladı ve durumun daha kötüleşebileceği konusunda uyardı.

Uyarıları anlaşılabilir. Çoğu ülke tarafından yayınlanan makro rakamlardaki iyileşmeye rağmen, faaliyet seviyesi normalin çok altında kalmakta. Tüketici faaliyeti; ticari faaliyet, küresel ticaret ve dolayısıyla finansal piyasalar üzerinde doğrudan sonuçları olduğu için, göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör.

Kilitleme uygulayan ve sonra yeniden açılan ilk ülke olan Çin’den gelen deneyimler, tüketicilerin önceki harcama seviyelerine dönmelerinin beklenenden daha uzun sürdüğünü gösteriyor. Virüs korkusu ve iş güvenliği eksikliği ana nedenler.

Batılı tüketiciler temkinli olmak için aynı nedenlere sahip. Her yerdeki şirketler marjları korumak için maliyetleri düşürüyor ve özellikle daha küçük firmalar hayatta kalmak için mücadele ediyor.

İş güvenliği hiç bir ülkede “cepte” değil.

Bu, yalnızca gelişmiş ekonomilerdeki önceki büyüme yörüngesine daha yavaş bir dönüş anlamına gelmiyor.  Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerde üretilen ihtacata dönük mal ve hizmetlere – seyahat dahil- olan talepte zayıflık anlamına geliyor. Bu durum COVID-19’dan önce yapısal ve politik meselelerle zaten mücadele etmekte olan gelişmekte olan pazarlardaki durgunluğu derinleştirecek.

Artan oranda politikaların gevşetileceğine bağımlı olan bir pazar bir aşamada hayal kırıklığına uğrayacaktır. Ultra gevşek bir politikayı sürdürmek artık yeterli olmayabilir, çünkü özellikle V şeklindeki bir iyileşme pek olası görünmüyor. Piyasa verilerinin beklentilerin altında geldiği her türlü aksamada, piyasalar merkez bankalarının risk momentumunu sürdürmek için hafifletici önlemler almasını bekler hale gelmiş durumda.

Tüm bunlar kesinlikle sürdürülebilir değil. Sonunda, büyük merkez bankaları pazarların daha fazla teşvik tedbirleri konusundaki beklentilerini karşılamak istemeyecekler.

Bu, riskli varlık rallisinde bir düzeltmeyi tetikleyecek.

Piyasa, Fed’in geçen haftaki Haziran toplantısından sonra, yeni politika uyarısı yerine korkunç bir ekonomik görünümün sunulduğu bu senaryonun tadını aldı. Sonuç olarak, hisse senetleri düşerken EM FX üç aylık zirvesinden geriledi.

Kum üzerine bir şey inşa etmenin sorunu genellikle güçlü bir dalgaya dayanacak kadar sağlam olmamasıdır.

Nordea/Amy Zhuang

The post Nordea: Gelişmekte olan piyasa para birimlerindeki yükseliş kum üzerine inşa edilmiş bir ralli appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments