“Normalleşme süreci için ekonomi yönetimi kamu bankaları eliyle geniş bir avantajlı kredi paketi açıkladı. Bu krediler özellikle inşaat sektörüne desteği hedefliyor. Sonrasında otomotiv sektörü ve ardından beyaz ve kahverengi eşya ile turizm destek listesinde ön planda.

İşte “normalleşme” için yeni kredi paketinin ayrıntıları…

Sıfır konutlar için faiz oranı yüzde 0.64’e düşürüldü. İkinci elde faiz yüzde 0.74 olacak. Sıfır otomobil için taşıt kredileri 0.49’a kadar çekilirken, ikinci elde faizler yüzde 0.82 olarak açıklandı.

Kamu bankaları normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için dört yeni kredi paketini hayata geçiriyor. Buna göre:

– Konut desteği kapsamında sıfır ve 1. el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.64 faizle finansman sunulacak.

– İkinci el binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere yüzde 0.82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak.

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır binek araç veya ticari araç satın alacak müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0.49-0.69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak.

– Yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet firmalarıyla anlaşmalar yapılarak, asgari 3 bin TL, azami 30 bin TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık yüzde 0.55 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

Seyahat acentelerinden tatil paketi satın alacak müşterilere 10 bin TL’ye kadar 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli uygun şartlarda finansman imkanı sunulacak.

 

İLGİLİ HABERReuters: Üç kamu bankasına 20 milyar TL civarı sermaye enjeksiyonu planlanıyorReuters: Üç kamu bankasına 20 milyar TL civarı sermaye enjeksiyonu planlanıyor

The post “Normalleşme” için Kamu Bankalarından Avantajlı Kredi Paketi appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments