Ekonomi Profesörü Nouriel Roubini, ABD politikacılarının iki sene önce yaptıkları “kripto para furyasına kapılmayın, kripto para tüm dolandırıcılıkların anasıdır” söylemlerinden beri hala kripto paraya karşı bir tutum içinde. Financial Times’a yazan Roubini, “Bitcoin’in temel değerinin sıfır olduğu ve yüksek enerji tüketen kirletici etkisi nedeniyle, karbon emisyonu vergisi uygulanırsa değeri negatife düşeceği için, mevcut balonun er geç çökeceğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Ekim 2018 uyarısından bu yana, Bitcoin BTCUSD yüzde 600’den fazla artış gösterdi ve şu anda bu yıl şimdiye kadar yaklaşık% 60 artışla 45.000 dolar seviyesinde seyrediyor. Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin almasıyla birlikte, kısa süreliğine 48 bin dolar bandını gördü. Şirket ayrıca gelecekteki ödemeleri Bitcoin olarak kabul edeceğini belirtti.

Tesla’nın hamlesini gören Roubini, Bitcoin’lerin hala “yasal şirketler tarafından zar zor kullanıldığını” belirtti. Ayrıca, kripto para biriminin 1.000 dolardan 20.000 dolara çıktığı ve ardından tekrar 3.000 dolara düştüğü 2017-18 dönemini hatırlattı.

New York Üniversitesi’nde ekonomi Profesörü olan Roubini, “Kripto para birimlerinden para birimleri olarak bahsetmeyin bile, çünkü neredeyse hiçbiri fiyatlandırılmıyor. Bunlar ölçeklenebilir bir ödeme yöntemi değiller: Bitcoin’de saniyede beş işlem gerçekleşirken Visa ağı 24.000 işlem gerçekleştiriyor.” yorumunu yaptı ve ekledi, “Ayrıca, karları saatler içinde yok edebilecek dalgalanmaları da unutmamak gerek.  Kripto para birimine güvenmek Taş Devri’ne dönüşü hatırlatıyor. Bitcoin’le karşılaştırılınca, Çakmaktaşların bile daha sofistike bir para sistemine sahip olduğu söylenebilir. Kripto paralar lale çılgınlığından bile daha kötü, yalnızca spekülatif bir varlık balonundan ibaret.  ‘Shitcoin’ olarak adlandırılan bazı kriptolar ise, mali dolandırıcılıktan başka bir şey değil.”

Roubini, “Kripto para birimleri “finansman dünyasını yeniden şekillendirmeyecek, bankası olmayanlara bankacılık hizmetleri sunmayacak veya fakirleri zenginleştirmeyecek, çünkü Bitcoin madenciliği çoğunlukla Rusya, Çin, Belarus veya Rusya gibi uzak yerlerde oligopolist madenciler tarafından kontrol ediliyor” dedi.

Ne bitcoin ne de rakipleri, yatırımcıların aradığı güvenli sığınağı sağlamaz; gevşek para politikası, finansal kriz ve jeopolitik stresin ortasında enflasyona, zayıf para birimlerine ve kuyruk risklerine karşı koruma sağlar. Roubini, “Altın, enflasyona dayalı tahviller, emtialar, gayrimenkul ve hatta hisse senetleri makul adaylardır” diye yazdı.

Bitcoin madenciliğinin kullandığı enerjinin fazlalığına dikkat çeken Roubini, kripto paraların çevreye olan etkilerinin negatif olduğunun da altını çiziyor. Reuters’a göre, Cambridge Üniversitesi’nin araştırması, Bitcoin’in yıllık kullandığı enerjinin 2019 yılında Hollanda’nın kullandığı toplam enerjiye eşit olduğunu ortaya çıkardı. Harvard’ın 2020 araştırmasına göre ise, yaratılan her 1 dolarlık kripto para değeri çevreye 66 sentlik sağlık ve iklim zararı verebilir.

Yine de, enel olarak bakıldığında günümüzde Bitcoin’in destekçileri göz ardı edilemeyecek kadar fazla.  Ocak ayında bazı kripto varlıklarını ‘dijital değer depoları’ olarak tanımlayan milyarder yatırımcı Mark Cuban gibi pek çok hayranı var.

Roubini’nin negatif söylemlerine rağmen, Bitcoin geçtiğimiz sene içinde yüzde 333 değer kazandı. Bundan on sene önce kripto paraya 100 dolar yatırım yapan yatırımcılar ise şimdi 9,2 milyon dolara sahip.

 

 

Kaynak: cnbc.com

Çeviri: Cem Cetinguc

The post Nouriel Rouibini: Çakmaktaşların parası bile Bitcoin’den iyiydi! appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments