Wednesday, December 8th, 2021

Oscar kazanamayan 7 efsane sinema filmi

Bu gece 93. kez gerçekleşecek Oscar Ödülleri her yıl olduğu gibi yine birbirinden iddialı filmleri bir araya getirecek. Gecede boy gösterecek yapımlar arasında Mank, Judas and the Black Messiah, Nomadland ve The Trial of the Chicago 7 gibi filmler bulunuyor. Fakat ne yazık ki Akademi, her zaman en iyi filmleri onurlandırmıyor.

Oscar Ödülleri her yıl birçok değerli filmi gözden kaçırıyor. İyi, Kötü ve Çirkin, Altıncı His, Se7en, Dr. Garipaşk, Rezervuar Köpekleri, Memento ve Bir Zamanlar Amerika’da bunların yalnızca küçük bir kısmını dolduruyor. Biz de sizler için Akademi’nin dikkatini çekmeyen ancak tüm dünyayı etkilemeyi başaran 7 filmi bir araya getirdik…

Netflix 35 Oscar adaylığı ile gündemde: İşte o filmler

Oscar alamayan en iyi filmler

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli
The Shawshank Redemption

1994 yılında Oscar’a 7 farklı dalda aday gösterilen Esaretin Bedeli filmi geceden tek bir ödül bile alamadan ayrıldı. Kült hapishane draması liderlik koltuğunu, Tom Hanks’in başrolünü oynadığı Forrest Gump‘a kaptırdı. Ancak yapım yıllar sonra değerini sinefillere kanıtlayarak IMDb Top 250 listesinde 1. sıraya yerleşti.

2. 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)

12 Angry Men
12 Angry Men

Sidney Lumet tarafından çekilen 1957 yapımı 12 Öfkeli Adam, tek mekanda geçen filmler deyince akıllara gelen ilk isimlerden biri. Reginald Rose‘un aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanan film, duruşma sırasında bir jüri üyesinin, kalan diğer on bir üyeyi şüphelinin suçsuz olduğuna ikna etme çabasını konu alıyor. Halen daha güncelliğini yitirmeyen yapım IMDb listesinde 7. sırada bulunuyor.

3. Sapık (Psycho)

Sapık
Psycho

Alfred Hitchcock tarafından yönetilen 1960 yapımı Psycho filmi Marion Crane adlı sekreter ve yalnız başına yaşayan bir motel sahibi Norman Bates‘in karşılaşmasını anlatıyor. Dört dalda Oscar’a aday gösterilen yapım hiçbirinde üstünlük elde edemedi. Ayrıca Hitchcock yalnızca bu filmiyle değil, kariyeri boyunca da hiçbir şekilde Akademi’de ödüle ulaşamadı.

4. Taksi Şoförü (Taxi Driver)

Taksi Şoförü
Taxi Driver

Martin Scorsese‘nin New York’ta yaşayan bir taksi şoförünü konu alan etkileyici filmi çıktığı dönem En İyi Film de dahil olmak üzere dört dalda Oscar’a aday oldu. Fakat ne yazık ki burada başarıya ulaşamadı. Fakat çok geçmeden 1976 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye aldı.

5. Dövüş Kulübü (Fight Club)

Dövüş Kulübü
Fight Club

David Fincher imzalı Fight Club tüketim toplumuna yönelik eleştirel bakış açısı ve dudak uçuklatan twist sahneleriyle izleyicileri şok etmeyi başardı. IMDb’nin en iyi filmler listesinde 10. sırada bulunan Dövüş Kulübü hak ettiği değeri sonradan gördü. Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter pek çok sinefile göre kariyerlerinin en üstün performanslarını gösterdi.

6. Sevginin Gücü (Léon: The Professional)

Sevginin Gücü
Léon: The Professional

Luc Besson tarafından yazılıp yönetilen Sevginin Gücü filmi, ailesi öldürüldükten sonra bir tetikçi tarafından himayeye alınan 12 yaşındaki Mathilda‘nın duygu dolu hikayesini işliyor. Jean Rêno, Natalie Portman ve Gary Oldman gibi isimlerin kadrosunu şekillendirdiği Leon da tek bir Oscar bile alamayan filmler listesinde kendine yer buluyor.

7. Cinnet (The Shining)

Cinnet
The Shining

Stanley Kubrick‘in başyapıtı The Shining filmi çıktığı dönem ne gişede başarı elde edebilmiş ne de Akademi Ödülleri‘nde dikkat çekmişti. Başlangıçta yalnızca küçük bir kitle tarafından benimsenen film ilerleyen yıllarda büyük bir hit haline geldi. Şimdi ise tüm zamanların en iyi filmleri arasında kabul ediliyor.

The post Oscar kazanamayan 7 efsane sinema filmi appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments